США справді обговорювали з Україною питання мобілізації та заявляли про необхідність збільшення чисельності армії. Але твердження про те, що Вашингтон пропонував Україні призвати співробітників та пенсіонерів силових структур, є хибними. Також важливо наголосити, що рішення про мобілізацію ухвалює виключно український уряд, а пропозиції США мають рекомендаційний характер.

Деякі користувачі мережі розповсюджують публікації про те, що США ніколи не рекомендували Україні знизити призовний вік до 18 років. Це питання нібито просувають президент України Володимир Зеленський та його адміністрація. Також стверджується, що США буцімто пропонували Зеленському «призвати на фронт мільйонну армію поліцейських та 45-річних пенсіонерів-силовиків», але він відмовився. Таку заяву начебто зробив речник Державного департаменту США Метью Міллер під час пресконференції у грудні 2024 року.

Скриншот – facebook.com

Ця інформація не відповідає дійсності. Пояснюємо, чому.

Про те, що адміністрація президента США Джо Байдена нібито закликає Україну знизити призовний вік до 18 років із нинішніх 25 років для збільшення чисельності армії, вперше заговорили наприкінці листопада 2024 року. Декілька американських ЗМІ, серед яких Associated Press і Financial Times, опублікували матеріали із посиланням на свої джерела в політичних колах.

4 грудня 2024 року держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Україна має ухвалити «важкі рішення» щодо подальшої мобілізації для боротьби з повномасштабним вторгненням Росії.

Що сказав Метью Міллер

Прессекретар Державного департаменту США Метью Міллер уперше прокоментував повідомлення у ЗМІ 9 грудня 2024 року. На запитання журналіста про те, чи справді адміністрація Байдена рекомендувала Україні знизити призовний вік, він відповів:

«У нас були переговори з урядом України щодо ситуації з безпекою, з якою він стикається на сході. Ви чули, як держсекретар про це говорив, коли ми були в Брюсселі минулого тижня. Зрештою рішення про склад своїх військових сил – це рішення, які українці мають ухвалити самі. Ми ясно дали зрозуміти, що якщо вони нададуть додаткові сили для участі у боротьбі, ми та наші союзники будемо готові оснастити ці сили і навчити їх для вступу у бій».

Важливо підкреслити, що Міллер не говорив про необхідність призову співробітників та пенсіонерів силових структур до армії.

Президент України Володимир Зеленський прокоментував слова Міллера у соціальній мережі X. Він зазначив, що союзникам слід зосередитися на забезпеченні існуючих бригад усім необхідним:

«Пріоритетом мають бути постачання ракет та скорочення військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні. Метою має бути порятунок якнайбільшої кількості життів, а не зберігання зброї на складах».

13 січня 2025 стало відомо, що адміністрація Байдена продовжує наполягати на обговоренні питання про зниження призовного віку. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв’ю виданню Bloomberg заявив:

«Протягом останнього року це питання (наповнення військ особовим складом – прим. ред.) стало ще гострішим. Потреба України у можливості повністю укомплектувати свої бригади та батальйони зросла, оскільки ми постачаємо величезну кількість боєприпасів і військового обладнання».

Майкл Волтц, номінований Дональдом Трампом на пост радника президента з національної безпеки, також заявив в інтерв’ю ABC News, що Україна має знизити мобілізаційний вік до 18 років через дефіцит людських ресурсів.

14 січня 2025 року Зеленський знову наголосив, що Україна не повинна компенсувати брак обладнання та підготовки за рахунок призову молодих солдатів. Натомість він закликав зосередитися на забезпеченні вже існуючих бригад.

На кінець лютого 2024 року міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко зазначив, що співробітники системи Міністерства внутрішніх справ становлять приблизно 20% від Сил оборони, які беруть участь у бойових діях. Згідно з постановою Кабінету міністрів від червня 2024 року, 90% особового складу ДСНС і Національної поліції можуть бути заброньовані, а лише 10% підлягають мобілізації та можуть приєднатися до бойових бригад.

Раніше StopFake спростував неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито збираються мобілізувати 20 тисяч поліцейських.