Новину опублікував «сатиричний» проросійський канал, який постійно поширює фейки на тему України. Жодна організація діаспорян в Канаді не робила таких заяв, а «Стіва Ткачука», якого пропагандисти назвали головою об’єднання українців у Торонто, узагалі не існує.

«У людей є право на самовизначення», — з такими словами голова української діаспори в Торонто Стів Ткачук буцімто закликав Канаду провести референдум щодо входження країни до складу США. Про це повідомила низка проросійських джерел.

«Дональд Трамп повідомляє про плани зближення США та Канади? Це похвально. Але для початку варто спитати думку канадців. Якщо більшість вирішить, що то наш вибір, то буде об’єднання. Будь-який народ має право на самовизначення та волевиявлення. Усі демократії історично живуть саме так», — нібито заявив  Стів Ткачук. Як це часто буває у пропагандистських ресурсах, будь-які посилання на джерело інформації відсутні.  

Скриншот — Telegram

Однак ця новина — вигадка. Ми перевірили сайти та соціальні мережі провідних об’єднань українських діаспорян в Канаді та Торонто зокрема — Українсько-канадського конгресу, UADSC, Української національної федерації Канади, Українці в Торонто — та не знайшли подібних заяв. Більш того, «Стіва Ткачука», якого пропагандисти назвали головою об’єднання українців у Торонто, узагалі не існує. Першоджерелом новини став проросійський телеграм-канал «Империя очень зла», який називає себе сатиричним. В описі ресурсу вказано: «Обережно, можливий фейк та жорстка сатира. Написане є художнім вигадкою, всі збіги випадкові». Дійсно, канал поширює багато вигаданих новин виразно проросійського спрямування: наприклад, що Путін призначив виплати постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі, або що Зеленський звернувся до відомих футболістів з проханням передати гонорари на допомогу ЗСУ. Однак у самому дописі не вказано, що інформація — жарт, тож навіть підписники каналу сприйняли його за чисту монету, не кажучи вже про низку інших ресурсів, які поширили новину і навіть не звернули увагу на її джерело. 

Подібні ресурси навмисно поширюють дезінформацію, а дисклеймер про «сатиричний характер» новин використовують як прикриття для своєї діяльності. Схожий кейс ми вже аналізували у спростуванні Фейк: Президентка Мексики відмовилася приїздити до України, назвавши Зеленського «наркоманом».