Рівненська атомна електростанція (РАЕС) не зазнавала удару балістичною ракетою «Орешник», а радіаційне тло в регіоні — у межах норми.

У грудні 2024 року користувачі соціальних мереж почали поширювати інформацію про те, що Росія завдала удару по РАЕС балістичною ракетою «Орешник». У таких «новинах» не посилаються на хоч якесь джерело, а лише повідомляють про «сильну радіацію» та прикріплюють фотографію нібито наслідків такого удару.

«Щойно “Орешник” по Рівненській АЕС. Усі енергоблоки пошкоджені та горять. Радіація сильна», — пишуть користувачі.

Скриншот — facebook.com

Після розповсюдження такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді Рівненська АЕС була атакована балістичною ракетою «Орешник». Як виявилось, ця інформація не відповідає дійсності.

По-перше, фотографія, що прикріплюється користувачами, не має жодного стосунку ні до Рівненської АЕС, ні до України. Зворотний пошук за зображенням показав, що на ньому зафіксовано наслідки вибуху на митному складі в Ташкенті у вересні 2023 року. Про це повідомляло узбецьке ЗМІ Газета.uz, яке й опублікувало фото, що поширюється пропагандистами.

Скриншот сайта Газета.uzПо-друге, озвучена користувачами інформація про «сильну радіацію», яка нібито виникла внаслідок удару по АЕС, є фейковою.  Український портал SaveEcoBot, який збирає і аналізує різні дані про радіаційне тло в Україні, не зафіксував жодних аномальних стрибків радіації на Рівненщині у грудні.

По-третє, така подія, як удар балістичної ракети по атомній станції, не залишилася б поза увагою Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). На їхньому офіційному сайті немає жодної новини, яка б підтверджувала такий «інцидент» на РАЕС. У коментарі StopFake Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», куди входить Рівненська АЕС, також підтвердила, що жодного удару по АЕС не було і радіаційне тло в нормі.

«Станом на 24 грудня 2024 року радіаційний стан на проммайданчику Рівненської АЕС, у місті-супутнику зони спостереження АЕС не змінювався і перебуває в межах чинних норм. Протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території також не змінювався», — повідомили в «Енергоатомі».

Раніше StopFake спростовував схожий фейк про те, що після ракетного удару у Хмельницькому було зафіксовано «підвищене радіаційне тло».