Джерело: The Insider

Дмитро Кисельов у програмі «Вести недели» спробував виступити у жанрі антифейку. Відштовхнувшись від статті німецького журналіста Габора Штайнгарта про поширені помилки преси, які, на його думку, можуть виявитися навмисно сфабрикованими (зокрема, про здатність шоу-бізнесу впливати на результати виборів, про кращі шанси Камали Гарріс на перемогу у президентських перегонах та успішний розвиток німецької економіки), Кисельов вирішив доповнити список «хибних тверджень» західних ЗМІ:

«Список рукотворних західних міфів, вони ж фейки, можна легко продовжувати. Ну от, наприклад, Ангела Меркель написала у себе в мемуарах, що боїться собак. А ось у 2007 році жорстокий Володимир Путін зустрів канцлерину в себе вдома, залякуючи лабрадором Коні, причому так, що фрау була змушена сидіти, від страху підібгавши ноги. Але, хвилиночку, — ось та ж Меркель у 2016 році грається точнісінько з таким самим лабрадором, привітно потискуючи йому лапу. Чи це Путін вилікував її від страху перед собаками? Так чи інакше, навіщо Меркель треба було заднім числом Путіна хоч так, через собаку, але демонізувати? Значить, є намір.

Але це дрібниця. Давайте ще загнемо пальці, назвавши навмисно вирощені на Заході помилки.

— Війну в Україні розпочала Росія у 2022 році. Про організований із Заходу держпереворот 2014 року, про грузинських снайперів, про військовий похід на Донбас, щоб убивати росіян, ніхто на Заході не згадує. (…)

— Росія втручається у вибори в США, Молдові, Грузії, Румунії. Під цим приводом навіть результати виборів у Румунії скасували.

— „Північні потоки“ підірвали українські диверсанти. Симпатично.

— Це українці, які отримали дозвіл від США і Англії, обстрілюють Росію далекобійними ракетами ATACMS і Storm Shadow. Дурниця — американці та англійці по всьому ланцюжку: від обробки власних розвідданих до вказання цілей, складання польотних завдань і кнопки “пуск” включно.

— Урсула фон дер Ляєн: „Американський газ дешевший за російський“. Сказала – і нічого. (…)

А ось зі свіженького: російську гіперзвукову ракету “Орєшнік” може збити американський комплекс ППО THAAD. Це не так. Відомо, що у США гіперзвукових ракет на озброєнні немає. Якщо немає гіперзвукових ракет, то не може бути і протиракет для гіперзвуку. Та якби навіть і були, як влучити, якщо ударні блоки головної частини «Орєшніка», що розділяється, летять по випадковій, хитромудрій траєкторії, кожен за своєю і непередбачуваною?

Навмисний міф про чудові можливості THAAD — ну, щоб не страшно було, щоб зміцнити віру в американську зброю. Її ж треба продавати ще, заробляти».

Тільки от твердження, які спростовує Кисельов, виявилися не такими вже й неправдивими. Історію з лабрадором, якому Ангела Меркель потиснула лапу під час візиту до Італії, The Insider вже розбирав у рубриці «Антифейк». Коротко нагадаємо: пес на прізвисько Лео — рятувальник, який знайшов дитину під руїнами зруйнованого землетрусом будинку; італійська преса зробила його героєм. Тобто Меркель знала, що перед нею натренований собака-рятувальник, який точно не поведеться агресивно, тому легко подолала свій страх. А те, що Меркель боїться собак після того, як один із них вкусив майбутнього канцлера під час велосипедної прогулянки, у Німеччині давно відомо.

Можна вважати, що війна в Україні дійсно розпочалася у 2014 році, коли Росія захопила Крим і підтримала сепаратистів у Донецьку та Луганську, зокрема, безпосередньо військовою силою, відкрито цього не визнаючи. У 2022 році, коли Росія, вже нічого не приховуючи, ввела в Україну свої війська, війна перейшла в нову фазу.

Революція гідності, що передувала захопленню Криму, яку Кисельов називає переворотом, навряд чи могла бути організована Заходом; це видно хоча б з того, що угода про врегулювання кризи, досягнута за участі ЄС, Німеччини та Франції, за якою президент Янукович залишався б при владі кілька місяців до дострокових виборів, але із суттєво урізаними повноваженнями, не була прийнята Майданом, хоча її й підписали лідери опозиційних партій.

Факти російського втручання у вибори — і за допомогою хакерських атак, як у США, і шляхом прямого підкупу виборців, як у Молдові, — доведені. Розслідування під керівництвом американського спеціального прокурора Роберта Мюллера у 2019 році встановило, що Росія втручалася у вибори президента США 2016 року, прагнучи допомогти Дональду Трампу, хоча змови між самим Трампом та представниками Росії не було.

Інформацію про те, що вибухи на «Північних потоках» влаштували українські диверсанти, Кисельов коментує лише одним словом: «Симпатично». Мабуть, він не вірить, що Україна здатна здійснити операцію, для якої достатньо кількох зарядів вибухівки та кількох кваліфікованих водолазів, хоча подробиці операції вже встановлено і відомий її організатор, полковник ЗСУ.

Приблизно так само Кисельов ставиться і до спроможності українських військових користуватися далекобійними ракетами, переданими їм Заходом: чомусь він вважає, що американці та британці це можуть, а українці — ні, хоча перед отриманням кожного нового виду зброї українські військові проходять спеціальне навчання. Що ж до саме далекобійних ракет, наприклад, Bild am Sonntag у вересні писала, що в разі ухвалення рішення про передачу Україні ракет Taurus навчання займе близько трьох місяців. Перші ракети ATACMS і Storm Shadow Україна отримала ще 2023 року, і дивно було б припускати, що ЗСУ досі не вміють поводитися з ними.

Заява Урсули фон дер Ляєн про те, що американський газ дешевший за російський, стосувалася скрапленого газу (зі зрозумілих причин для США це єдино можливий спосіб експорту газу до Європи). На американській біржі Henry Hub ціни на газ стабільно нижчі, ніж на європейській торговій точці TTF, тому в словах фон дер Ляйєн немає нічого абсурдного.

«Орєшнік» — це балістична ракета середньої дальності. Комплекс THAAD дає можливість збивати такі ракети на висоті до 93 миль (приблизно 150 км), це вище за лінію Кармана, яка вважається межею між земною атмосферою і космосом. Тому непередбачувана траєкторія частин боєголовки «Орєшніка», що розділяється, до можливостей THAAD взагалі ніякого стосунку не має — ракету буде збито в космосі перш ніж її боєголовка розділиться. Такі ж можливості має ізраїльська протиракетна система «Хец-3», і в листопаді 2023 року при відбитті атаки на Ізраїль вона успішно збила в космосі балістичну ракету.

Джерело: The Insider