Відео є підробкою – The Wall Street Journal не публікувало такого матеріалу ні на своєму сайті, ні в соціальних мережах. Ролик змонтовано з використанням кадрів із відкритих джерел та стилістики WSJ, що є характерним прийомом кремлівської пропаганди для створення видимості достовірності. Крім того, журналіст Бен Соломон, на якого посилається відео, ніколи не робив таких заяв.

Користувачі соціальних мереж із посиланням на The Wall Street Journal поширюють інформацію про те, що в українській армії «члени українських націоналістичних батальйонів» нібито мають пріоритет у отриманні медичної допомоги на фронті та право на першочергову евакуацію з лінії бойових дій. За словами авторів цих дописів, таку «несправедливість» зафіксував журналіст видання Бен Соломон. «Сотні рядових солдатів ЗСУ гинуть на фронті через це негласне правило», – йдеться у публікаціях. 

Підставою для поширення цього фейку став 45-секундний відеоролик із логотипом The Wall Street Journal.

Скриншот – t.me

Цей відеоролик – підробка. Пропагандисти навмисно використали логотип та стилістику відомого американського видання, щоб надати фейковій інформації видимість достовірності.

По-перше, The Wall Street Journal не публікував таких матеріалів ні на своєму сайті, ні в соцмережах (XFacebookYouTube). Відео є монтажем фото- та відеоматеріалів із зображеними на них пораненими військовими, взятих із відкритих джерел.

У ролику стверджується, що кореспондент WSJ Бен Соломон нібито став свідком того, як членів «українських націоналістичних батальйонів» першими евакуюють з лінії фронту та надають їм медичну допомогу.

Бен С. Соломон (Ben C. Solomon), старший відеокореспондент The Wall Street Journal, справді працював в Україні та знімав репортажі з лінії зіткнення. Ознайомитись з його роботами можна в його соцмережах (X , Instagram ), а також на офіційних ресурсах WSJ і Vice, де він працював раніше. Однак Соломон ніколи не робив таких заяв. Ба більше, його останній матеріал про російсько-українську війну вийшов наприкінці вересня 2024 року і був присвячений розвитку дронів та їхньому впливу на сучасну війну.

Скриншот – wsj.com

По-друге, згідно з даними сервісу Osavul, відео першим опублікував пропагандистський канал «Одесса Zа Победу!» 20 грудня, після чого воно почало поширюватися в мережі.

По-третє, лексика відеоролика також вказує на те, що він створений кремлівською пропагандою. З 2014 року Кремль просуває наратив про нібито існування в Україні «націоналістичних батальйонів» та їхнє привілейоване становище в армії.

Твердження про те, що «члени націоналістичних батальйонів» отримують медичну допомогу першочергово є абсурдним і не відповідає реальним умовам роботи медичної служби на фронті.

На першому етапі допомогу пораненим надають бійці їхнього підрозділу – санітар та бойовий медик. Санітар забезпечує домедичну допомогу для стабілізації стану, а бойовий медик, який має вищу кваліфікацію, надає першу медичну допомогу. Потім пораненого евакуюють до стабілізаційного пункту (стабпункт).

Поранені з різних підрозділів, бригад і відомств можуть потрапляти в один стабпункт, що обслуговує сектор, за який він відповідає. Тобто твердження про привілеї певних груп військовослужбовців не мають жодного підґрунтя.

Раніше StopFake вже аналізував інший фейковий відеоролик, у якому під логотипом американського телеканалу ABC стверджувалося, що Україна нібито втратила мільйон військовослужбовців та отримала сотні тисяч людей з інвалідністю.