Ця інформація є хибною, оскільки голова Львівської ОДА Максим Козицький ніколи не робив таких заяв, а проведення референдумів під час дії воєнного стану прямо заборонено законами України та Конституцією. Цей фейк був створений російськими пропагандистами, не існує жодних його підтверджень із офіційних джерел чи відповідних заяв українських посадових осіб.

Деякі російські ЗМІ, Telegram-канали та користувачі соціальних мереж розповсюджують інформацію про те, що у Львівській області нібито планується референдум про вступ регіону до НАТО. За їхніми словами, таку ініціативу озвучив очільник Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. У публікаціях пропагандистів навіть наведено вигадану цитату Козицького: «Рішення про входження до НАТО кількох регіонів уже на столі. Залишилось вислухати думку громадян».

Також стверджується, що референдум нібито має відбутися 26 січня 2025 року на усій території Львівщини.

Скриншот – argumenti.ru 

Ці заяви є фейком і не мають нічого спільного з реальністю.

Голова Львівської ОДА Максим Козицький ніколи не робив таких заяв – ані у публічних виступах, ані у коментарях ЗМІ, ані в своїх акаунтах у соціальних мережах. Він також не висловлювався щодо гіпотетичного вступу окремих регіонів України до НАТО, а тим більше про проведення референдуму щодо цього.

За даними StopFake поширення цієї новини почалося 5 грудня. Згідно з інформацією платформи Osavul, першоджерелом фейку став пропагандистський Telegram-канал «Империя очень зла». Цей канал раніше вже використовувався для поширення інших вигаданих історій, зокрема про те, що Олена Зеленська нібито придбала автомобіль Bugatti Tourbillon за 4,5 мільйона євро або повідомлення про найнижчий рівень IQ в українських підлітків серед інших країн Європи.

Другу хвилю популярності цей фейк отримав 16 грудня, коли російське видання «Аргументы» опублікувало вигадану «новину» та підроблену цитату Максима Козицького.

Ідея вступу до НАТО частини України, що перебуває під контролем Києва, як одна з можливих моделей забезпечення безпеки справді вже обговорювалася у політичних колах країн Північної Європи, повідомляє видання Politico. Аналітики припускають, що досвід Німеччини часів Холодної війни може стати зразком для України. Тоді західна частина Німеччини приєдналася до НАТО, а східна залишилася під впливом СРСР.

Володимир Зеленський в інтерв’ю Sky News висловився щодо цього сценарію так: «Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам потрібно взяти під парасольку НАТО територію України, яка перебуває під нашим контролем». Однак президент наголосив, що Україна має бути прийнята до НАТО у її міжнародно визнаних кордонах. Водночас гарантії безпеки можуть поширюватись лише на підконтрольні території.

Важливо відзначити, що цей сценарій розглядається як один із можливих мирних планів, проте наразі він є вкрай малоймовірним.

Твердження про призначення референдуму у Львівській області не витримують критики ще й з юридичного погляду. Конституція України, Закон «Про всеукраїнський референдум» та Закон України «Про правовий режим воєнного стану» прямо забороняють проведення референдумів під час дії воєнного чи надзвичайного стану.

Фейк про «референдум» у Львівській області є черговою спробою пропагандистів підірвати довіру до української влади та вплинути на громадську думку.

Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що у Франції вважають, нібито НАТО не зможе відповісти на потенційний напад Росії.