Український прем’єр Денис Шмигаль наголосив на тому, що створення умов для безпечного повернення є ключовим, і про примусове повернення українців не йдеться. Навпаки, канцлер ФРН Олаф Шольц зазначив, що українська влада хоче підтримати біженців, створивши органи, які допомагатимуть їм знайти роботу або повернутися на батьківщину.
Російські ЗМІ пишуть про те, що «київський режим має намір відловити своїх громадян у Німеччині та повернути їх до України. Про це нібито заявив український прем’єр Денис Шмигаль під час свого візиту до Німеччини.
«Хоч би там як, українським біженцям у Німеччині варто напружитися і пропрацювати для себе кілька запасних варіантів, щоб не бути відловленими та відправленими на забій», — стверджують пропагандисти.
Російський агітпроп постійно використовує тему з українськими біженцями, намагаючись дискредитувати українську владу та будь-яку її ініціативу щодо повернення українців з-за кордону.
Насправді ж про жодне примусове повернення українців з Німеччини чи будь-якої іншої країни не йдеться.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль лише заявив під час Німецько-українського економічного форуму в Берліні, що Німеччина може допомогти Україні створити безпечні умови для повернення українських біженців на батьківщину. Крім того, Шмигаль підкреслив, що ключовим фактором для цих біженців залишається безпека: «Вони чекають, коли закінчиться війна».
Також раніше канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що українська влада хоче підтримати українських біженців у тому, щоб вони знайшли роботу в Німеччині. Так Шольц цитує слова президента України Володимира Зеленського, який повідомив, що Україна могла б сприяти створенню в Німеччині та Польщі українських органів, які допомагатимуть біженцям влаштуватися на роботу чи повернутися на батьківщину.
Крім того, в Україні заявили про запуск пілотного проєкту з повернення українців з-за кордону, про що заявив радник президента України Олександр Камишин. Цей пілот на початку 2025 почне працювати з Німеччиною. За словами Камишина, українців хочуть повертати зокрема і для залучення в оборонну галузь. Але як конкретно працюватиме цей проєкт, поки що невідомо. Проте і тут не йдеться про примусове повернення українців «до закінчення війни».
Раніше StopFake спростовував маніпуляцію про те, що українських біженців нібито «виселяють із соціального житла у Франції».