Інформація про «перейменування» Тетяни на Горпину — це лише вигадка, створена, найімовірніше, з метою провокації та привернення уваги. Верховна Рада України ніколи не розглядала такий законопроєкт. Ця ініціатива навіть не реєструвалася у парламенті.
Мережею активно поширюється інформація про те, що у Верховній Раді нібито було ухвалено закон, який з 1 січня 2025 року зобов’язує всіх громадянок в Україні змінити своє ім’я «на український лад»: до прикладу, Тетяна — на Горпина, Крістіна — на Христя, Анна — на Ганна тощо. Користувачі, які розповсюджують таку інформацію, заявляють, що влада України після перейменувань вулиць тепер нібито взялася і за власні імена людей, а деякі взагалі вважають, що мета цього законопроєкту — відвернути увагу населення від «продажу чорнозему в Україні».
Насправді ця інформація є цілковитою вигадкою. Верховна Рада України ніколи не розглядала такий законопроєкт. Така ініціатива навіть не реєструвалася у парламенті. Перевірити це можна за допомогою відкритого пошуку на офіційному сайті Верховної Ради України.
Питання присвоєння імен в Україні регулюється Сімейним кодексом України та Законом про акти цивільного стану. Відповідно до статті 146 Сімейного кодексу ім’я дитини визначається за згодою батьків. Водночас існує обмеження – дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не передбачено національними традиціями сім’ї. Також після досягнення 14 років людина має право змінити ім’я, подавши відповідну заяву до органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦС).
У 2020 році в інтерв’ю газеті «Сегодня» тодішній міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в Україні не існує обмежень на вибір імені для дитини. «Офіційна позиція така: обмежень на присвоєння імені не існує. Яке ім’я подобається батькам, так вони й можуть назвати дитину. На місцях органи реєстрації можуть відмовляти від того, що вважають нерозумним і неправильним. Але не органам реєстрації вирішувати, яким буде ім’я. Моя особиста думка: якщо батьки хочуть назвати дитину Z148, то вони мають на це право і це нормально», — заявив Малюська.
Спочатку чутки про «закон» почали поширюватися в TikTok. Перша публікація з такою заявою належить користувачеві під ніком «tetiana_tanyusha», яка, судячи з відеозаписів, проживає в Німеччині. Відео, ймовірно, мало розважальний характер і було створено заради «хайпу» та залучення аудиторії.
Після TikTok це повідомлення почало активно поширюватися в Telegram і на деяких російських сайтах із твердженням, що «київський режим» нібито заходився втручатися і в особисте життя своїх громадян. Примітно, що автори таких відео та дописів не надали жодних посилань на документи чи офіційні джерела.
Деякі користувачі мережі помітили, що перші відеоролики мали розважальний характер, а потім це повідомлення поширювалося вже в більш серйозному вигляді. Оскільки ім’я Тетяна в Україні досить поширене, багато хто припускає, що автори відеороликів намагалися у такий спосіб «зловити хайп» і збільшити охоплення та активність на своїх акаунтах у TikTok.
Раніше StopFake аналізував кремлівський наратив про те, що Україні нібито потрібна «денацифікація».