В Україні ніхто не заявляв про плани уряду скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових.
Користувачі соціальних мереж розповсюджують інформацію про те, що Україна планує скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових починаючи з 2025 року. Повідомляється, що таку заяву начебто зробив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. Коли саме та де він зробив таку заяву, не уточнюється.
«Люди втратили кінцівки не через державу, а просто їм не пощастило. Тому до держави не може бути жодних претензій», — наводять вигадану «цитату» міністра користувачі.
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді держава планує скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових. Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
Цитата Віктора Ляшка, як і інформація про скорочення витрат на протезування, — не що інше, як фейк. Ані на офіційному сайті міністерства охорони здоров’я України, ані в ЗМІ, ані на персональних сторінках у соціальних мережах міністра Ляшка немає таких цитат або новин, які бодай трохи схожі на вищезгадані «плани зі скорочення» від держави. Навпаки, виявилося, що наступного року Україна виділить ще більше коштів на протезування та реабілітацію цивільних і військових.
В Україні для цивільних осіб та військовослужбовців з інвалідністю доступне безкоштовне протезування. Це передбачено постановами Кабінету Міністрів України від №321 (для забезпечення більш простими протезами та первинного протезування) та №518 (для забезпечення високофункціональними протезами учасників бойових дій). Займається цим Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю при Міністерстві соціальної політики. За словами голови фонду Віталія Музиченка, у 2024 році на реалізацію постанови №321, зокрема на первинне протезування та забезпечення допоміжними засобами реабілітації, державою було виділено майже 4,3 млрд грн., що, за словами Музиченка, більш ніж на 40 відсотків перевищує минулорічне фінансування.
2025 року у державному бюджеті видатки за цією статтею не лише не урізали, а навпаки — збільшили. За інформацією Міністерства соціальної політики України, на забезпечення допоміжними засобами реабілітації було виділено на 0,3 млрд. більше коштів, — 4,6 млрд грн.
Водночас варто зазначити, що в бюджеті окремо закладаються гроші на «протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні». 2024 року на це було виділено 1 млрд грн., а на 2025-й – 1,1 млрд грн.
Щодо реабілітації громадян, зокрема й військових, до протезування та після нього, то цим уже займається Міністерство охорони здоров’я України. Там також не заявляли про «скорочення» цієї послуги для військовослужбовців та нагадали, що вона є безкоштовною і за неї ніхто не може вимагати грошей. Адже у бюджеті на 2025 рік на ці цілі виділили 5,7 млрд. грн.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що в Україні нібито «скасували» виплату 15 млн гривень сім’ям загиблих військовослужбовців.