Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 2 грудня.
- Як МО РФ «воює» з бригадами-привидами ЗСУ
- У Кремлі знов віщують «ерозію долара»
- Російський «яструб» на шпальтах Bloomberg
- Навіщо Гріша Путін грає у «Африканський світанок»
Як МО РФ «воює» з бригадами-привидами ЗСУ
Підбиваючи підсумки листопада, у Росії не припиняють фантазувати. До великої кількості «уражених» ATACMS й HIMARS додались «переможні» реляції про бойові зіткнення з підрозділами ЗСУ. Наприклад, 27 листопада МО РФ повідомило, що «відбито три контратаки підрозділів 76-ї десантно-штурмової бригади ЗСУ».
11 листопада МО РФ писало, що «підрозділи угруповання військ «Центр» продовжили просування в глибину оборони противника, завдали поразки живій силі та техніці 132-й механізованій бригаді».
НАСПРАВДІ, таких з’єднань у ЗСУ не існує. Але у зведеннях МО РФ бойові зіткнення з цими та іншими неіснуючими бригадами ЗСУ, з’являються регулярно. Важко припустити, що військове відомство Росії, наприклад, переплутало свою (вже неодноразово розбиту), 76-ту бригаду ВДВ (відома як «псковська дивізія») з українською.
Немає в ЗСУ і «132-ї механізованої бригади». Натомість в окупантів є 132-га окрема мотострілецька бригада, створена 10 років тому з бойовиків Безлера. Якщо уважно читати зведення МО РФ, можна знайти ще багато подібних прикладів. І не тільки за листопад.
Навіщо МО РФ воює з українськими бригадами-привидами зрозуміти не важко – це створює ілюзію успіху. А без ілюзій ніяк не обійтись, адже про остаточну «демілітаризацію України» Пєсков оголосив ще в червні минулого року.
У Кремлі знов віщують «ерозію долара»
2 грудня Пєсков повідомив, що «ерозія долара набирає сили».
Цю тезу Кремль проштовхує давно. У квітні 2022 року Пєсков також переконував, що «у світі відбувається ерозія довіри до долара і євро, багато країн сумніваються в їхній надійності й розробляють розрахунки в нацвалютах».
НАСПРАВДІ, частка долара у світових резервах нині – понад 58%, у міжнародних розрахунках – близько 50%, якщо брати міжнародні платежі через SWIFT, то з 2019 року вага долара також тільки зросла.
Свою грудневу «ерозію» Пєсков прив’язав до нещодавньої заяви обраного президента США Трампа, який пригрозив країнам БРІКС митом у 100% у разі створення власної єдиної валюти, альтернативної долару. «Ідея про те, що країни БРІКС спробують відійти від долара, а ми стоятимемо і спостерігатимемо за цим, ЗАКІНЧИЛАСЯ. Ми вимагаємо від цих країн зобов’язання не створювати нову валюту БРІКС і не підтримувати жодну іншу валюту в спробах замінити долар. Будь-яка країна, яка спробує зробити це, повинна помахати Америці на прощання», – пригрозив Трамп.
Центр стратегічних комунікацій одразу після обрання Трампа припускав, що подальші розмови про «дедоларизацію», можуть вилізти Росії боком. Так воно й сталося. При тому, що за великим рахунком, жодних підстав для виникнення «валюти БРІКС» немає – просто тому, що нікому, крім Росії, вона не потрібна. Уряд ПАР вже прямо заявив про відсутність планів щодо створення так званої валюти БРІКС.
Та й сам Путін на «Валдаї-2024» був змушений визнати, що країни БРІКС до власної валюти не готові. Ба більше – у вересні на Східному економічному форумі він переконував, що й дедоларизації Росія не прагне: «Адже не ми відмовлялися від розрахунків у доларах. Нам відмовили, і ми просто змушені шукати інші можливості».
Але Кремль, як бачимо, все не вгамується й продовжує брехати про «ерозію долара». Вочевидь, така риторика спрямована насамперед на росіян, яким з кожної «праски» зараз розповідають, що «долар їм не потрібен». Саме тому, як вже кепкують в Мережі, надалі курс рубля визначатиметься не відносно долара, а відносно його «ерозії».
Російський «яструб» на шпальтах Bloomberg
Тепер про Трампа та його обіцянки «швидко закінчити війну в Україні». Так званий «православний олігарх» Константін Малофєєв заявив в інтерв’ю Bloomberg, що вимоги Кремля навряд чи зміняться після приходу нової адміністрації США.
НАСПРАВДІ, Малофєєв є членом «партії війни» в Москві і витратив мільйони на просування відповідних наративів, зокрема через свій телеканал «Царьград». Особисто він, нагадаємо, знаходиться під всіма можливими західними санкціями ще з 2014 року. На жаль, не інформаційними, що й дозволяє йому та іншим прокремлівським яструбам й надалі ретранслювати свої думки зі сторінок відомих західних ЗМІ.
А з приводу «компромісів», про необхідність яких зараз твердять набагато більш авторитетні спікери, Київ має власну позицію. Єдиний реальний шлях досягти стабільного і справедливого миру полягає у військовому посиленні України – лише так можна примусити Кремль перейти до чесної дипломатії. Допоки цього не станеться, Москва буде й надалі говорити мовою ультиматумів – і з Києвом, і з Вашингтоном, і з усіма іншими столицями світу. І «раптовий» стендап Малофєєва на шпальтах Bloomberg – чергове підтвердження цього простого факту, з яким доведеться рахуватися усім, в тому числі – новому господареві Білого дому.
Навіщо Гріша Путін грає у «Африканський світанок»
І наостанок, знов про відеоігри. Нагадаємо, нещодавно російська пропаганда розродилася фейком про те, що студія GSC Game World, яка розробила S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, нібито допомагає виявляти військовозобов’язаних.
Натомість саме Кремль просуває пропаганду не тільки через етери різноманітних «царьградов» і соцмережі, а й через комп’ютерні ігри. Наприклад, за день до початку повномасштабної війни в Україні, російський кіберспортсмен з ніком Гріша Путін «випадково» опублікував відео під назвою «Як завоювати Україну, якщо ти Росія, у грі Hearts of Iron IV». Пізніше він висловив свою підтримку армії РФ, за що його виключили з усіх кіберспортивних змагань, а згодом заблокували на платформі Twitch.
НАСПРАВДІ цього персонажа звуть Григорій Корольов. Йому 18 років, у 2023-му він створив Z Shaker Central – спільноту проросійських іноземців. За донати Гріша може організувати малюнок на боєприпасі, який запустять по Україні. Прейскурант наступний: мінометний снаряд – 20 євро, артилерійський – 35, запуск ракети «Град» – 100 євро. За 450 євро можна купити дрон, підписати його і отримати відповідне відео під будь-яку замовлену музику. Майже за півтора року роботи спільнота зібрала трохи понад $47 тисяч на снаряди і гуманітарну допомогу, стверджує Гріша.
Зараз він активно просуває доповнення до гри Hearts of Iron IV під назвою African Dawn («Африканський світанок»), який він випустив спільно з проросійською «Африканською ініціативою». Західні ЗМІ вже називають African Dawn частиною російського впливу у відеоіграх, а Грішу Путіна – «одним із головних гравців на цьому полі». І це вже не просто ігри, а ще одне неоране поле у боротьбі з російською пропагандою.
Джерело: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки