Російський агітпроп публікує постановне відео, яке не має нічого спільного із реальністю. StopFake вдалося ідентифікувати людину на фотографії та з’ясувати обставини, що спростовують інформацію, подану у відеоролику.

Кремлівські Telegram-канали та користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що українських військових видаляють із баз даних, аби потім відмовити рідним у виплаті допомоги. У таких новинах агітпроп посилається на відео, на якому дружина загиблого нібито скаржиться на несправедливість.

«Загиблих ЗСУшників викреслюють із бази даних військовослужбовців. У штабі кажуть, що такої людини немає і ніколи не було. Може, краще нехай запитає у командирів? Вони вміють заробляти на трупах», – пише під відео агітпроп.

Скриншот – facebook.com
Скриншот з Telegram

На самому відео жінка представляється дружиною загиблого і каже, що не може отримати обіцяних державою виплат. За її словами, вона нібито «дзвонила до штабу», де їй сказали, що чоловіка «немає у списках». Водночас вона не називає ані свого імені, ані імені чоловіка, ані штабу, до якого вона зверталася.

Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді загиблого військового виключили зі списків для подальшої відмови у виплатах, як це стверджує жінка на відео. Як виявилося, насправді це відео знято агітпропом і не має нічого спільного з реальністю.

Викрити цей фейк допомогла фотографія, яку жінка тримає у руках. StopFake вдалося з’ясувати, що на ній зображений Андрій Кайнара.  Він відомий тим, що був захисником Азовсталі у Маріуполі, де потрапив до російського полону. Після півтора року у неволі Кайнару обміняли, і він повернувся служити у складі 56-ї бригади ЗСУ. А вищезгадану фотографію українські ЗМІ публікували у повідомленні про його загибель під Бахмутом у вересні 2024 року.

Скриншот сайту Суспільне Херсон

На сайті громадської організації «Полігон 56 Бердянськ», яка опікується сім’ями безвісти зниклих полонених і загиблих воїнів, StopFake розшукав фотографію з Андрієм Кайнарою, зроблену з нагоди його повернення з полону. На ній він зображений з Оленою Добичею – головою цієї організації. 18 вересня 2024 року вона і повідомила на особистій сторінці у Facebook про його смерть, додавши ту саму фотографію із сайту «Полігон 56 Бердянськ».

Скриншот сайту «Полігон 56 Бердянськ»
Скриншот Facebook сторінки Олени Добичі

StopFake зв’язався з Оленою Добичею із проханням подивитися відео, що розповсюджується, і прокоментувати ситуацію із «видаленням зі списків». За її словами, це відео — «абсолютний фейк», насамперед тому, що у Кайнари не було дружини.

«Андрія знаю особисто. Він не одружений. Має сестру. Я особисто дбаю про кожного з 56-ї бригади і якщо виникають питання, то ми їх вирішуємо та допомагаємо сім’ям. Військова частина з нами співпрацює, допомагає у всьому. Тому це фейк», – сказала Добича.

Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що сім’ям українських військових, які загинули в Курській області, нібито відмовляють у компенсації.