Російська армія здійснює невибіркові атаки на мирні міста України за допомогою ракет, дронів, КАБів та інших видів зброї. За даними ООН, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну і до кінця жовтня 2024 року 12 162 цивільні особи загинули, 26 919 — отримали поранення.

Після нещодавніх ракетних обстрілів України та зростання жертв серед цивільного населення російські ЗМІ розтиражували коментарі прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова про те, що російські військові нібито «під час виконання завдань спеціальної військової операції дуже акуратно ставляться до цивільного населення України». 

За словами Пєскова, «удари наносяться лише по військовим цілям, і ця практика продовжується». 

Скриншот – rg.ru
Скриншот – rt.com

Заяви російських чиновників про те, що під час обстрілів російська армія «дбайливо ставиться» до цивільного населення України не витримують жодної критики і є відвертою брехнею. 

Відповідно до звіту Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, загалом з 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і до кінця жовтня 2024 року 12 162 цивільні особи загинули, 26 919 отримали поранення.

Українська влада та міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і зазначають, що вони мають цілеспрямований характер. Так, наприклад, влітку 2024 року під час масованої ракетної атаки у Києві під удар потрапило одне з приміщень дитячої лікарні «Охматдит», постраждав корпус, де під час удару перебували діти на діалізі.

17 листопада російські військові вдарили ракетами по густонаселеному житловому мікрорайону міста Суми. 

Скриншот – zmina.info

11 листопада російські військові атакували Кривий Ріг балістичною ракетою, випущеною із Криму. Ракета поцілила в щільну міську забудову, зруйнувавши під’їзд п’ятиповерхівки. Тоді загинула ціла родина — 32-річна мати Олена Кулик і троє її дітей: двомісячна Уляна, дворічний Демид та 10-річний Кирило. Вижив лише батько сім’ї. Загалом через цей удар було пошкоджено щонайменше 40 багатоповерхівок, постраждали 14 людей. 

Скриншот – bbc.com

Кожна атака Росії на українські міста – це жертви серед цивільного населення, загиблі родини, діти, що постраждали. Наприклад, під час однієї з атак безпілотниками по Києву в жовтні 2024 року  дрон влучив у багатоповерховий житловий будинок, залетівши до кімнати дівчинки 2009 року народження, вона загинула. 

У нещодавній заяві Amnesty International  щодо російських ударів по Україні йдеться про те, що «прямі атаки на цивільних осіб чи цивільні об’єкти є воєнними злочинами. Невибіркові удари, зокрема по населеним пунктам із використанням вибухових засобів, є порушенням міжнародного гуманітарного права. Невибіркові удари, що призводять до жертв серед цивільних осіб, є воєнними злочинами».

Також у Моніторинговій місії ООН із прав людини в Україні зазначають, що Росія продовжує «завдавати ударів по енергетичній інфраструктурі по всій Україні, що негативно позначається на роботі основних служб та посилює побоювання щодо скрутного становища цивільного населення через наближення зими».

Загалом, війна Росії проти України є злочинною й такою, що порушує міжнародне право і права людини в цілому та спричиняє важкі гуманітарні наслідки. Окрім величезної кількості жертв серед мирного населення, включно з жінками та дітьми, війна викликала також і гуманітарну катастрофу, змусивши мільйони українців залишити свої домівки і стати біженцями. 

Раніше StopFake спростовував фейки про те, що українські житлові будинки, атаковані російськими ракетами, нібито обстріляли ЗСУ:  «Фейк: Житловий будинок у Дніпрі «став жертвою Збройних Сил України»«Фейк: Житловий будинок у Краматорську вражений українською системою ППО»« Фейк: В одеську багатоповерхівку влучила не російська ракета, а уламки української ракети ППО» та багато інших.