Джерело: The Insider
РІА «Новости» повідомляє про заяву колишнього президента Молдови Володимира Вороніна:
«Влада Молдови обманним шляхом змінила Конституцію, щоб потім скасувати статтю про нейтралітет і вступити до НАТО, вважає експрезидент країни Владімір Воронін.
На референдумі з питання про вступ Молдови до ЄС, що пройшов 20 жовтня, за євроінтеграцію проголосували 50,46% громадян країни, проти висловилися 49,54% виборців. В рамках референдуму громадянам потрібно було відповісти на одне запитання: „Чи підтримуєте ви зміну Конституції з метою вступу Республіки Молдова до Європейського Союзу?” Конституційний суд Молдови 31 жовтня визнав результати референдуму, в рамках якого жителі країни підтримали зміну Конституції заради євроінтеграції. Преамбула Конституції доповнилася двома новими частинами такого змісту: „підтверджуючи європейську самобутність народу Республіки Молдова та незворотність європейського курсу Республіки Молдова”, „оголошуючи вступ до Європейського Союзу стратегічною метою Республіки Молдова”. Поправки офіційно набули чинності 5 листопада.
„Вони (влада — ред.) змінили Конституцію, щоб мати можливість завтра-післязавтра ухвалити рішення про знищення 11 статті Конституції, яка гарантує нейтралітет. І після цього проголосувати за те, щоб Молдова увійшла до НАТО, щоб ми мали військові бази НАТО”, — заявив Воронін журналістам.
Він наполягає, що політикам не можна змінювати Основний закон країни заради власних інтересів.
„Конституція – це свята справа. Зараз взялися змінювати Конституцію, ще й обманним шляхом”, – наголосив Додон».
РІА визнає, що питання про НАТО на референдумі не було, вирішувалося лише питання щодо курсу на вступ до ЄС. Відтак незрозуміло, яким чином це може призвести до скасування статті 11. У статті 142 Конституції сказано:
«Положення про суверенний, незалежний та унітарний характер держави, а також про її постійний нейтралітет можуть бути переглянуті лише за умови їх схвалення шляхом референдуму більшістю громадян, включених до виборчих списків».
Іншого шляху, крім референдуму, немає, і експрезидент Молдови не може цього не знати. Опитування ж свідчать, що ідея вступу до НАТО в Молдові не користується популярністю. У вересні 2024 року опубліковано результати опитування компанії iData: за приєднання до альянсу висловилися 28,8% опитаних, проти 58,9%.
Членство в ЄС жодним чином не означає відмову від нейтралітету, і доводить це приклад нейтральних Австрії та Мальти. Перша в ЄС з 1995 року, друга — з 2004. Обидві беруть участь у програмі НАТО «Партнерство заради миру», але серед її учасників є і нейтральні Сербія та Швейцарія, і 5 із 6 держав-членів ОДКБ (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан), а з 1994 по 2014 рік у програмі брала участь і росія, співробітництво з якою НАТО зупинило в односторонньому порядку у відповідь на російську агресію проти України. Молдова бере участь у «Партнерстві заради миру» з 1994 року, і статті її Конституції про нейтралітет це не суперечить.
Залишається загадкою, чому в матеріалі про заяву Вороніна РІА цитує іншого експрезидента Молдови — Ігоря Додона, який також згадує «обманний шлях». Чи не переплутали часом кремлівські пропагандисти двох колишніх президентів, а нині лідерів парламентської опозиції?
Владімір Воронін був президентом Молдови у 2001–2009 роках. За часів свого президентства був прихильником євроінтеграції, називаючи цей курс незворотнім. Очолює Партію комуністів Республіки Молдова.
Джерело: The Insider