Джерело: The Insider

«Коммерсантъ»  повідомляє  про вкрай різкі слова прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова:

«„Щодо пані Санду, ви знаєте, що вона не є, наскільки ми розуміємо, президентом своєї країни, тому що в самій країні також більшість населення голосувала не за неї. І йдеться про дуже і дуже розколоте суспільство”,— сказав представник Кремля під час пресколу.

За його словами, російська сторона може „об’єктивно судити про ці вибори” на прикладі громадян Молдови, які голосували із РФ. Через те, що їм „не було надано можливості використати свій голос”, результати виборів „вважати чистими неможливо”, переконаний Пєсков. Він сказав, що ці „вибори не були ані демократичними, ані чесними”».

Почнімо з того, що друга інавгурація Санду ще не відбулася, ще не закінчився її перший президентський термін, тому жодні сумніви щодо результатів виборів 2024 року не можуть бути підставою для того, щоб не визнавати її легітимність. Але й для сумнівів реальних підстав не видно.

За офіційними даними Центральної виборчої комісії Молдови, всього на президентських виборах проголосували 1699945 осіб. На дільницях на території країни справді з відривом у 2,68 процентних пункти  переміг  опозиційний кандидат Олександр Стояногло. Перемогу Санду принесли голоси, подані на закордонних дільницях, де вона набрала 82,92%.

Але в Молдові специфічна демографічна ситуація: значна частина громадян країни працює за кордоном. Згідно з оцінками міністерства закордонних справ та євроінтеграції Молдови, за межами країни живуть 1,11–1,25 млн її громадян, тоді як чисельність постійного населення країни у 2022 році  оцінювалася  в 2 603 813 осіб (без урахування жителів районів, які не контролюються урядом країни). Втім, те саме міністерство визнає, що реальна чисельність діаспори дещо більша, бо вона може оперувати лише даними щодо 32 країн, у яких є дипломатичні представництва Молдови.

Найбільші групи мігрантів із Молдови, за даними Міжнародної організації міграції, у 2021 році  жили  в Росії (приблизно 294 200 осіб) та Румунії (приблизно 285 400). Інші великі громади — в Італії (приблизно 192 000), Україні (приблизно 150 000), США (приблизно 45 700).

У публікації інституту економічної політики (ІЕП) імені Єгора Гайдара «Моніторинг економічної ситуації в Росії» за червень 2022 року названо іншу оцінку чисельності громадян Молдови, що проживають в Росії: на 1 травня 2022 року їх налічувалося  всього 76 645, хоча за два роки до цього було 270 082.

Пєсков стверджує, що результати виборів спотворені, оскільки в Росії були відкриті лише дві виборчі дільниці, причому обидві в Москві. Молдова ухвалила таке рішення,  бо вважала, що тільки на території посольства можна забезпечити безпеку. У країнах ЄС ситуація більш сприятлива, тому, до прикладу, лише в Італії  працювало  60 дільниць.

Московські дільниці  працювали  з найбільшим завантаженням; на кожній із них було використано 4999 бюлетенів з 5000 наявних. Цілком логічно припустити, що певна частина охочих проголосувати там не змогла. Питання у тому, скільки було таких громадян.

За офіційними даними, явка на виборах склала 54,34%, а проголосували, нагадаємо, 1 699 945 виборців. Нескладно підрахувати, що це означає, що загальний обліковий склад виборців, які проживають як в Молдові, так і за кордоном, оцінюється у 3 128 349  осіб.

За даними Національного бюро статистики, в 2022 році 80% населення країни  було  у працездатному або пенсійному віці. Але працездатним вважається вік з 16 років, а повноліття, що дає право голосу, настає з 18, тому доля виборців є дещо меншою за 80%. З іншого боку, частина трудових мігрантів залишає сім’ї на батьківщині, тому частка дітей у цьому середовищі дещо менша.

Навіть якщо спиратися на найбільш сприятливу для Стояногло оцінку чисельності молдаван у Росії і грубо оцінювати кількість потенційних виборців серед них у 80% від загальної чисельності, отримаємо максимум 235 360 осіб. Це означало б, що теоретично проголосувати могли б 127 895 осіб. Якщо ж враховувати тенденцію до швидкого скорочення їхньої кількості, зафіксовану ІЕП, потенційних виборців у Росії в кілька разів менше. Реально проголосували 10 000 без врахування тих,  хто їздив голосувати в інші країни.

Припустимо навіть, що всі вони готові були голосувати за Стояногло, хоча насправді такого бути не могло, незважаючи на повідомлення колишнього віцепрем’єра Молдови Віктора Осипова про те, що у Росії, Білорусі, Азербайджані, Вірменії, Грузії та Туреччині  були  спроби масового скуповування голосів на користь опозиційного кандидата. Це означає, що за найоптимістичнішої для Стояногло оцінки він через недостатню кількість виборчих дільниць у Росії недорахувався приблизно 118 000 голосів. Відрив Санду від нього, за офіційними даними, склав 179 709 голосів.

Отже, навіть суто арифметично Стояногло не міг перемогти за рахунок виборців на території Росії, волевиявлення яких з об’єктивних причин було утруднено. А якщо оцінка ІЕП є ближчою до істини, вони не змогли б вплинути на результат виборів навіть за стовідсоткової явки та стовідсоткового голосування за Стояногло.

Джерело: The Insider