В Україні ніхто не українізує російські прізвища. Агітпроп поширює фейкові скриншоти онлайн-сервісу державних послуг «Дія», які містять низку граматичних помилок, не властивих носієві української мови. У коментарі для StopFake пресслужба Міністерства цифрової трансформації України заявила, що поширена в мережі інформація не відповідає дійсності.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж взялися розповсюджувати фейкову інформацію про те, що в Україні нібито почали українізувати російські прізвища громадян. Агітпроп пише, що ці «пропозиції» надходять українцям в онлайн-сервіс державних послуг «Дія». «Доказом» є скриншоти з такими повідомленнями, буцімто розісланими користувачам цього сервісу.
«Ваше прізвище Лебедєв — має російське коріння. Ми пропонуємо вам задуматися про українізацію та зміну вашого прізвища і змінити її на українську: Лебеденко, Лебединський, Лебедчук та інші», — написано у фейковому скриншоті.
Після розповсюдження такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді український уряд має намір українізувати прізвища громадян за допомогою застосунку «Дія». Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
Скриншот з «Дії», який розповсюджують пропагандисти, насправді є підробкою. Перше, що видає підробку — те, що і ЗМІ, і користувачі поширюють лише один скриншот, із тим самим часом і прізвищем громадянина «Лебедєв». Жодних додаткових «доказів» того, що такі пропозиції надходили й іншим громадянам, агітпроп не публікує. Виглядає неправдоподібно як на «масову українізацію» російських прізвищ.
По-друге, пропагандисти припустилися низки граматичних помилок навіть у такому невеликому «повідомленні». Наприклад, уже на початку «повідомлення» від «Дії» вони написали «вітаЕмо», але правильно це слово пишеться через українську букву «є», — «вітаЄмо». Агітпроп також не знає, що слово «прізвище» (російською – «фамилия», жіночий рід) в українській мові належить до середнього роду. У «повідомленні» вони вживають його як іменник жіночого роду і пишуть «замінити її», тоді як правильно слід було написати «замінити його». Важко уявити, що таких грубих помилок могли припуститися в реальному офіційному повідомленні від державного порталу послуг «Дія» і розіслати його тисячам громадян у такому вигляді.
Попри те, що скриншоти, які розповсюджує агітпроп, мають всі ознаки підробки, StopFake все ж спробував відшукати таку «ініціативу» на офіційному сайті та сторінці в Facebook онлайн-сервісу «Дія». Але, як і очікувалося, не знайшов жодної «послуги з українізації». StopFake також зв’язався із Міністерством цифрової трансформації України, яке відповідає за «Дію». У пресслужбі нам підтвердили, що зазначена інформація є фейком і таких повідомлень вони не розсилали.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що у дитячому таборі Івано-Франківської області нібито побили хлопчика за «російське прізвище».