Депортація Польщею українця жодним чином не пов’язана із мобілізаційними процесами в Україні. Чоловік не виконав вимогу польських силовиків залишити країну, яку йому вручили з огляду на «підозру у сприянні незаконному переправленню іноземців через територію Польщі». Станом на жовтень 2024 року жодна країна Європейського Союзу не заявляла, що ухвалила рішення розпочати депортацію українських громадян призовного віку.
Кремлівські Telegram-канали і користувачі соціальних мереж взялися розповсюджувати фейкову інформацію про те, що Польща почала видавати Україні громадян, які «втекли від мобілізації». Агітпроп пише, що перший такий випадок було зафіксовано у жовтні 2024 року, коли затриманого поблизу Варшави українця «під конвоєм» довезли до кордону та передали українській стороні.
«Поляки почали видавати Україні ухилянтів – утікачів. Так, польські правоохоронці відловили під Варшавою «бога, який спустився з небес», і під конвоєм довезли до українського кордону. Тож тепер тікати українським чоловікам доведеться до Румунії та Угорщини — звідти поки що видачі немає», — пише агітпроп.
Після розповсюдження цієї інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді Україні передали її громадянина за те, що він «утік від мобілізації». Як і слід було очікувати, ця інформація не відповідає дійсності.
У середині жовтня 2024 року в українських ЗМІ та Telegram-каналах справді було опубліковано низку новин про затриманого у Польщі українця, якого «під конвоєм» відправили до України. Але причиною депортації стала аж ніяк не «втеча від мобілізації», як пише агітпроп, а невиконання вимог польських правоохоронних органів.
Як повідомляє Прикордонна служба Польщі, українця разом з іншими іноземцями було затримано 17 жовтня під час спільної перевірки документів у Варшаві та її околицях. З’ясувалося, що він не виконав рішення польських силовиків про повернення в Україну, яке йому вручили раніше через «підозру у сприянні незаконному переправленню іноземців територією Польщі до Німеччини». Про будь-які додаткові причини його депортації в офіційному повідомленні польських прикордонників не повідомляється.
Тема депортації українських громадян, що підлягають мобілізації, із країн Європейського Союзу, зокрема Польщі, не дає спокою російській пропаганді. Раніше вони активно поширювали фальшивий лист від імені голови Міністерства закордонних справ України Дмитра Кулеби (у 2020-2024 роках). У ньому він нібито просив Польщу депортувати із країни «всіх чоловіків для відправлення на фронт». Агітпроп також неправдиво писав, що схожі «листи» українські дипломати надсилали до Латвії та Литви. Станом на жовтень 2024 року жоден уряд країн Європейського Союзу не говорив, що ухвалив і почав втілювати рішення про депортацію в Україну громадян, які «утекли від мобілізації». А у вересні 2024 року єврокомісар із внутрішніх справ Ілва Йоханссон в інтерв’ю українській службі «Радіо Свобода» також заявила, що відповідно до внутрішніх документів ЄС депортація українських громадян призовного віку неможлива.
«Це неможливо згідно з Директивою про тимчасовий захист (документ, який регулює статус українських біженців на території ЄС – прим.ред.)», – сказала єврокомісар.
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що за мобілізацію українців взялися польські військові.