Відключення від комунальних послуг у зонах бойових дій заборонено законом. Відсутність комунікацій та інфраструктури, а також неможливість їхнього ремонту пов’язані з безперервним російським обстрілом прифронтових громад Харківської області.
Російські ЗМІ, а також деякі користувачі мережі з посиланням на заяву такого собі «представника військової адміністрації Харківської області» поширюють інформацію про те, що українська влада нібито відключає воду та електрику у тих жителів Харківської області, які відмовляються від «примусової евакуації».
«Українська влада відновила насильницьку евакуацію населення в Куп’янському районі Харківської області, місцевих жителів, які не бажають їхати, відключають від води, світла та газу» – пишуть російські ЗМІ.
Деякі користувачі мережі помилково припустили, що така заява нібито була зроблена Харківською обласною військовою адміністрацією. Однак це не відповідає дійсності. Про те, що українська влада нібито має намір відключати електрику, газ і воду тим, хто відмовляється від евакуації, заявив обвинувачений у колабораціонізмі представник російської окупаційної адміністрації в Харківській області Євген Лісняк. У російських ЗМІ його називають «заступником голови військово-цивільної адміністрації Харківської області з оборони та безпеки».
Відомо, що Євген Лісняк до 2014 року жив у Харкові та працював у міліції в званні молодшого лейтенанта. З 2015 до 2022 року він жив в окупованому Луганську, де й працював у так званому «Міністерстві внутрішніх справ ЛНР». У квітні 2023 року Служба безпеки України заочно повідомила про підозру Лісняку в добровільному зайнятті посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території (ч. 7 ст. 111-1 КК України).
Наразі у Харківській області дійсно проводиться евакуація з прифронтових населених пунктів регіону, яка має обов’язковий характер для сімей з дітьми. Попри те, що влада закликає всіх жителів з прифронтових та прикордонних населених пунктів евакуюватися до безпечніших регіонів України, громадяни мають право залишитися вдома, підписавши відмову від проведення обов’язкової евакуації. Згідно з українським законодавством, своїм підписом у такій відмові особа підтверджує, що не бажає переміщатися до іншої місцевості та має намір залишатися за місцем свого проживання. Відмова батьків, осіб, які їх замінюють, або інших законних представників від обов’язкової евакуації дітей не допускається. Облік та зберігання оформлених відмов від обов’язкової евакуації здійснюється місцевими держадміністраціями чи органами місцевого самоврядування, які організують проведення такої евакуації.
Однак інформація про те, що українська влада нібито вдається до відключення світла, газу та води за відмову від евакуації, не відповідає дійсності. StopFake не вдалося знайти жодних даних, які б підтверджували такі випадки. Навпаки, – складна ситуація з безпекою, зруйновані внаслідок російських обстрілів комунікації та інфраструктура, а також неможливість їхнього ремонту в умовах постійного вогню і є основною причиною, через яку влада проводить евакуацію з регіону. Місцеві ЗМІ та влада неодноразово заявляли ( тут , тут , тут і тут ), що внаслідок бойових дій і безперервного російського обстрілу в деяких прифронтових населених пунктах відсутня не тільки електрика, вода, газ та зв’язок, а й доступ до елементарної першої медичної допомоги. За таких умова влада не може організувати ремонт пошкодженої інфраструктури та комунікацій. У своєму дослідженні прифронтових громад і їхньої стійкості (2024 рік) аналітики Центру сталого миру та демократичного розвитку також наголошують на ускладнене забезпечення безперебійного надання основних послуг і задоволення базових потреб населення у прифронтових регіонах.
Не менш важливим є й той факт, що хоча уряд у січні 2024 року і скасував мораторій на стягнення з боржників заборгованості за житлово-комунальні послуги в період дії військового стану, відключення від комунальних послуг за несплату і далі перебуває під забороною в зонах бойових дій. З актуальним списком таких населених пунктів можна ознайомитись на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Раніше StopFake спростовував дезінформацію про те, що Збройні сили України нібито перешкоджають евакуації цивільних з Часового Яру.