Сьогодні медіаграмотність набуває ще більшої актуальності через зростання впливу інформаційних технологій (в тому числі ШІ) та соціальних медіа мереж. Для України ця тема є надзвичайно важливою через триваючу гібридну війну з боку Росії. Агресор активно використовує медіа для поширення дезінформації та пропаганди, намагаючись маніпулювати громадською думкою, дискредитувати українські державні інституції, дизорієнтувати стосовно ситуації на фронті та залякати населення, розколоти суспільство через вигадані суперечки та різноманітні наративи дезінформації та знизити міжнародну підтримку України.
Згідно з даними Debunk Disinformation analysis center, Кремль витратив 1,9 мільярда доларів на російську пропаганду у 2023 році. Res Publica – Центр громадянської стійкості виявив, що витрати на російські державні ЗМІ зросли втричі порівняно з 2021 роком. І більшість зусиль Росії спрямовані на російську та, безумовно, українську аудиторію.
Українці повинні навчитися відрізняти правдиву інформацію від фейкової, дотримуватись основ кібербезпеки та мати доступ до достовірних джерел про історію України. Це є важливими аспектами захисту національної безпеки.
Для успішної протидії пропаганді та дезінформації необхідно підвищувати рівень медіаграмотності населення, налагоджувати співпрацю з міжнародними партнерами, розробляти нові технологічні рішення, ефективно використовувати законодавче регулювання медіа та обмежувати поширення фейків через соціальні мережі. Протидія російській інформаційній агресії вимагає координації на всіх рівнях: від індивідуальних зусиль громадян, залучення експертних організацій з протидії дезінформації та медіа – для розширення охоплення до міжнародної співпраці – для виходу на медіа простір країн Європи й далі.
Одним із прикладів такої взаємодії є Всеохопна інформаційно-просвітницька кампанія з протидії дезінформації, яка тривала з червня 2023 року по серпень 2024 року.
Кампанію здійснювала неприбуткова організація Smart Angel за фінансової підтримки Європейського Союзу та у співпраці з Міністерством інформаційної політики та культури України, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством освіти і науки, Міністерством Закордонних Справ, Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центром протидії дезінформації (при РНБО), Національною поліцією України (КіберПоліція), Представництвом Президента України в АР Крим.
Контент для медійних продуктів створювався із залученням експертних організацій з протидії дезінформації ГО “Детектор медіа”, ГО “Vox Ukraine”, проєкту “StopFake”, Українського інституту медіа та комунікації, Центру демократії та верховенства права, Національного проєкту з медіаграмотності Фільтр, Центру протидії дезінформації (при РНБО) тощо.
Основними медійними партнерами стали 1+1 media, Starlight Media, UATV (Міжнародний український телеканал FREEДOM), Українське радіо (Суспільне), Ethnic Channels Group, Київстар ТБ, проєкт With Ukraine, проєкт Ukraine.
Завдяки такій багатопрофільній співпраці було створено 32 формати медіапродуктів для телебачення, радіо та цифрових платформ, які включили 510 унікальних одиниць контенту: інформаційні серіали, документальні фільми, освітні відео та мультфільми, навчальні курси з медіаграмотності та кібербезпеки, а також міжнародна онлайн-конференція з медіаграмотності.
Основною аудиторією була Україна та російськомовне населення (через UATV/ телеканал FREEДOM), а також частина міжнародної аудиторії з фокусом на країни ЄС.
“Ця кампанія є прикладом успішної колаборації між державними установами, громадськими організаціями та міжнародними партнерами у боротьбі з дезінформацією. Вона продемонструвала, що лише об’єднавши зусилля на всіх рівнях, ми можемо ефективно протидіяти інформаційній агресії, яка спрямована на підрив нашої безпеки. Особливо важливо, що кампанія охопила різні аудиторії та створила умови для подальшого розвитку медіаграмотності серед населення, що є фундаментом для стійкості суспільства”, – коментує Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей.
За 13 місяців медійна кампанія досягла значних результатів:
- 224 млн охоплення у digital
- 67 млн переглядів на digital ресурсах
- 42 млн охоплення на ТБ (сума унікальних глядачів в циклі передач)
- 96 млн переглядів на телевізійних каналах.
“За цей рік ми спостерігали зміну трендів у споживанні інформації на різних ресурсах, відзначили зростання використання ШІ для створення фейків та постійно адаптували свій контент до нових викликів, створених Росією. Ми зрозуміли, наскільки важлива швидкість у виробництві контенту — від освітніх матеріалів і документальних серіалів до саркастичних оглядів, адже обсяг інформації, кількість каналів комунікації та нових подій постійно зростають, і на це треба реагувати оперативно, щоб нові медійні продукти були актуальними”, – говорить Керівниця проєктного офісу соціально-медійних кампаній Smart Angel Дарина Куценко.
В межах цієї комплексної медіа кампанії було створено широкий спектр контенту, спрямованого на протидію дезінформації та підвищення рівня медіаграмотності. Нижче для прикладу наведена частина матеріалів, з якими можна ознайомитись.
Регулярний контент: Відео та статті на тему протидії дезінформації та пропаганді
Практичні поради з розпізнавання маніпуляцій, фейків і діпфейків, шахрайства і критичного споживання новин.
Розмови наживо в студії з експертами і експертками факт-чекінгових організацій та кібербезпеки, які діляться з глядачами лайфхаками з медійної і фінансової грамотності, з кібербезпеки. Пояснюються методи інформаційно-психологічного впливу, наводяться найсвіжіші приклади дезінформації.
Щотижневі саркастичні відео, які розвінчують популярні фейки російської пропаганди у форматі рейтингу до найбільш абсурдної дезінформації.
Відео, в яких в легкій та саркастичній манері розбираються найпопулярніші російські наративи, фейки та схеми дезінформації, розроблені для дискредитації України та поширення російської пропаганди.
Практичні поради від українських та міжнародних експертів з інформаційної гігієни та фактчекінгу, проілюстровані сучасними пропагандистськими матеріалами.
Авторські колонки експертів про найбільш актуальну ворожу дезінформацію; інтерв’ю з міжнародними експертами і психологами; а також детальні аналітичні статті, які розяснюють логіку російських пропагандистів, їхні ключові наративи – до початку збройної агресії у 2014 році – до великої війни і теперішнього протистояння з кремлем.
Документальні проєкти
Три реальні історії українських територій, які Росія вважає своїми і виправдовує війну, з аналізом наукових археологічних та історичних даних із залученням міжнародних експертів.
Фільм-розслідування про те, як Росія використовує м’яку силу: культурну дипломатію, різні НУО, дослідницькі центри та культурні ініціативи по всьому світу для просування дезінформації та впливу на політику.
Документальна хроніка для української аудиторії зі свіжими кадрами, інтерв’ю з експертами та очевидцями, які простежують і пояснюють події від початку президентства Путіна до сучасної гібридної агресії.
Документальний цикл для української аудиторії, що розповідає про прийоми та методи російської пропаганди. Він розповідає про формування російського медіа-ландшафту, комунікацію уряду з громадянами та вплив авторитарного режиму на суспільну свідомість.
Навчальні курси по медіаграмотності та кібербезпеці
Серіал висвітлює такі теми: Що таке кіберпростір та які його складові?, Фінансові шахрайства: поширені схеми, Соціальна інженерія, Як не стати жертвою у кіберпросторі: базові поради для користувачів. Безпека персональних даних, Коректні доступи та взаємодія з Інтернет-середовищем. Паролі, Усвідомлене користування соцплатформами, електронною поштою, Види кіберзлочинців та потенційні наслідки їх впливу, Інтернет-виклики воєнного часу. Інформаційна війна. Взаємодія суспільства та державних органів.
Короткі роз’яснювальні відео як захиститися від фейків і дезінформації — 10 серій, насичених знаннями з протидії фейкам і дезінформації, захисту особистих даних і порадами з безпеки в інтернеті.
Програма на радіо про безпеку в цифровому просторі, про ризики та загрози, пастки, злочинні схеми. А також практичні поради, як їх уникати та мінімізувати, як безпечно користуватися всіма технічними й технологічними цифровими засобами та обладнанням, щоб не стати жертвою шахрайства чи будь-яких інших зловмисних дій.
Контент для дітей та підлітків
Мультфільми які знайомлять дітей з українськими містами, що постраждали від війни. 5-хвилинні епізоди, що поєднують захоплюючу мандрівку в часі з історичними фактами про ці міста, а також показують сучасні реалії зруйнованих міст, розкриваючи таємниці Маріуполя, Луганська, Херсона, Донецька та Криму. ️
Старшокласники дізнаються, як працює дезінформація і чому вона може бути шкідливою, як її розпізнати та відточити навички критичного мислення.
Контент для іноземної аудиторії
1. Факти проти фейків
Періодичні огляди фейків, поширених в інфопросторі європейських країн.
Серія графічних пояснень про війну, що триває в Україні, регіональні геополітичні міфи та розвінчання російських наративів про історію України.
Короткі виступи міжнародних та українських експертів про їхній досвід та найкращі практики протидії пропаганді та розвитку навичок критичного мислення.
Контент, який розповідає, як формувалась російська пропаганда, які створювала міфи протягом десятиліть та які інструменти використовує
Розкриє інформаційні операції, спрямовані на те, щоб посіяти глибокий страх у суспільстві або сформувати певну поведінку, посилаючись на вірусні фрази та готові формули, запущені ворогом для виправдання інтервенції.
Про тактики інформаційної окупації та грані пропаганди, які використовує росія на окупованих територій України.
Розслідування/репортажі про інструменти впливу, які використовує росія для поширення своєї пропаганди (теорія змов, штучний інтелект, псевдоексперти тощо).
Розповіді про систему образів, через які росія транслює та закріплює власні наративи – не лише серед своєї аудиторії заради підтримки так званої “спецоперації в Україні”, а й має вплив на закордонного реципієнта.
Огляди основних історичних подій, які росіяни приватизували, щоб створити культ вищості російської нації в колишній Російській імперії, Радянському Союзі та сучасній Росії, що ґрунтуються на фактах.
Відео розповідають, як сконструйовані Кремлем міфи радянської епохи формували суспільні настрої і призводили до реальних трагедій.
Більше відеоконтенту можна переглянути за посиланням.
В умовах інформаційної війни медіаграмотність стає незамінним інструментом захисту національної безпеки та демократичних цінностей. Україні необхідно продовжувати впроваджувати освітні програми, які підвищують обізнаність громадян щодо медіа, кібербезпеки та критичного мислення. Водночас важливою залишається співпраця з міжнародною спільнотою, яка допомагає об’єднати зусилля в протидії глобальній дезінформації.
Довідка:
Smart Angel – неприбуткова організація, яка на національному рівні впроваджує медійні кампанії на соціально важливі теми разом із міжнародними організаціями, державними органами, громадськими організаціями і провідними медіа країни та забезпечує потреби українських воїнів і захисників, що боронять нашу країну.
З жовтня 2022 року командою Smart Angel втілено 7 медійних кампаній національного рівня, з охопленням, більш ніж 268 млн у діджиталі, 30+ млн на ТБ, 12 млн на радіо.
Основними партнерами, які підтримують діяльність в медійному напрямку є: Представництво Європейського Союзу в Україні, U.S. Agency for International Development (USAID), Міжнародний фонд “Партнерство за сильну Україну”, Фонд “Східна Європа”, Міністерство інформаційної політики та культури України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центром протидії дезінформації (при РНБО), Національною поліцією України (КіберПоліція), ГО “Детектор медіа”, ГО “Vox Ukraine”, проєкт “StopFake”, Український інститут медіа та комунікації, Центр демократії та верховенства права, тощо.