У звітах МАГАТЕ не йдеться про те, що пожежа на АЕС в Енергодарі була спричинена обстрілом ЗСУ. Під час перевірки місця пожежі експерти не виявили ані шин, ані уламків дронів. Також у МАГАТЕ зазначили, що основна пожежа навряд чи виникла біля підніжжя градирні на станції, і визначили темні сліди горіння усередині бетонних стін.
Росія знову звинувачує Україну в інцидентах на Запорізькій атомній електростанції і заявляє, що Україна загрожує світовій ядерній безпеці. Цього разу кремлівські ЗМІ пишуть, що експерти МАГАТЕ нібито визнали – пожежа на ЗАЕС виникла через обстріл української армії.
Увечері 11 серпня на території ЗАЕС розпочалася сильна пожежа, дим йшов із градирні (пристрій для охолодження великої кількості води спрямованим потоком атмосферного повітря – прим.ред.). Українська влада заявила, що пожежу на станції влаштували російські військові. Натомість Росія стверджує, що атомну станцію обстріляли ЗСУ, і що «цю подію можна характеризувати як факт ядерного тероризму».
Втім, пожежа не вплинула на радіаційну безпеку. У пресслужбі Міненерго України підтвердили, що перевищення рівня радіоактивних викидів та скидів не було зафіксовано.
Для підкріплення своєї дезінформації Кремль вирішив використати звіти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), заявляючи, що експерти агентства підтвердили їхні звинувачення. Проте у звітах МАГАТЕ щодо ситуації на ЗАЕС немає жодних згадок про те, що пожежа виникла саме через обстріл ЗСУ.
Так, у звіті за 12 серпня йдеться, що на основі спостережень команда дійшла висновку про низьку ймовірність локалізації основного джерела пожежі біля фундаменту градирні. Експерти також помітили обгорілі ділянки внутрішнього обладнання, краплі згорілого пластику і фрагменти бетону, розкидані по басейну з холодною водою в градирні, але не виявили ані шин, ані решток дронів.
У звіті за 13 серпня МАГАТЕ підтвердили: докази, надані команді, продовжують вказувати на те, що пожежа в понеділок почалася не біля підніжжя градирні. Експертам було надано копії фотографій та відеозаписів, які підтвердили значні пошкодження внутрішніх компонентів на рівні розподілу водяних форсунок.
Варто зазначити, що у місцевих групах Енергодару в день пожежі жителі вказували, що у градирні найімовірніше підпалили пластикові конструкції, аби організувати провокацію.
Раніше StopFake спростовував також інші схожі фейки щодо ситуації на ЗАЕС, окупованій Росією, зокрема у матеріалах «Фейк: МАГАТЕ «задоволене станом ЗАЕС під контролем Росії», «Маніпуляція: У МАГАТЕ «спростували заяву Буданова про те, що війська РФ замінували ЗАЕС», «Фейк: Росія «не планує розміщувати наступальне озброєння» на ЗАЕС».