Вірш «Ідуть ряди, гримлять ряди… Чуєш крик – Зіґ хайль! Хайль! Зіґ хайль!», авторство якого приписується Юрію Липі, зустрічається лише на російських пропагандистських ресурсах. Насправді фейк про «вірші Липи» з’являється ще 1999 року у книзі радянського і російського пропагандиста Віталія Масловського «З ким і проти кого воювали українські націоналісти у роки Другої світової війни». Там автор посилається на книгу Липи, яка нібито містить ці рядки — «Українська доба. Львів, 1934. С. 28–29.», але насправді ця брошура об’ємом лише 24 сторінки вийшла друком 1936 року у Варшаві, і такого вірша в ній немає.
У соціальних мережах і Телеграм-каналах поширюється інформація, що нібито вулицю Ільфа і Петрова перейменують на честь Івана і Юрія Лип. У таких публікаціях автори уточнюють, що нібито Юрій Липа автор вірша “Ідуть ряди, гримлять ряди і купаються в крові, загартовуються у вогні. Вогонь і кров, життя і воля, або смерть палають у їхніх грудях… Чуєш крик – Зіг хайль! Хайль! Зіг хайль!”.
Насправді вулиця на честь Івана та Юрія Лип з’явилася в Одесі ще 2016 року, а фейк про “вірш Липи” ще давніший.
Фейк про «вірш Липи» особливо активно поширюється з 2013 року як «свідчення» ідеології й діяльності ОУН-УПА та співпраці керівників українського «інтегрального націоналізму» з гітлерівцями. Останнім часом фейк випливав з нагоди перейменування вулиць на честь Юрія Липи у різних містах України, відкриття меморіальних дошок та проведення наукових конференцій, присвячених творчості Липи. Особливо активно цей фейк розповсюджується Едуардом Долинським, який не вперше намагається дискредитувати процес декомунізації в Україні.
Насправді цей фейк датується 1999 роком, коли він з’явився у книзі Віталія Масловського «З ким і проти кого воювали українські націоналісти в роки Другої світової війни». На сторінці 10 Масловський цитує вищезгадані рядки та дає посилання на нібито першоджерело – «Липа Ю. Українська доба. Львів, 1934. С 28-29.».
Насправді брошура «Українська доба» (рос.«Украинская эпоха») була опублікована 1936 року у Варшаві і містить лише 24 сторінки.
Наукова діяльність д.і.н. Віталія Масловського (1935-1999) присвячена переважно дискредитації українського національно-визвольного руху 1930-50-х років. Наприклад, тема його кандидатської роботи – «Боротьба трудящих західних областей України проти класово ворожих елементів у період соціалістичних процесів на селі у 1944—1960 роках», а докторської дисертації – «Класова боротьба на селі у західних областях України у період побудови основ соціалізму». Він пише книги, в яких, за його власними твердженнями, «розвінчує брехливу ідеологію українського буржуазного націоналізму, викриває злочини оунівців проти радянського народу: створення бандитських зграй, здійснення жорстоких кривавих акцій, садизм».
Щодо співпраці Юрія Липи з нацистами, в якій пропагандисти звинувачують українського ідеолога, процитуємо того ж таки Едуарда Долинського: «Кажуть, що сам Адольф Гітлер зачитувався працями Юрія Липи та запросив його до Берліна, де запропонував очолити уряд України. Але Липа плюнув в обличчя нацисту, з тріумфом повернувся додому та пішов до УПА», – пише Долинський.
Юрій Липа (1900–1944) – лікар, публіцист, письменник, полковник Української повстанської армії. Один із ідеологів українського націоналізму. Автор книг «Призначення України», «Чорноморська доктрина», «Розподіл Росії».
Зазначимо, що вулиця, яку перейменували на честь Лип еще в 2016 року, раніше носила ім’я Гайдара, а зовсім не Ільфа і Петрова. Чому Іван та Юрій Липи заслужили, щоб одеська вулиця була названа на їхню честь, розповіло видання «Одеське життя». Вулицю Ільфа і Петрова перейменують на честь Сім’ї Глодан – родини загиблого військового, дружину і доньку якого у квітні 2022-го вбила російська ракета.
Раніше StopFake спростовував фальшиву інформацію про те, що Геббельс називав бандерівців «божевільними маніяками» та «озвірілою худобою».