Директор Департаменту освіти Вінницької міської ради у коментарі для StopFake спростувала справжність цієї історії: у дитячому садку немає виховательки на прізвище Панасюк, так само як і вихованця на ім’я Ковальчук Олексій. Безліч неточностей у «документах» свідчить про те, що вони були сфальшовані – ймовірно, з метою дезінформації.
Користувачі мережі масово поширюють відеоролик, у якому жінка заявляє про те, що в дитячому садку Вінниці одна з виховательок нібито «вимили рота з милом» її дитині за те, що вона розмовляла російською мовою. У хлопчика після «покарання» нібито розпочався алергічний стоматит, але притягнути до відповідальності адміністрацію садка матері наразі не вдалося.
Жінка на відео розповідає, що їй поки не вдалося притягнути до відповідальності виховательку дитячого садка, – усі її скарги залишаються без відповіді. На відео також можна побачити кілька документів – скарги на ім’я керівника дитячого садка та до обласної прокуратури, а також довідку від стоматолога про те, що у дитини нібито розвинувся алергічний стоматит. У скаргах від імені Ковальчук Олесі Миколаївни йдеться, що інцидент стався у дитячому садку №67 «Сонечко», де вихователька Панасюк Олена Михайлівна нібито «знущалася» з її сина.
Насправді ця історія є цілковитою вигадкою, а продемонстровані на відео документи – підробкою.
У коментарі для StopFake директор Департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко спростувала справжність цієї історії. Оксана Яценко заявила, що ні у дитячому садку №67, ні в будь-якому іншому дошкільному закладі Вінниці такі інциденти не траплялися.
У Департаменті освіти Вінницької міської ради також провели аналіз документів, продемонстрованих на відео. Безліч неточностей і низка неправдивих фактів у них свідчать про те, що вони були сфальсифіковані – мабуть, з метою дезінформації:
- У дитячому садку №67 не працює вихователька на ім’я Панасюк Олена Михайлівна. Хлопчик, який згадується у листах, цей дитсадок не відвідував.
- У скарзі на ім’я директора дитячого садка №67 вказано неправильну адресу дошкільного закладу ( вулиця Василя Порика, 14 замість вулиця Стельмаха, 45). StopFake звернув увагу на те, що за адресою вулиця Василя Порика, 14 зареєстровано кілька фірм і жодного дошкільного закладу.
- У листі також неправильно вказано ім’я директора дитячого садка №67. Людина, зазначена у листі, є керівником іншого навчального закладу, але й там таких інцидентів не було зафіксовано.
- StopFake звернув увагу на те, що у листі до прокуратури як адреса проживання матері зазначена вулиця М.Грушевського, 48. Це багатоквартирний будинок у центрі Вінниці, в якому більшість квартир перероблено на офісні приміщення.
- Медичну довідку нібито було виписано у Вінницькій дитячій стоматологічній клініці. Однак у Департаменті охорони здоров’я Вінницької міської ради заявили, що ця установа була ліквідована 8 років тому. Також важливим є і той факт, що продемонстрована на відео довідка не має «мокрих» печаток – її, найімовірніше, було створено у фоторедакторі, після чого заповнено від руки.
- StopFake також звернув увагу на те, що номер телефону, який авторка листів залишила для зв’язку, неправильний – у ньому бракує однієї цифри.
Також важливим є і той факт, що це відео почало з’являтися в проросійських анонімних Telegram-каналах, які регулярно розповсюджують дезінформацію Кремля.
Останнім часом кремлівський агітпроп все частіше поширює дезінформацію про нібито тотальну русофобію в українському суспільстві. Раніше StopFake спростовували неправдиве повідомлення про те, що у київському університеті ім. Шевченка нібито заборонили використовувати слова «Росія» та «росіяни» у дослідницьких роботах.