Джерело: The Insider
РІА «Новости» рано-вранці в середу 17 липня повідомило:
Про це ж розповідають «Вести», РБК, «Аргументы и факты» «Комсомольская правда» та багато інших, додаючи, що літак побував і над позиціями ЗСУ у Запорізькій області та так званій ДНР.
Судячи зі скриншоту, опублікованого РІА «Новости», над Україною, небо якої закрите для польотів із самого початку війни, літав ось цей літак.
Це навчальний літак Grob G120TP-A Prefect T1 німецького виробництва, що належить Системі підготовки військових льотчиків Великобританії. Його максимальна крейсерська швидкість складає 419 км/год, максимальна перегонна дальність польоту – 1361 км. Він базується на військовому аеродромі Кренуелл в англійському графстві Лінкольншир і використовується для початкової підготовки льотчиків.
Російські військові експерти одразу розцінили цей політ як провокацію. Онлайн-видання «Взгляд» наводить версію аналітика Олексія Леонкова, вже знайомого нашій рубриці «Антифейк»:
«Grob Prefect T1 – це британський навчально-пілотажний літак. Він належить до легкої авіації. Такі апарати можуть перебувати у повітрі тривалий час, але все залежить від навантаження, яке встановлене на борту», – зазначив військовий експерт Олексій Леонков.
Він нагадав, що у Британії Grob Prefect T1 використовується для відпрацювання льотчиками навичок польоту. В Україну літак міг потрапити у вигляді військової допомоги. „Апарат засвітився на порталі Flightradar, оскільки на ньому було включено транспондер. З іншого боку, якби цього не було зроблено, наші військові, швидше за все, збили б невідому ціль”, — розмірковує співрозмовник.
Водночас питання про те, чому Grob Prefect T1 безперешкодно пройшов маршрутом над територією України, поки залишається відкритим. „Я припускаю, що ми вивчали нову ціль”», — вважає експерт. Водночас дії супротивника він назвав провокацією. На думку спікера, завданням українського командування було, зокрема, зрозуміти, як зреагують наші зенітно-ракетні комплекси.
Після „пробного” прольоту ЗСУ можуть почати активніше використовувати Grob Prefect T1 як розвідник, встановивши необхідне додаткове обладнання. „Причому не виключено, що залучатимуть до цієї роботи фахівців із сільськогосподарської авіації. В Україні існує проблема із професійними льотчиками, тому тим, хто раніше займався запиленням полів, цілком можуть доручити розвідку”, — зауважив Леонков. <…>
Крім того, Grob Prefect T1 може бути використаний як ППО. Льотчики ЗСУ вже полюють на російські БПЛА на Як-52. „Швидкість таких літаків не дуже велика. Противник використовує машини в режимі наздоганяючого: перший льотчик керує, другий – з кулемета намагається вразити ціль. Це завдання може вирішити і британська машина. Для цього Grob Prefect T1, швидше за все, доопрацюють, підвісивши кулемет”, – сказав Леонков».
Ось тільки ані експерт, ані редакції ЗМІ, які повідомили про інцидент, чомусь не звернули увагу на історію польотів на тому ж самому сайті Flightradar. Станом на 17:00 МСК жодної інформації про політ Grob Prefect T1 з бортовим номером ZM300 над Україною немає. Втім, це ще можна було б пояснити тим, що адміністрацію сайту якимось чином змусили видалити інформацію. Але, за інформацією РІА «Новости», літак перебував у повітрі з 18:26 до 01:32 за московським часом, тобто 7 годин 6 хвилин. На сайті виробника вказано, що максимальна тривалість польоту у цієї моделі становить 5,4 год.
Дива на цьому не закінчуються. Польоту над Україною в історії літака немає, але сама історія є. І 16 липня о 14:53 за універсальним світовим часом (UTC) він здійснив виліт з аеродрому Кренуелл, а о 15:49 приземлився на тому ж аеродромі. Різниця між московським часом та UTC — 3 години, тобто літак приземлився в Лінкольнширі о 18:49, коли, за даними РІА, він уже 23 хвилини літав над Україною.
Навіть якщо припустити, що в редакції РІА заплуталися в часових поясах і помилково назвали час UTC, який вказано на сайті Flightradar, московським, це не пояснює, у який спосіб літак міг за дві з половиною години встигнути заправитися і подолати шлях до Кіровоградської області у не менш ніж 2300 км, на що йому на повній крейсерській швидкості знадобилося б п’ять із половиною годин.
Наступного ж дня літак, наче й не було нічого, знову злетів із Кренуелла. Доволі своєрідна військова допомога Україні.
Зі всіх російських видань, які написали про дивний політ, тільки «МК» зауважив, що в цій історії щось не так:
«Низка експертів, зокрема „Военкоры Русской весны”, припускають, що політ літака британських ВПС — це лише збій Flightradar:
„З огляду на політ біля Краматорська — це надто близько до фронту та небезпечно для авіації, — можливо, має місце збій авіаційного сервісу”».
Втім, газета, ніби злякавшись власної сміливості, відразу додає:
«Також політ асоціюється із заявами Великобританії про початок навчання українських пілотів на винищувачах НАТО. Якщо це так, то такий крок є вкрай ризикованим з огляду на те, що повітряний простір над Україною закритий від лютого 2022 року. За цих умов є ризик бути збитим незалежно від національності пілота. Проте такі інциденти стали буденністю, коли НАТО, відчуваючи свою безкарність, можуть провокувати ескалацію конфлікту з Росією. Тому важливо, що Росія не піддається на провокації, демонструючи стриманість перед ворогами».
Стриманості, щоправда, не виявили кремлівські ЗМІ, коли не помітили, що мають справу з фантастичним літаком, який вміє знаходитися одночасно в двох місцях і здійснює політ, що за тривалістю перевищує передбачені виробником можливості. Особливо вражає уява експерта Леонкова, який відразу ж зметикував, як підвісити до легкого навчального літака кулемет.
Джерело: The Insider