Джерело: Юлія Поілковська, для Детектора Медіа
Російські військові, використовуючи технологію дипфейків, продукують для соцмереж відеоролики, які мають дискредитувати українських військових в очах західної аудиторії: нібито бійці ЗСУ ображають російськомовних дітей, знущаються з побратимів та обговорюють повалення влади. Створення таких дипфейків відбувається під контролем російського головного управління російської розвідки. Про це йдеться в розслідуванні «Телебачення Торонто».
За словами розслідувачів, такі відео спеціально роблять емоційними, щоб людина обурилася, і через це поширила фейк далі. У тіктоку дипфейки можуть ставати вірусними.
До прикладу, в одному з таких фейкових відео йдеться про Воху — нібито українського військовослужбовця із синдромом Дауна, із якого знущаються побратими. Це відео підхопила західна аудиторія на платформі Reddit. Частина користувачів повірила в цю російську дезінформацію. Також відео про Воху підхопив американський і проросійський пропагандист Алекс Джонс, на якого в соцмережі X підписано 2,4 млн користувачів.
Обговорення дипфейку про Воху
«Мабуть, це найкращий дипфейк росіян. Подумайте тільки: в армію України мобілізували хлопця із синдромом Дауна. Звісно, це викликає справедливе обурення. Ми знайшли в російських пабліках ще кілька відео про Воху. Як виявилося, там уже цілий серіал», — розповів ведучий «Телебачення Торонто» Анатолій Остапенко.
Розслідувачі повідомили, що такі дипфейки поширюють у нібито проукраїнських каналах, де підтримують Україну. При цьому їх ведуть нібито колишні українські військовослужбовці. Проте журналісти зʼясували, що цього типу телеграм-канали повʼязані з російськими пропагандистськими каналами та знімають постановочні відео, щоб переконувати читачів у правдивості своїх фейків.
Перше відео про Воху було залите наприкінці 2023 року на нібито проукраїнський телеграм-канал «Розвідник». Друге відео з’явилося на російському телеграм-каналі «Рядовой на передовой». Інші відео — на російському телеграм-каналі «Степной ветер». Усі три канали пов’язані й постійно репостять одне одного.
«Ми дослідили контент цих трьох каналів і виявили ще десятки діипфейків та постановок, які потім розповсюджують через Z-канали з великою кількістю підписників», — розповів Анатолій Остапенко.
Канал «Розвідник» зараз перейменували на «Верон». У його першому пості вказано, що автор каналу нібито колишній український військовий. Більшість постів на каналі залишаються проукраїнськими, але серед них часто зустрічаються дипфейки й постановки.
«Розвідник-Верон» має сторінки в інших соцмережах. Серед трьох підписників групи у фейсбуку є Дмітрій Єрмолов. Його сторінка не заповнена, але в адресній стрічці забули змінити нікнейм і там відображається ім’я «Ден Бутрік». Це Денис Бутрік із Луганська, громадянин України, який після окупації Луганська залишився в місті. Закінчив підконтрольний росіянами університет імені Даля й отримав «червоний» диплом так званої ЛНР за спеціальністю «програміст».
Автор дипфейків про українських військових Денис Бутрік із фейкової «ЛНР»
Своїм телеграм-акаунтом Бутрік часто рекламує в коментарях канал «Степной волк», що пов’язаний із його каналом «Розвідник» («Верон»), входячи в одну інформаційну сітку російської пропаганди.
Автор дипфейків про українських військових Філіп Назаров із фейкової «ЛНР»
Щодо автора каналу «Степной волк», то якщо зайти в його чат, можна побачити список учасників, їх 63. Серед них є акаунт адміністратора — такий собі «Феофан». Цей акаунт створений 5 років тому й прив’язаний до двох електронних пошт із назвою «Філіп Назаров». На одну з цих пошт зареєстровано п’ять телеграм-акаунтів, один із яких має нікнейм «KENTAVO». Під цим ніком журналісти знайшли сторінку в російському вконтакті. Вона належить мешканцю Луганська Філіпу Назарову. Філіп — еленерівський сепаратист, який служить у пресслужбі так званої народної міліції. Бутрік і Назаров — друзі, знайомі щонайменше із 2014 року. Ймовірно, вони разом навчалися.
Листування адміністраторів псевдопроукраїнських телеграм-каналів
«Вони — представники пресслужби “ЛНР”, які ведуть телеграм-акаунти “Степной ветер” й “Верон”. Такий собі boys band, що продукує фейки», — підсумували в «Телебаченні Торонто».
Джерело: Юлія Поілковська, для Детектора Медіа
Фото: скриншот дипфейка про нібито українського військовослужбовця із синдромом Дауна / «Телебачення Торонто»