Джерело: The Insider
ТАРС у матеріалі під заголовком «Захарова: Київ готує руйнування дамб Київської ГЕС для провокації проти РФ» повідомляє:
«Українська влада планує руйнування дамб Київської ГЕС та Канівського водосховища для чергової провокації проти Росії. Про це заявила на брифінгу офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова.
„Ми звернули увагу на появу повідомлення про дослідження так званого Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Київського політехнічного інституту імені Сікорського щодо можливих сценаріїв затоплення прилеглих територій внаслідок руйнування дамб окремих водосховищ каскаду Дніпра. <…> Справа в тому, що у вересні та жовтні 2022 року цей центр уже моделював наслідки прориву греблі Каховської ГЕС. А у червні 2023 року вона зруйнувалася внаслідок безперервних обстрілів ЗСУ, — сказала дипломатка. — Абсолютно немає жодних сумнівів, що режим [Володимира] Зеленського починає чергову цинічну провокацію проти власного населення”.
За словами Захарової, це робиться для того, щоб потім „знов придумати історію, яку нав’язуватимуть міжнародній спільноті зі звинуваченнями проти Росії у скоєнні воєнних злочинів”, а також, щоб випросити у Заходу нову допомогу та „прикрити свою терористичну діяльність”».
У Київському політехнічному інституті справді проводять дослідження можливих наслідків руйнування дамб. Ніхто цього не приховує; так, на сайті інституту опубліковано статтю Світлани Галати «Українські дослідження важливі для всього світу», де йдеться, зокрема, про створення «сучасної системи моделювання оцінки ризиків вторинного радіаційного забруднення Прип’яті та Дніпра у разі стихійного лиха (повінь, руйнування дамб, лісових пожеж) ) та техногенних впливів (зокрема, при поглибленні дна для нових навігаційних шляхів)». Повідомляється, що ця програма перемогла у конкурсі та отримала грантове фінансування. Авторка статті пише:
«Дослідження надзвичайно важливе, адже кожна висока повінь чи пожежа в зоні відчуження несуть ризики для людей та навколишнього середовища. Кияни пам’ятають, як у січні 1991 року через крижану пробку затопило заплаву у верхній частині Київського водосховища, де після аварії на ЧАЕС на луки випала велика кількість стронцію. Завдяки своєчасному попередженню Київ не постраждав — було зупинено роботу водопроводу і перекинуто до столиці деснянську воду. Але цей випадок підтвердив важливість наукових моделей прогнозування та реагування на попередження».
Ось тільки йдеться там про фінансування на 2020 та 2021 роки. І сама стаття вперше з’явилася у газеті «СВІТ. Наука. Освіта. Техніка. Прогрес» у 2021 році. Із логіки Захарової випливає, що підступні українці запланували руйнацію гребель Київської ГЕС задовго до того, як Росія напала на Україну.
Український телеканал «Еспресо» зазначає , що заява Захарової найбільше схожа на спробу залякати українців. Насправді ж, за твердженням експертів каналу, зруйнувати греблі в районі Києва та Канева ракетними ударами неможливо, а диверсія також малоймовірна, бо об’єкти перебувають під посиленою охороною. А гендиректор «Укргідроенерго» Ігор Сирота в ефірі телеканалу «Ми – Україна» заявив: для того, щоб підірвати таку споруду, потрібно скинути в одну точку три 500-кілограмові авіабомби.
У червні 2023 року російський генерал у відставці Євген Бужинський в ефірі програми «60 минут» пропонував підірвати Київську ГЕС. Із такою самою пропозицією виступав і Володимир Соловйов, щоб «і без ядерного удару загинуло багато людей».
Джерело: The Insider