Главната детска болница „Охматдит“ в Киев е била ударена от руска ракета Х-101 . За това свидетелства видеозапис, на който се вижда непосредственото попадение на ракетата по територията на болницата. На кадрите ясно се вижда, че ракетата има особена опашка и двигател, характерни за външния вид именно на Х-101, която е на въоръжение в армията на РФ. Освен това ударите по други украински медицински заведения в същия ден показват планирана и умишлена атака именно срещу гражданската медицинска инфраструктура на Украйна. Това е поредното планирано военно престъпление на Руската федерация в Украйна.
В социалните мрежи, в руски и прокремълски сайтове масово се разпространява информацията, че на 8 юли 2024 г. детската болница „Охматдит“ (съкратено от „Охорона материнства та дитинства“ — „Защита на майчинството и детството“ — бел.ред.) в Киев. Първоначално в мрежата беше разпространена версията, че болницата уж била ударена от ракета от американската система за противовъздушна отбрана (ПВО) „Patriot“. По-късно се появи и друга версия, според която върху болницата уж били паднали боеприпаси AIM-120 от системата за противовъздушна отбрана NASAMS.
„Изглежда, че режимът на Зеленски е подготвил провокация от рода на „ракетен удар от ВКС на РФ“ по детската болница „Охматдит“ в Киев. Украинската пропаганда вече разпространява снимки и видеа от попаданието по лечебното заведение с викове „Орбан! Виж какво правят приятелите ти!“. Ако руска ракета беше ударила директно болницата, там нямаше да има какво да се снима“, — пишат в социалните мрежи.
По-рано руски сайтове съобщиха, че армията на РФ все пак е нанесла ракетен удар по центъра на Киев, но не по болницата, а по „съвещание на Генералния щаб на ВСУ“. То уж се е провеждало „в сграда близо до детската болница“.
Всички гореспоменати многобройни версии на прокремълските ресурси са фейк. Всъщност главната детска болница „Охматдит“ в Киев е била ударена от руска ракета Х-101. За това свидетелства видеото непосредствено от удара на ракетата по сградата на болницата, на което ясно се вижда външният вид на боеприпаса. От видеото се вижда още, че ракетата не е била поразена от системи за ПВО, а е летяла безпрепятствено към целта, за която е била програмирана.
Руската крилата ракета Х-101 има характерна опашка и турбореактивен двигател R95-300 в опашната част. Нито ракетите „Patriot“, нито боеприпасите на NASAMS за системи за ПВО нямат такъв двигател. Но той се вижда ясно на ракетата, ударила „Охматдит“. Освен това предната част на ракетата AIM-120 от системата NASAMS има по-остра форма от ракетата във видеото. Заобленият „нос“ напълно съответства на X-101.
Освен това прокремълски акаунти разпространяват информация за обстрела на „Охматдит“, допълвайки я със снимки на шрапнели, които се използват в ракети за системи за ПВО. Но тези снимки не са правени в Киев, а в Одеса още през 2022 г. и нямат нищо общо с ракетния удар по столицата на 8 юли.
Руската атака срещу „Охматдит“ обаче не е единствения удар по лечебно заведение в Украйна на 8 юли 2024 г., който може да се приеме за грешка или неточност на оръжието.
Около 13:00 часа по време на повторна ракетна атака на РФ срещу Киев с прицелен удар беше разрушена сградата на медицинския център за майки и деца „Адонис“. Тези удари показват, че атаката срещу украинската гражданска инфраструктура и по-специално срещу детски болници е била планирана. Според авторите на акаунта Tatarigami_ua в социалната мрежа Х, посветен на военните анализи, този руски удар е част от целенасочена стратегия, целяща да принуди украинското цивилно население към покорност. „Тази стратегия е съчетана със систематично унищожаване на енергийната инфраструктура на страната. Подходът е ясен: да се лиши едно модерно, индустриално развито общество от основни услуги като електричество, интернет и здравеопазване, като същевременно се насажда страх за бъдещето на децата. Създаваният социален натиск има за цел да тласне ръководството на Украйна към преговори от отслабена позиция, което ще позволи на Русия да получи възможно най-изгодните условия“, — пише Tatarigami_ua.
Още един признак, че става въпрос за фейкова информация от руската пропаганда, е разпространяването на множество версии за един и същи инцидент, и създаването на информационен шум, който би създал затруднения за обикновения потребител на новини да разбере какво всъщност е станало. Именно такава картина можеше да се наблюдава в прокремълските медии и социалните мрежи след атаката срещу „Охматдит“, както и при свалянето на пътническия самолет от рейс MH17 през 2014 г., както и при много други руски военни престъпления.
StopFake продължава да опровергава подобни фейкове в материалите си „Фейк: ЖП гарата в Краматорск е била ударена от украински военни“, „Фейк: Украинската армия е отговорна за обстрела на детската болница в Мариупол“.