Видеото със скандирането „Путин“ е фейк – аудиото е било добавено към видеото с помощта на компютърна програма. Снимката със знамето на “ДНР” също е фалшифицирана, на стадиона в Мюнхен не е имало никакво знаме на “ДНР”.
Много медии и потребители на социалните мрежи започнаха да пишат, че на мача Украйна-Румъния от Евро 2024 румънските фенове били скандирали „Путин“ и дори досли знамена на „ДНР“ на стадиона. В социалните мрежи се разпространява и ”видео-доказателство” със скандирането на името на руския президент, както и снимка със знамето на „ДНР“.
Руският агитпроп използва такива обработени видеа, за да покаже, че уж европейците подкрепят руската агресивна политика и ръководителя на Руската федерация Путин. Но, както и в други подобни случаи, „европейската подкрепа“ за Путин се основава на измислици и фалшификати. Всъщност видеото с румънските фенове е било обработено. Пропагандистите просто са добавили друго аудио към видеото с румънските фенове, като аудиото е било предварително обработено. По ритъма и звука на барабаните не е трудно да се познае популярното скандиране на украинските футболни фенове „Путин е х..ло“, което беше изпълнено за пръв път от феновете на футболния клуб “Металист” в Харкив на 30 март 2014 г. на съвместно шествие заедно с агитката на донецкия “Шахтьор”. Агитпропът просто е премахнал втората дума от известната песен, оставяйки само „Путин“ и звука на барабаните.
Центърът за стратегически комуникации и информационна сигурност в Украйна също обърна внимание на този фейк.
На много видеа от мача, които се разпространяват в социалните мрежи, може да се чуе какво всъщност скандират румънските фенове и, разбира се, никой от тях не вика „Путин“.
Снимката със знамето на “ДНР” на стадиона в Мюнхен също е фейк. Журналистите на StopFake направиха анализ на видеозаписа от мача и установиха, че на стадиона всъщност не е имало никакъв флаг там, където на снимките се вижда знамето на т. нар. „ДНР“.
Още повече че УЕФА дори забрани да се донасят руски знамена на мача между Украйна и Румъния. Ще припомним, че през 2022 г. УЕФА и ФИФА отстраниха всички руски клубове и националния отбор на РФ от международните турнири, включително от световни и европейски първенства, и европейски клубни турнири.
Русия не за пръв път използва футболната тема за създаването на фалшиви новини. По-рано StopFake опроверга фейковете, че „британски футболни фенове „не искали да имат нищо общо“ с украинците“, че на униформата на Полша за Евро 2020 били изобразени Лвив и Вилнюс, и че украинската асоциация по футбол обявила мачове „в памет на 300 хиляди загинали войници“.