Джерело: The Insider
У програмі новин на НТВ вийшов сюжет під заголовком «Налякані загрозою „вторгнення Росії” британці роблять панічні запаси»:
«Уряд Великої Британії перейнявся проблемою підготовки населення країни до можливих надзвичайних ситуацій. Представники Кабміну розгорнули масштабну інформаційну кампанію. Вони підготували пам’ятки, в яких розповіли, як поводитись під час тривалого відключення електроенергії, у разі стихійного лиха чи пандемії.
Заступник прем’єр-міністра Великої Британії Олівер Доуден запустив урядовий сайт із підготовки до неприємностей. Нарахував їх 100 штук, зокрема й „повномасштабний напад Росії” або дрони, які порушать транспортні зв’язки.
Для зустрічі „кінця світу” британцям, на думку уряду, знадобляться ліхтар, акумулятор для телефону, радіо на батарейках і батарейки, аптечка, антисептик для рук, вода у пляшках, консерви та дитяче харчування. З розрахунку на три дні. А що буде на четвертий, ніхто не каже. Але вже першого дня після заклику таблоїд Daily Mail констатує паніку, наганяючи паніку: „Британці в паніці закуповують предмети першої необхідності після заклику міністрів створити національний ‘антикризовий комплект'”.
Британський уряд через свою пресу підігріває полохливі настрої різними способами: від звинувачень у тому, що замерзає їхнє власне населення, до пожеж на місцевих складах. Розслаблену місцеву молодь лякають загальною мобілізацією. Тепер дісталися й до вельми аполітичного класу — домогосподарок. Через „загрозу з боку Кремля” погнали їх у магазини за консервами».
Насправді 22 травня на сайті британського уряду з’явилася сторінка під назвою Get prepared for emergencies (Будьте готові до надзвичайних ситуацій). Там розміщено, наприклад, такі поради:
«Розробіть найкращий шлях евакуації з дому у разі пожежі або що вам слід робити, якщо ваш будинок затоплено. Якщо ви живете з іншими людьми, обговоріть це з ними.
Визначте місце зустрічі для ситуацій, коли ви не зможете повернутися додому, це може бути громадський центр, якщо він у вас є поблизу.
Запишіть важливі телефонні номери на папері та зберігайте їх там, де їх можна буде легко знайти у разі вимкнення електроенергії. Вкажіть номер телефону, щоб повідомити про відключення електроенергії (105 в Англії, Шотландії та Уельсі та 03457 643643 у Північній Ірландії), номери телефонів усіх, з ким ви хотіли б зв’язатися у разі надзвичайної ситуації, список ваших звичайних ліків, частоту прийому будь-яких місцевих національних радіостанцій, які ви використовуєте для отримання оновлень новин, а також відомості про страховий поліс та контактні номери.
Скористайтеся нашим завантаженим та роздрукованим домашнім планом дій у надзвичайній ситуації, щоб записати цю інформацію в одному документі. Ви можете зберігати їх разом з іншими важливими документами, такими як паспорти, свідоцтва про народження та страхові поліси, щоб їх було легко зібрати, якщо вас попросять залишити будинок».
Є й перелік речей, які про всяк випадок рекомендується мати вдома:
«Ліхтарик, що працює від акумулятора або механічного генератора; це безпечніше, ніж свічки.
Портативний банк живлення для заряджання мобільного телефону.
Акумуляторний або генераторний радіоприймач для отримання новин під час вимкнення електрики; можна використовувати автомобільний радіоприймач, проте за суворої погоди буде безпечніше залишатися всередині.
Запасні батареї для ліхтарів та радіо, а також резервні батареї для будь-якого медичного обладнання, на яке ви покладаєтеся.
Аптечка (або кілька предметів першої допомоги), зокрема водонепроникні пластирі, бинти, термометр, антисептик, розчин для промивання очей, стерильні пов’язки та рукавички, медична стрічка для перев’язок і пінцет.
Дезінфікуючий засіб для рук та вологі серветки для гігієнічних цілей у разі відключення води.
Бутильована вода; не існує стандартного обсягу запасів, оскільки надзвичайні ситуації можуть бути різними за тривалістю і люди використовують різну кількість води. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, для виживання необхідно щонайменше 2,5–3 літри питної води на людину на день. 10 літрів на людину на день дозволить вам почуватися комфортніше, а також забезпечить основні потреби в приготуванні їжі та гігієні. Додаткова вода може знадобитися для приготування дитячої суміші, для медичних приладів та домашніх тварин.
Продукти, що не швидко псуються і не вимагають приготування, такі як готові до вживання м’ясні, фруктові або овочеві консерви (і консервний ніж). Як і у випадку з водою, обсяг необхідного вам запасу залежить від ваших обставин. Не забудьте й про корм для домашніх тварин.
Дитячі засоби, такі як підгузки та молочні суміші; найкраще брати готові суміші, оскільки у вас може не бути можливості закип’ятити воду».
Це цілком розумні рекомендації: від стихійних лих та техногенних катастроф не застрахований ніхто в жодній країні світу.
Заступник прем’єр-міністра Олівер Доуден виступив на Лондонській конференції з безпеки, де представив підхід уряду до проблеми готовності до надзвичайних ситуацій. У його промові не згадуються ні Росія, ні війна. Але він згадує виданий минулого року «Національний реєстр ризиків», брошуру обсягом 190 сторінок, де перераховані всі можливі для жителів Сполученого Королівства небезпечні ситуації. Ось там уже поряд зі стихійними лихами, техногенними катастрофами та терористичними атаками відводиться місце й воєнній загрозі, зокрема теоретично можливому нападу на територію королівства або якогось із його союзників по НАТО. У цьому розділі про Росію немає ані слова, хоча у реєстрі вона згадується; зокрема, йдеться про зрив поставок російського газу до Європи. Але цю проблему в Британії вже вирішено: від імпорту газу з Росії вона повністю відмовилася.
Жодних повідомлень про панічне скуповування товарів з урядового списку в британській пресі немає. Daily Mail у день публікації урядових рекомендацій написала лише про те, що британські магазини закликали покупців утримуватися від панічних закупівель, схожих на ті, які траплялися під час пандемії COVID-19, коли британці, створюючи запаси, спустошували полиці супермаркетів.
Джерело: The Insider