Російські пропагандисти вчергове сфабрикували сюжет BBC про неіснуюче розслідування Bellingcat.
Російськими джерелами поширюється нібито ролик британських новинарів BBC News про «нове розслідування Bellingcat». У ролику повідомляється, що в НАТО тиснуть на Україну через «слабкі результати» нового мобілізаційного закону, зокрема тих норм, що стосуються обмежень в наданні консульських послуг українським військовозобов’язаним, які мешкають за кордоном. В НАТО начебто очікували, що в результаті впровадження нових норм набагато більше українських чоловіків віком від 18 до 60 років повернуться на батьківщину та поповнять лави ЗСУ. Через це НАТО буцімто навіть розглядає можливість розірвати співпрацю з Україною. У ролику навіть наведена нібито цитата, яку приписують французькому Начальнику Генштабу П’єру Шиллю, де той звинувачує Зеленського у бездіяльності і покладанні на сили НАТО замість мобілізації ресурсів власної країни.
Нагадуємо, із 23 квітня Міністерство закордонних справ дійсно тимчасово припинило надавати консульські послуги деяким категоріям чоловіків призовного віку, що перебувають за кордоном, якщо ті не стануть на військовий облік або не обновлять свої дані.
Однак ні BBC News, ні Bellingcat не виробляли і не публікували матеріал про таку реакцію НАТО на мобілізаційні нововведення в Україні. Це доводить пошук на сайтах обох медіа за ключовими словами «дипломатичні послуги», «мобілізація» тощо. Згадана цитата П’єра Шилля також не фігурувала ніде у мережі. Навпаки, 19 березня Le Monde опублікували колонку військового, де він заявив про готовність французької армії до самозахисту на тлі численних військових конфліктів. Хоча Шилль не уточнював, про який саме воєнний конфлікт йдеться, у медіа переконані, що він мав на увазі саме про Україну.
Слід зазначити, що російські пропагандисти вже не вперше використовують такий формат для створення фейкових новин: відео, стилізоване під сюжет BBC News, що посилається на неіснуюче розслідування Bellingcat. Нещодавно ми вже спростовували аналогічні фейки у матеріалах: Фейк: Розслідування Bellingcat довело, що Єрмак заплатив Time за місце у рейтингу найвпливовіших людей року, Фейк: Залужний отримав «відхідні» через відмову від політичних амбіцій – BBC та Фейк: У 2023 році Україна витратила 1,2 млрд дол. на створення фейків – ВВС.