Через значні руйнування енергооб’єктів внаслідок ракетних атак Росії не лише у Харкові, а й в інших регіонах українці змушені жити в умовах графіків відключень. На відміну від тверджень російської пропаганди, харків’янам у біді допомагає вся Україна. Так, у всіх областях країни проводиться кампанія зі збору допомоги «Подаруй світло Харкову». Також ведуться постійні відновлювальні роботи, запроваджено обмеження для бізнесу і залучається екстрена допомога з Румунії, Польщі та Словаччини. Наразі Україна припинила експорт електроенергії за кордон.
У кремлівських ЗМІ поширюється дезінформаційний наратив про те, що поки у Харкові українці сидять без світла, Київ «продає надлишки електроенергії за кордон».
«Харків’яни “благословляють своє міністерство енергетики” та просять і далі допомагати нужденній Польщі», — пише один із пропагандистських ресурсів.
Російська пропаганда постійно намагається розколоти українське суспільство, поширюючи такі наративи. Але Кремль, як завжди, спотворює реальність, насамперед опускаючи сам факт ракетних обстрілів об’єктів критичної інфраструктури з боку Росії, що вже є воєнним злочином.
У відповідь на масовані ракетні атаки по Харкову та енергетичній інфраструктурі регіону у місті ввели графік відключення світла. З 21 по 24 квітня світло відключатимуть щонайменше на 3-5 годин у всіх районах міста, а також в області, про що повідомив керівник обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. В окремих мікрорайонах через аварії в мережі світла може не бути навіть від 8 до 9 годин.
На відміну від заяв російської пропаганди, харків’янам у біді допомагає вся Україна. Так, у всіх областях країни проводиться кампанія зі збору допомоги «Подаруй світло Харкову». У всіх регіонах збирають генератори, павербанки та різноманітні зарядні пристрої, які могли б допомогти харків’янам пережити тривалі відключення електрики.
«Голови Хмельницької, Волинської та Київської ОВА особисто були у Харкові й передали на потреби регіону чималу кількість акумульованої допомоги від обласних центрів, районів, громад, небайдужих благодійників, волонтерів та простих українців. А Херсонщина, яка, як і ми, щодня переживає терор росіян, першою відгукнулася й направила партію необхідної техніки», – розповів Синєгубов.
Також у Харкові та області продовжують працювати над відновленням електрики, хоча руйнування, завдані російськими обстрілами, досить серйозні. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, щось буде відновлено за місяць, а для відновлення деяких об’єктів знадобляться роки.
Через значні руйнування енергооб’єктів, а також зниження температури, крім обмежень для бізнесу залучається і екстрена допомога з Румунії, Польщі та Словаччини. У Міністерстві енергетики України зазначають, що залучення аварійної допомоги від країн-сусідів – стандартний інструмент взаємодії синхронізованих енергосистем.
«Україна, як і наші партнери, у разі потреби та за можливості також надає аварійну допомогу», — зазначають у міністерстві.
Якщо раніше Україна справді експортувала електроенергію, коли виникав профіцит генерованих потужностей, то за нинішніх умов Кабмін скасував цю постанову. Раніше експорт було дозволено лише за умови забезпечення електроенергією в першу чергу українських користувачів.
Раніше StopFake спростовував маніпуляцію про те, що енергетику в Україні нібито «захищали мішками із піском за 2 млрд гривень».