У Німеччині дійсно тестують нову соціальну платіжну картку для біженців, проте українці не підпадають під категорію одержувачів притулку (Asylbewerber) у ФРН. З березня 2022 року українцям у Німеччині автоматично надається статус резидента. Таким чином, німецькі фінансові нововведення не поширюватимуться на громадян України.
У соціальних мережах і на російських сайтах поширюють інформацію про те, що в Німеччині нібито «придумали, як контролювати витрати українських біженців», і запровадять суворі обмеження щодо виплати соціальної допомоги українцям.
«З березня (2024 року — прим.ред.) усі соціальні виплати для українців, які осіли у ФРН, надходитимуть на спеціальну «єдину платіжну картку для біженців». Банківські перекази за кордон із неї будуть заблоковані. Це означає, що соціальну допомогу з німецького бюджету більше не зможуть пересилати на Україну. (…) Ще один мінус для «професійних біженців» — знімати з нової картки за новими правилами можна буде лише невелику суму готівки. Залежно від федеральної землі встановлюються мінімальні та максимальні ліміти», — з неприхованою зловтіхою пишуть користувачі російського сегменту соцмереж.
Насправді у Німеччині справді тестують нову соціальну платіжну картку для біженців, які прибувають у країні за системою Asyl, проте українці не підпадають під цю категорію. Отже, банківські нововведення в отриманні соціальної допомоги на українців не поширюватимуться.
Згідно з німецьким законодавством, «Asyl», або «притулок» — це конституційно захищене право. Люди, які рятуються від насильства, війни та терору в інших частинах світу, мають право просити захисту в ФРН. Прибуваючи до Німеччини, біженці потрапляють на безпечну територію — часто після багатьох років перебування під загрозою.
Пілотний проєкт для біженців у Німеччині, який передбачає запровадження соціальної банківської картки, справді стартував у німецькому місті Гамбурзі. Рішення про введення такої картки у загальнонаціональному масштабі було ухвалено в листопаді 2023 року. Цей проєкт передбачає запровадження спеціальної картки, на яку прохачі притулку в Німеччині тепер отримуватимуть соціальні виплати. Ця сума стандартизована по всій країні й становить 185 євро на місяць для одиноких дорослих. Раніше ця сума виплачувалася готівкою, пише німецьке видання Zeit.Online.
Особливістю такої соціальної картки є те, що її можна використовувати через програму для мобільного телефону, а також у всіх магазинах та сервісах, які приймають платежі за картками. Вона також дозволяє виплачувати до 50 євро на місяць готівкою на одну повнолітню людину. Водночас таку картку не можна використовувати за кордоном або в інтернет-магазинах. За допомогою цього нововведення уряд Німеччини планує знизити адміністративне навантаження на місцеву владу, запобігти можливості переказу грошей із державної підтримки до країн походження біженців і цим самим боротися «з нелюдською контрабандою», — наголошує сайт ndr.de.
Що ж до українських біженців у Німеччині, то вони не підпадають під категорію Asyl. Усі соціальні виплати українці від самого початку отримували на спеціальну соціальну картку, а не готівкою. 4 березня 2022 року на європейському рівні було активовано «Директиву про масовий приплив біженців». Це означає, що українським біженцям не потрібно проходити звичайну — часто тривалу та складну — процедуру отримання притулку в Німеччині та інших країнах Євросоюзу. Натомість їм автоматично надається статус резидента. Цей статус, відомий як «тимчасовий захист», спочатку був дійсним протягом одного року. Восени 2023 року ЄС ухвалив рішення продовжити термін дії цього статусу до максимально можливого терміну три роки — до 4 березня 2025 року. У Німеччині ця директива реалізується відповідно до § 24 Закону про перебування. Вид на проживання надає біженцям від війни ширші права. Таким чином, німецькі нововведення соціальної картки для біженців на громадян України поширюватися не будуть.
StopFake продовжує спростовувати схожі фейки про українських біженців у матеріалах: «Маніпуляція: В США «заборонять видавати водійські посвідчення українським біженцям, — Associated Press»», «Фейк: Польща скасувала виплати українським біженцям з 1 січня 2024 року», «Фейк: Українським біженцям запропонували пожити в колишньому концтаборі Заксенхаузен у Німеччині».