У звіті Пентагону немає згадок про те, що не відстежене належним чином озброєння було вкрадено або продано третім особам. Навпаки, і в Пентагоні, і в Білому домі наголосили на відсутності достовірних доказів незаконного розповсюдження озброєння, яке США надають Україні.
Російські ЗМІ та Telegram-канали, спекулюючи даними з опублікованого звіту генерального інспектора Пентагону, заявляють про довгоочікувану появу доказів «розкрадання» Україною західного озброєння.
«Потенційні втрати оцінюються приблизно в 1 мільярд доларів», – заявляє агітпроп. «У списку того, що зникло: стінгери, дрони-камікадзе, прилади нічного бачення тощо», – пише Украина.ру.
Наратив про нібито розкрадання Україною західного озброєння активно поширюється російською пропагандою від початку повномасштабного протистояння з метою дискредитації України та переконання союзників у тому, що допомагати їй зброєю немає сенсу. StopFake неодноразово спростовував схожі фейки про те, що західне озброєння нібито опиняється в руках «ОЗУ в Європі та Африці» або навіть продається ХАМАС.
Цього разу для підкріплення дезінформаційного наративу агітпроп використав звіт генерального інспектора Пентагону, опублікований 10 січня 2024 року, а також статтю The New York Times, написану на підставі звіту. Так, у статті NYT, на яку посилаються пропагандисти, немає жодних заяв про встановлений «масштаб розкрадання», так само немає там будь-якої згадки про те, що зникло озброєння на суму 1 мільярд доларів. «У доповіді заначено, що американські офіційні особи та дипломати не змогли швидко чи повністю відзвітувати про всі майже 40 000 одиниць зброї, відправленої на фронт», – зазначають автори. Йдеться справді про джавеліни, стінгери, дрони-камікадзе та прилади нічного бачення, але ніхто не каже, що вони зникли, а лише що про них не прозвітували.
У статті NYT йдеться про відсутність у звіті будь-яких доказів використання наданого озброєння не за призначенням.
У звіті Генерального інспектора Пентагону вказано, що хоча Міноборони США покращило свої можливості щодо відстеження військової допомоги, яка надсилається в Україну, вони «не повністю відповідають» необхідним вимогам звітності. У документі названо причини, чому все озброєння не було відстежено належним чином.
«Це сталося з кількох причин, зокрема через обмежену кількість співробітників ODC-Ukraine в логістичних центрах у країні-партнері та в Україні, відсутність процедур для проведення EEUM у ворожому середовищі до грудня 2022 року, обмеження на пересування персоналу EEUM у межах України та відсутність внутрішнього контролю для перевірки даних у базі даних SCIP-EUM», – йдеться у звіті.
Також важливо зазначити, що до звіту додано коментарі менеджменту, в яких представники різних відомств залишили відгуки та реакцію на складений документ. Так, неодноразово у цих відгуках згадується, що для правильного розуміння результатів звіту важливо наголосити – «на сьогодні немає жодних доказів несанкціонованої чи незаконної передачі оборонних виробів EEUM американського походження за межі України».
11 січня речник Міноборони США Пет Райдер на тлі обговорення опублікованого звіту вказав, що «немає достовірних доказів незаконного обігу передового озброєння, яке США надають Україні». Також Райдер додав, що Росія продовжує поширювати дезінформацію про протилежне.
Білий дім, коментуючи звіт Пентагону, зі свого боку наголосив на відсутності доказів неналежного використання наданого Україні озброєння.
«У звіті також зазначено, і це, на мою думку, важливо, по-перше, що немає жодних доказів будь-якого масштабного чи незаконного перенаправлення будь-якого обладнання, яке надходить до України. І по-друге, що це обставини воєнного часу. Існують реальні межі нашої здатності порахувати кожну одиницю, кожну кулю, кожний артилерійський снаряд», — цитує Голос Америки координатора Ради національної безпеки США Джона Кірбі.