Джерело: The Insider
Кореспондент «Вестей недели» Михайло Антонов, розповівши про саміт Євросоюзу, на якому прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан залишив залу засідань і пішов пити каву, щоб не брати участь у голосуванні про відкриття переговорів з Україною про вступ до союзу, додав:
«Цілком може статися, що вони виходитимуть попити кави через раз. Другим, хто вийшов під час голосування, був канцлер Австрії. Нехаммер не став затверджувати 12 пакет антиросійських санкцій, тому що Київ вніс австрійський Raiffeisen Bank до якогось там чергового чорного списку. Втім, обійшлися без Нехаммера: заборонили імпорт російських алмазів, внесли до санкційного списку певну кількість фізосіб та організацій, посилили контроль за ціновою стелею на російську нафту, хоча від ембарго на продаж Росії танкерів відмовилися. Водночас Орбан у залі був: нікуди не відлучався. Багато кави шкодить організму».
Історія, звичайно, цікава, але от біда: не затверджували на саміті ніякого пакету санкцій. Ані за участю Австрії, ані без її участі. 12-й пакет затвердили лише в понеділок, наступного дня після виходу в ефір «Вестей недели», і рішення ухвалив не саміт, а Рада ЄС. Тобто на момент ефіру пакет санкцій залишався лише проєктом.
А як же дипломатичний кава-брейк австрійського канцлера? У п’ятницю ЄС загалом схвалив проєкт пакету, але Австрія проти нього заперечувала і вимагала, щоб в обмін на її згоду Україна видалила зі складеного нею списку спонсорів війни австрійський Raiffeisen Bank, який досі не закрив свій дочірній банк в Росії. Саме це і сталося у суботу: Україна виключила банк зі списку, Австрія у відповідь зняла свої заперечення, відкривши цим шлях до ухвалення санкцій Радою ЄС. І лише кореспондент Антонов розповідав, як ЄС обійшовся без Австрії.
Попередня у чомусь схожа історія, щоправда, зовсім з іншої галузі журналістики, трапилася у Москві 108 років тому. Тоді музичний критик Леонід Сабанєєв, який ненавидів композитора Сергія Прокоф’єва, написав розгромну рецензію на московську прем’єру його «Скіфської сюїти». Назвав музику какофонією для невибагливих вух, додав, що Прокоф’єв диригував із «варварським захопленням».
Ось тільки події, яку він описав, не було зовсім. Виконання останньої миті скасували, а критик на концерт не ходив і цього не знав. Прокоф’єв одразу пояснив у пресі, що сюїта в Москві не виконувалася, сам він не диригував, а єдиний екземпляр партитури перебуває у нього і Сабанєєв не тільки чути, а й бачити її ніяк не міг. Скінчилося це звільненням критика з видання, де той працював. Втім, антизахідна пропаганда, швидше за все, заняття менш небезпечне, ніж музична критика, і звільнення кореспондентові Антонову навряд чи загрожує.
У цьому ж випуску «Вестей недели» не обійшлося і без фейку у виконанні самого ведучого Дмитра Кисельова. Про закордонну поїздку президента Зеленського і, зокрема, про візит до африканської держави Кабо-Верде Кисельов розповідав так:
«Першою зупинкою Зеленського стала маленька острівна держава на заході Африки – Кабо-Верде. Поки президентський борт проходив дозаправку, Зеленський прямо в аеропорту зустрічався з прем’єр-міністром Жозе Улісішем Коррей-і-Сілвою. Навіщо президенту-коміку зустрічатись із прем’єром бідної африканської країни з армією в 1 тисячу багнетів, питання на засипку. Грошей та зброї там точно не дадуть. Напевно, приглядає потрібний офшор, тиху гавань, де зберігатимуться його зароблені на крові мільярди.
Тільки Зеленський покинув острови — не минуло й двох годин, — там вибухнув політичний скандал. Прем’єр Кабо-Верде отримав прочухана від президента за зустріч з якимсь токсичним українцем, що годується з рук американців. Навіщо це Кабо-Верде?
Можливо, Кисельов цього не знає, але Кабо-Верде — парламентська республіка, президент там далеко не найважливіша фігура. Президент Жозе Марія Невеш належить до опозиційної партії, відносини із прем’єром у нього геть не ідеальні. Скандал справді стався, але зовсім не такий, як описує Кисельов. Ось що розповідає португальське видання Observador:
«Президент Кабо-Верде Жозе Марія Невеш заявив цього понеділка, що він здивований зустріччю свого українського колеги Володимира Зеленського та прем’єр-міністра країни Улісіша Коррейа-е-Сілви на острові Сал і обіцяє вжити заходів. <…>
Виступаючи перед пресою в місті Прайя, президент республіки заявив, що здивований тим, як все сталося, давши зрозуміти, що йому нічого не відомо про зустріч. „У Кабо-Верде прибуває колега президента республіки, і тому в цих питаннях має бути координація між суверенними органами, і президента не можна ставити в цих питаннях перед доконаним фактом, — відповів він. — Країна досягає успіху, коли є координація, коли інформація подається належним чином і коли є повага до різних інститутів республіки”, — наполягав Жозе Марія Невеш».
Іншими словами, президента Кабо-Верде обурила не сама по собі зустріч із «токсичним українцем», як називає Зеленського Кисельов, а те, що в зустрічі він сам не брав участі.
Джерело: The Insider