Росія не може позбавити Україну права користуватися українськими внутрішніми морями, а відповідні «рішення» російської Держдуми є неспроможними. Чергова хвиля російських заяв — це реакція на рішення Ради Міжнародної морської організації ООН, яка відмовила Росії у членстві через її агресію проти України.
Прокремлівські ЗМІ на підтримку наративу про «нові регіони Росії» запустили черговий фейк про те, що Азовське море нібито набуде статусу «внутрішнього моря Росії». Російські медіа стверджують, що Азовське море стане об’єктом, «на який більше не поширюються дії та принципи міжнародного законодавства».
Згідно з нормами Конвенції ООН з морського права, суверенітет та юрисдикція України поширюється на більшу частину Азовського моря – близько 2/3 його загальної площі – а також стратегічно важливу Керченську протоку. Жодне рішення російської Держдуми не може змінити цього факту.
Російські фейки про Азовське море стали реакцією на рішення Ради Міжнародної морської організації ООН (IMO), яка відмовила Росії в членстві на 2024-2025 роки через її агресію проти України та численні порушення Росією правових норм у сфері вільного судноплавства.
В IMO неодноразово закликали Росію припинити свою незаконну діяльність у Чорному та Азовському морях, водночас забезпечивши «безпеку та благополуччя моряків, безпеку міжнародного судноплавства та морського середовища у всіх постраждалих районах; та поважати свої зобов’язання за відповідними міжнародними договорами». Через систематичне ігнорування Росією норм міжнародного права країну-агресора викинули з Ради і тепер Кремль не зможе впливати на роботу міжнародного органу, просуваючи свої наративи, а також не зможе брати участь у формуванні міжнаціональної морської політики.
Також у відповідь на російську агресію IMO за підтримки інших органів ООН спрямовує в Україну місію, щоб допомогти «визначити потреби України в реалізації права на вільне судноплавство», повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Кремль почав розширювати зону конфлікту на Азовському морі, намагаючись обмежити законне право України на користування своїми внутрішніми водами ще 2014 року. У зв’язку з цим 14 вересня 2016 року Україна оголосила про початок арбітражного розгляду проти Росії відповідно до Конвенції ООН з морського права (UNCLOS). Поданням цього позову Україна прагнула вчергове підтвердити свої законні права в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці. У 2020 році Арбітраж підтвердив свою юрисдикцію у розгляді українського позову проти Росії. Наразі судовий розгляд триває.
Варто також зазначити, що наратив про Азовське море базується на ширшій російській тезі про «нові російські регіони» – тимчасово окуповані частини Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей України. Проведені на українських територіях російські «референдуми» не були визнані жодною демократичною країною світу. Результати російського фарсу на захоплених українських землях були намальовані в Кремлі і не відображають волі українського народу. Ці псевдоголосування не змінюють кордонів України і не позбавляють Україну права на користування своїми внутрішніми морями. Читайте докладніше розбір аналогічних наративів у цьому, цьому та цьому матеріалах StopFake.