Джерело: The Insider
Черговий викривальний монолог у «Вестях недели» Дмитро Кисельов присвятив труднощам німецького автопрому, який нібито страждає через розрив економічних зв’язків із Росією. На сайті програми цей фрагмент назвали «Бумерангом по «бумеру»: санкції проти РФ рикошетять у німецький автопром», а розповідає у ньому Кисельов ось що:
«У цікавому становищі опинилася Німеччина. Якщо хтось пам’ятає, то після Другої світової союзники поставили німцям три завдання: денацифікація, демілітаризація та деіндустріалізація.
Із першими двома цілями — денацифікацією та демілітаризацією — начебто все зрозуміло. Але деіндустріалізація потрібна була для того, щоб німці не змогли знову виробляти важкі озброєння. Про всяк випадок.
Відтоді сплило багато води — Німеччина об’єдналася, увійшла до НАТО, все якось і забулося. Німеччина — індустріальний локомотив Європи. Але так було лише донедавна. Американці немов знову повернулися до деіндустріалізації Німеччини.
Промисловість країни стрімко демонтується через антиросійські санкції, через дорогий газ. Американці ж „Північні потоки” з Росії висадили в повітря, а німці й слова сказати не сміють. А тут ще, як на зло, китайський автопром пухне.
І що тепер із німецьким автопромом? Та просто крах, просто кажучи. Із національної гордості німецький автопром перетворився чи не на найпроблемнішу галузь. Важко повірити, але ще трішки — і німецький автопром стане символом національної ганьби. І все через те, що німецькі політики, стоячи біля керма несуверенної Німеччини, ухвалили рішення, які суперечать національним інтересам. <…>
Німецькі політичні карлики своїми руками, образно кажучи, зробили німцям політично-економічне харакірі. Думали, що карають Росію, відмовляючись від найбільшого для німецького автопрому ринку, а тепер мають дурнуватий вигляд — і в перспективі безнадійний.
А в нас німецькі автомобілі любили. Вважали престижним їздити на них. І навіть середній клас у Росії прагнув і мріяв пересісти на „німця” із сегменту luxury. Але — sic transit gloria mundi — місце німців на нашому ринку займає китайський автопром. <…> Експорт легкових автомобілів з Китаю до Росії в першому півріччі 2023 року склав $4,6 млрд, що в шість з половиною разів більше за аналогічний показник минулого року. Вдумайтеся – у шість з половиною разів! <…>
Довго вони чекали. Лише днями опозиція нарешті ініціювала слухання у бундестазі щодо ситуації в німецькому автопромі. В уряді Шольца цей захід викликав нуль інтересу, хоча в самій галузі ту саму ситуацію описують словами „криза”, „катастрофа”, а то й „апокаліпсис”.
„Йдеться про 900 тисяч добре оплачуваних робочих місць. Йдеться про дуже успішну галузь, яка сповнена інноваціями і виробляє більшість патентів. Йдеться про галузь, сильну в експорті. Три із чотирьох німецьких авто продаються за кордон. Це показує, що є великий попит на наші машини у світі. Але все це під загрозою зараз, тому що уряд нічого не робить”, – каже депутат від ХДС Томас Барейс.
„Німецька автоіндустрія, інакше й не скажеш, стоїть на краю прірви. Один із найбільших німецьких концернів VW заявляє, що більше не конкурентоспроможний. Це викликає подив і в суміжних галузях, і серед населення. Це фактично відкрите визнання провалу – провалу вашої політики”, – заявляє депутат від „Альтернативи для Німеччини” Дірк Шпаніель».
Почнемо з того, що про історію післявоєнної Німеччини у Кисельова дещо дивне уявлення. Ідея деіндустріалізації Німеччини була однією з основних складових так званого плану Моргентау. Міністр фінансів США Генрі Моргентау та видатний економіст Гаррі Декстер Вайт (згодом був викритий як агент радянських спецслужб, але не дожив до офіційного винесення звинувачення) пропонували вивести з Німеччини всю промисловість і перетворити країну на аграрну. Але замість цього плану було реалізовано протилежний план Маршалла, що передбачав вкладання величезних коштів у відновлення зруйнованої війною економіки Європи, зокрема й Німеччини.
Втім, це у монолозі Кисельова далеко не головне. Подивімося, що насправді відбувається із німецьким автопромом.
Виробництво легкових автомобілів у Німеччині
Як бачимо, виробництво легкових автомобілів у країні справді зменшується порівняно з піковим рівнем 2010-х років. Ось тільки зниження почалося задовго до відмови від російського газу та виходу німецьких автовиробників із російського ринку. У 2022-2023 роках виробництво тільки відновлювалося після спаду кінця 2021 року. Вплив санкцій не простежується.
Слухання у Бундестазі, пов’язані з долею німецького автопрому, справді відбулися 1 грудня. На слуханнях було обговорено пропозицію парламентської групи ХДС/ХСС під назвою «Федеральний міністр цифрових технологій та транспорту має стримати свою обіцянку — не забороняти кліматично нейтральні двигуни внутрішнього згоряння». Сайт Бундестагу розповідає про це так:
«У своїй заяві парламентська група ХДС/ХСС закликає федеральний уряд, серед іншого, працювати на європейському рівні, щоб до червня 2024 року було створено обов’язкову збірку правил, яка дозволяє нову реєстрацію транспортних засобів, що працюють виключно на кліматично безпечних, екологічно чистих видах палива після 2035 року і, отже, скасовує заборону на нову реєстрацію транспортних засобів із двигунами внутрішнього згоряння. <…>
На думку Томаса Барайса (ХДС/ХСС), майбутнє кліматично-нейтрального двигуна внутрішнього згоряння є „одним із найважливіших рішень промислової політики нашого часу”. Це близько 900 000 хороших, високооплачуваних робочих місць у експортно-сильній автомобільній промисловості.
Проте робочі місця та майбутнє галузі перебувають під величезним ризиком, „бо уряд не може розпочати роботу”. Питання також у довірі до політики, зокрема до міністра Фолькера Віссінґа, сказав він під час дебатів. У березні Віссінґа називали рятівником двигуна внутрішнього згоряння та борцем за технологічну відкритість на тлі схвальної декларації Комісії ЄС. Через дев’ять місяців після цих обіцянок, як і раніше, не видно нічого конкретного, сказав Барайс. На „відчайдушний лист міністра” до Брюсселя відповіді поки не надійшло”.
А ось що сказано про виступ згаданого Кисельовим представника «Альтернативи для Німеччини» Дірка Шпаніеля:
«Доктор Дірк Шпаніель (АдН) вважає, що автомобільна промисловість Німеччини опиниться на межі; навіть VW визнає, що став неконкурентоспроможним. Це пов’язано з провалом федерального уряду. “Ваша політика субсидування електромобільності явно не подобається виробникам”, – заявив він. У Німеччині не купують електромобілі, тому що вони „непрактичні та непридатні для використання як перший транспортний засіб”».
Отже, політика, яка не влаштовує парламентську опозицію, полягає у стимулюванні виробництва електромобілів та вимогах повністю відмовитися від двигунів внутрішнього згоряння. Згадані Кисельовим депутати говорили саме на цю тему, а санкції щодо Росії та відмова від закупівель російського газу тут абсолютно ні до чого.
Що ж до «витіснення» німецьких виробників з російського ринку та зростання імпорту з Китаю, то німецькі компанії, як і інші європейські, японські, корейські та американські, після початку повномасштабної війни припинили співпрацювати з Росією із власної ініціативи. На їхнє місце прийшли китайські виробники, чия продукція до війни великим попитом у Росії не користувалася, тому що не відрізнялася високою якістю. Незрозуміло, чому через це так радіє Кисельов.
Джерело: The Insider