Ця інформація не відповідає дійсності. Відеоролики, якими пропагандисти доводять «існування» церкви — це всього-на-всього гумористичні скетчі про популярного нині персонажа мемів, собаку-розміновувальника на ім’я Патрон.
Низка російських телеграм-каналів, новинних медіа, а також користувачі соцмереж розповсюджують новину про те, що в Україні нібито зареєстрували церкву імені пса Патрона.
Новинні пости посилаються на відео, в якому чоловік в одязі священика запрошує прихожан відвідати священну службу у церкві святого пса Патрона. Також деякі користувачі мережі поширюють відео хору, який співає пісню про пса Патрона, стверджуючи, що на відео виконуються псалми.
Пес Патрон — це службовий пес, який здобув велику популярність під час повномасштабної російсько-української війни, коли його залучили до розмінування Чернігівської області. Джек-рассел-тер’єр допомагав спеціалістам в розмінуванні та виявив сотні встановлених окупантами вибухових пристроїв. Цей собака-сапер є одним із найпопулярніших персонажів української культури та часто фігурує в інтернет-мемах. Інформація про створення церкви його імені не відповідає дійсності та є одним з жартів, присвячених псу Патрону.
Перше відео, пов’язане з церквою святого пса Патрона, — це звернення людини в одязі священика, на ньому плюшева голова собаки, на яку вдягнена митра. Джерелом цього відео є ролик в TikTok, опублікований аккаунтом bratik _d 19 листопада 2023 року. Наразі користувач видалив оригінальне відео, проте на каналі доступні інші жартівливі ролики на цю тему в такому ж вбранні.
Фактчекери проєкту «Ґвара медіа» встановили, що вбрання чоловіка зібрано з двух карнавальних костюмів — пса Патрона та Святого Миколая. Обидва можна легко знайти в українських інтернет-магазинах. Тож автор відео просто поєднав два карнавальних вбрання.
Журналісти також зконтактували з автором гумористичного ролика і уточнили, чи реєстрував він таку церкву, на що отримали негативну відповідь. Тож російські ЗМІ та телеграм-канали використали інтернет-жарт заради створення дезінформації.
Другий відеоролик, де український хор нібито співає псалми, також є лише жартом. На оригінальному відео (опубліковане 17 листопада) зображений харківський хор Ch-Ch Choir (ХаХаХор), який співає всесвітньо відомий «Щедрик» зі зміненим текстом — а саме словами із пісні «Пес Патрон» української групи Karta Svitu. Відео є частиною тренду в українському сегменті мережі з переспівування цієї пісні на мотив всесвітньо відомих музикальних композицій.
Це вже не перша дезінформація про українських вірян, який аналізує StopFake. Раніше ми спростовували фейки про те, що ПЦУ відзначили Геловін та почали молитися за вступ України до НАТО та ЄС.