«Новинний» сюжет, що шириться мережею, сфальсифікований, а сама історія про спробу продажу «скіфського золота» – вигадана. Сайт Bloomberg не публікував таких сюжетів ні у себе на сайті, ні у своїх соціальних мережах. Наразі відомі як «скіфське золото» артефакти з Криму, повернуті в Україну з Нідерландів, знаходяться в Національному музеї історії України під пильною охороною.
Деякі користувачі мережі розповсюджують відеосюжет, нібито випущений відомою американською медіакомпанією Bloomberg про те, що українська влада намагалася продати через онлайн аукціон Sotheby’s кримську колекцію скіфського золота, нещодавно отриману з Нідерландів, — всього 72 експонати.
«Аукціон спробу заблокував, але це не означає, що цінності на 20 000 000 $ не будуть продані деінде, – йдеться в публікації, – Колекція належала Криму, але європейська демократія вирішила віддати все злодіям».
Насправді така інформація не відповідає дійсності. Мета цього фейку – дискредитувати Україну та українців в очах світової спільноти.
Відео, що розповсюджується в мережі, імітує дизайн відеороликів новинного агентства Bloomberg – зокрема, у правому верхньому куті відео можна помітити логотип компанії. Втім, ані на офіційному сайті, ані в соціальних мережах американської медіакомпанії такого сюжету немає.
Хоча зловмисники використовують логотип медіакомпанії, невідповідність дизайну відеоролика (шрифт і дизайн написів) свідчить про те, що перед нами — підробка. Також слід зазначити, що більшість відеороликів Bloomberg публікує без логотипу. Ті відео, які все ж таки мають логотип, спочатку демонструвалися на Bloomberg TV, після чого деякі з цих відеороликів поширювалися в соцмережах агентства.
Крім того, журналісти Bloomberg, використовуючи у своїх відеороликах загальнодоступний медіаконтент, обов’язково вказують першоджерело (як це видно на першому скриншоті вище), чого немає у відеоролику, що шириться мережею. Цей ролик є компіляцією із загальнодоступних фото та відео. Зокрема, для створення цього ролика зловмисники використали кілька відеороликів із торгів, опублікованих Sotheby’s, а також уривок з інтерв’ю українського політика Геннадія Корбана.
Власне новина про те, що Україна намагалася продати скіфське золото через аукціон Sotheby’s, — безглузда. Справа в тому, що повернуті в Україну з Нідерландів золоті артефакти з Криму, відомі як «скіфське золото», належать Музейному фонду України та перебувають під державною охороною. Експозиція «Крим. Золотий острів у Чорному морі», яка виставлялася напередодні анексії Криму в музеї Алларда Пірсона, налічувала 584 експонати з п’яти українських музеїв (Музей історичних коштовностей України, Центральний музей Тавриди, Бахчисарайський історико-культурний музей, Керченський історико-археологічний заповідник, Національний заповідник «Херсонес Таврійський»). Після того, як Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення про повернення Україні золотих артефактів із Криму, витвори мистецтва були доставлені до Національного музею історії України, де перебувають і зараз.
«Під час юридичних суперечок наш музей було визначено як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимуму зусиль для їхнього збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити. Водночас, оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан та подальша доля будуть відтепер під пильною увагою світу. Це, своєю чергою, покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням про повернення колекції до України, яка перебуває у стані війни. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України», – заявив генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.
Також важливо зазначити, що кожен лот перед тим, як бути виставленим на продаж, ретельно перевіряється юристами та мистецтвознавцями Sotheby’s. Усі ці заходи фактично унеможливлюють незаконний продаж повернутого в Україну «скіфського золота».
Раніше журналісти StopFake неодноразово спростовували різні неправдиві повідомлення, які кремлівський агітпроп поширював протягом судового процесу щодо повернення кримських артефактів в Україну, – «Фейк: Тільки Росія може «врятувати і зберегти» скіфське золото, Україна «розкраде» колекцію – агітпроп», «Фейк: Україна виграла суд щодо скіфського золота «через нацизм та окультизм у Європі», «У Данію нічого не повеземо»: наративи та казуси пропаганди про скіфське золото» і «Кримські археологи-перебіжчики та кремлівська стратегія боротьби за скіфське золото».