Зображення, що ширяться мережею, не є справжніми – всі вони були створені з використанням технології штучного інтелекту.
В українському сегменті соцмереж активно розповсюджуються різні фотографії, на яких нібито українські військові, стоячи на колінах, моляться за порятунок. Автори публікацій закликають користувачів молитися за порятунок українських солдатів: «Авдіївка просить молитви… Господи Боже, спаси і помилуй наших захисників. Дай їм сили та терпіння… Амінь!».
Протягом останніх кількох тижнів аналітики StopFake спостерігають поширення у соціальній мережі різноманітних картинок, на яких зображено українських військових, із закликом помолитися за їхню долю. Такі публікації поширюються переважно ботоподібними обліковими записами (приклад – тут і тут). Ймовірно, ці публікації поширюються з метою деморалізувати українців на тлі запеклих боїв за Авдіївку на Донеччині.
У дійсності ці зображення не є справжніми – усіх їх було створено із використанням технології штучного інтелекту. Нейромережі, такі як Midjourney, Bing Image Creator, DALL-E або DeepAI та інші, здатні самостійно створювати абсолютно новий контент або трансформувати наявний.
За допомогою сервісів на кшталт AI or Not можна перевірити, чи було зображення створено за допомогою штучного інтелекту, чи ні. Втім, наразі можна відрізнити справжні фотографії від штучно створених і без спеціальних інструментів за допомогою ретельного вивчення усіх деталей на знімку.
Журналісти StopFake перевірили зображення, що ширяться мережею, за допомогою інструмента AI or Not, і з’ясували, що всі вони, найімовірніше, були згенеровані нейромережею.
На те, що перед нами — штучно створене зображення, вказує і безліч помилок. Наприклад, аналізуючи зображення дівчини у військовій формі на одній із фотографій можна помітити: неправильне зображення кінцівок (одна нога, неприродне положення пальців); наявність бічного підсумка невідомого зразка; відсутність корпусу та приклада автомата (крім цього, ця зброя не схожа на жоден із зразків, що стоять на озброєнні у Збройних Силах України); неправильне зображення нарукавного шеврона (його розмір та кольори прапора України). Крім цього, камуфляжний малюнок форми, в яку одягнені люди на фото, не використовується в українській армії, і взагалі не схожий на жодне реально існуюче забарвлення камуфляжу. Фігури на задньому тлі мають ті ж «помилки» – непропорційне зображення або відсутність деяких частин зброї і кінцівок, невідомий піксель. Також на фото можна побачити нехарактерний хрест – із додатковими хрестами з боків та розмитим зображенням перекладини.
Про те, як перевірити достовірність фотографії, читайте на сайті StopFake.