Източник: Ваня Гривова за Factcheck.bg
- Не е вярно, че фондацията „Елена Зеленска“ доставя украински деца на педофили от Западна Европа. Твърденията, че организацията се занимава с трафик на деца, се позовават на несъществуващо журналистическо разследване;
- Единственото „доказателство“ е видео в YouTube. В него не се представят факти, а анонимен маскиран човек отправя недоказани обвинения, че фондацията на съпругата на украинския президент изпраща деца към педофилски кръгове в Западна Европа;
- Историята напомня конспирацията „Пицагейт“, чийто последователи вярват, че политици от Демократическата партия в Съединените щати пият кръв от деца и/или сексуално експлоатират деца в мазето на пицария и други. Конспирацията е в основата на вярванията и на популярната секта QAnon.
Напълно измислена история как фондация „Елена Зеленска“ транспортира украински деца до педофилски кръгове в Западна Европа се разпространява онлайн. Твърденията се появяват в социални мрежи и уебсайтове на множество езици и се позовават на несъществуващо журналистическо разследване. На български език изфабрикуваната история е публикувана в свързаното с Кремъл онлайн издание „Нюз фронт“, в сайта „Критично“, както и от потребители в социалните мрежи.
Не съществува журналистическо разследване, което доказва, че Зеленска доставя украински деца на педофили
Публикациите цитират като свой източник „разследване“, направено от френски репортер на име Робърт Шмид. Според тях то е „доказало“, че фондацията на съпругата на украинския президент Володимир Зеленски – Елена, доставя украински деца до педофили в Западна Европа. Проверка на Factcheck.bg не откри такова разследване. Съществува журналист с това име, роден в Лайпциг, Германия, който обаче няма публикации по темата за фондация „Елена Зеленска“. Той е журналист с публикации в DIE ZEIT (Германия), NZZ (Швейцария), STANDARD (Австрия), Mediapart (Франция). Темите, които следи, са свързани с Франция, Европейския съюз, десния екстремизъм и проблемите на младите.
Като доказателство част от публикациите представят YouTube видео от 3 ноември 2023 г. То е публикувано от канала Robert Schmidt – точно каквото е и името на журналиста, на който се приписва несъществуващото разследване. Робърт Шмид обаче не стои зад профила в YouTube със същото име.
В единственото видео, пуснато в канала, е заснет човек с маска и качулка, който твърди, че е бивш служител на фондация „Елена Зеленска“.
Като доказателство, че е бил част от неправителствената организация, маскираният човек показва пред камерата списък със снимки на деца, за които твърди, че е транспортирал. А към част от разпространените публикации се представя и снимка на бадж, за който се твърди, че е принадлежал на маскирания човек, докато е бил част от фондацията. Проверка на Factcheck.bg показа, че баджовете, използвани от служителите на фондация „Елена Зеленска“ изглеждат по различен начин.
Баджът на маскирания човек според различни онлайн публикации:
Баджовете на служителите във фондация „Елена Зеленска“ от публикация в официалния профил на фондацията в социалната мрежа Х:
Анонимният маскиран говори на френски език. Към видеото няма описание. Каналът е създаден на 1 октомври 2022 г. И в началото, и в края на видеото маскираният човек отправя благодарности към тези, които са му дали възможност да сподели „своята история“, без да споменава кои са те. По думите на човека, представящ се като служител, той е превозвал децата от градове в Западна Украйна до сиропиталища във Франция, Германия и Англия. Той твърди също, че едно от децата е било посрещнато от полуразсъблечен човек. Според човека във видеото няколко дни по-късно е завел същото дете до друго място, като детето е било много разстроено и се е опитало да сподели, че е било подложено на интимни докосвания в приемното семейство.
Пътят на разпространение
Според проверката на Factcheck.bg твърденията започват да се разпространяват на френски език от уебсайта Netafrique.net, които публикуват изфабрикуваната история още на 3 ноември 2023 г. – деня на публикуването на видеото. Netafrique се представя като „информационен портал, предлагащ теми за африкански и световни новини“. Хостингът на уебсайта е в Париж, Франция. На 3 ноември 2023 г. уебсайтът Senenews.com, регистиран в Сенегал, препечатва текста на Netafrique и прави твърденията още по-популярни, превръщайки се в най-често цитирания източник на френскоезичните публикации по темата.
В следващите дни публикациите започват да се разпространяват и на още езици, както в социалните мрежи, така и в уебстайтове. Твърденията придобиват още по-голяма популярност, след като са публикувани от уебсайта The Intel Drop.
Той публикува на английски език и разпространява дезинформация, част от която свързана с войната в Украйна. Сайтът споделя и популярните недоказани твърдения за съществуването на т.нар. „биологични лаборатории“. The Intel Drop описва себе си като „необвързан източник на новини за разузнавателната и финансовата общност“ с екип от „активни и пенсионирани професионалисти от разузнаването, изплашени от нивата на цензура, контрол и откровена „черна пропаганда“, които се подават на широката общественост“. Имената на въпросните професионалисти обаче не са публикувани на сайта. Според проверка на украинския уебсайт Obozrevatel The Intel Drop посочва, че работи от Рейкявик, Исландия, но е регистриран през септември 2022 г. в Амстердам.
Твърдения на границата с конспиративни теории
Анонимният „свидетел“ във видеото споменава в разказа си места, свързани със известни случаи и личности. Твърди, например, че е „доставил“ деца до Dolphin Square в Лондон. През 2014 г. това място става мишена на неверни твърдения за сексуално насилие върху деца. Те дават началото на 18-месечно разследване от страна на Metropolitan Police в Лондон. Разследването е спряно, защото не са открити никакви доказателства в подкрепа на твърденията. Невярната информация тръгва от онлайн блог. Създателят на блога обвинява няколко високопоставени британски граждани – политици, военни офицери и ръководители на служби за сигурност в продължаващо от десетилетия сексуално насилие върху деца и убийства. Неверните твърдения са направени от Карл Бийч, в чийто дом биват открити над 350 неприлични изображения на деца.
Маскираният човек твърди също, че е посетил дома на френския писател Бернар-Анри Леви. Леви е известен със спорните си мнения и е критикуван за това, че публично е изявал подкрепата си за режисьора Роман Полански и френския политик Доминик Строс-Кан, и двамата обвинени в сексуално насилие над жени.
Самата изфабрикувана история за фондация „Елена Зеленска“ силно напомня известната конспирация „Пицагейт“.
Кремълско вдъхновение
Друг сюжет, който изглежда е вдъхновил изфабрикуваната история за фондация „Елена Зеленска“, е този за децата, отнемани от родителите си, за да станат обект на сексуално насилие – сюжет, активно разработван от кремълската пропагандна машина, за да демонстрира порочните нрави на морално деградиралия Запад. Главната героиня и първоизточник на тази измислена сага е Ирина Бергсет. През 2013 г. лидерката на неправителствената организация „Руски майки“ започва кампания срещу норвежките социални служби, които според нея отнемат деца от семействата им и ги дават на педофили.
Според Бегсет сексуалното насилие е „норвежка традиция“ и „викингски обичай“. В поредица от интервюта в големите руски медии Ирина разказва как десет години по-рано норвежки съд отнел сина ѝ след развода и го присъдил на бащата норвежец. Твърди, че е виждла как хора се редят на опашка, за да насилват 4-годишния ѝ син, облечен „в костюм на Путин“. Изфабрикуваната история придоби огромна популярност и в чужбина, а в България беше използвана за кампания срещу Стратегията за детето през 2019.
Проверено:
Не е вярно, че Фондация „Елена Зеленска“ доставя украински деца до педофилски кръгове в Западна Европа. Публикациите с измислената история се позовават на несъществуващо разследване, приписвано на френски журналист. Като единствено „доказателство“ за разследването е представено YouTube видео с неизвестен произход, в което маскиран човек разказва за транспортирането на деца, без да предоставя никакви доказателства нито за твърденията си, нито за самоличността си.
Източник: Ваня Гривова за Factcheck.bg
По текста работиха също Георги Марчев и Ралица Ковачева.
Източници:
Журналистът Робър Шмид: https://robertschmidt85.wordpress.com/about-me/
Проверка на твърдения, направени в The Intel Drop: https://www.snopes.com/fact-check/nato-command-center-strike/
Няма доказателства, че Украйна разработва биологично оръжие в лаборатории, финансирани от Пентагона: https://factcheck.bg/nyama-dokazatelstva-che-ukrajna-razrabotva-biologichno-orazhie-v-laboratorii-finansirani-ot-pentagona/
Child trafficking, pedophiles, and more. Russians publish fake news about Olena Zelenska and get caught again: https://eng.obozrevatel.com/section-news/news-child-trafficking-pedophiles-and-more-russians-publish-fake-news-about-olena-zelenska-and-get-caught-again-09-11-2023.html
Русия отново плаши, че „ЕС отнема деца“ – този път от украинските бежанци: https://factcheck.bg/rusiya-otnovo-plashi-che-es-otnema-deca-tozi-pat-ot-ukrainskite-bezhanci/
Разследването на Dolphin Square: https://www.theguardian.com/uk-news/2016/mar/21/last-living-suspect-harvey-proctor-vip-paedophile-ring-inquiry-will-face-no-charges
Обвинения срещу Карл Бийч: https://www.bbc.com/news/uk-42965637
Историята на Ирина Бергсет: https://clubz.bg/83847-oblichat_sina_mi_v_kostyum_na_putin_i_go_iznasilvat_kak_da_ne_povyarvash
Всички материали от Factcheck.bg могат да бъдат препубликувани свободно. Изисква се позоваване на източника, автора на материала и линк към статията.
Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Европейския медиен и информационен фонд, който се управлява от Calouste Gulbenkian Foundation. Отговорността за съдържанието е изцяло на Factcheck.bg и не отразява непременно възгледите на ЕМИФ и партньорите на фонда Calouste Gulbenkian Foundation и Европейския университетски институт.
This publication was created with the financial support of the European Media and Information Fund, managed by Calouste Gulbenkian Foundation. The sole responsibility for the content lies entirely with Factcheck.bg and it may not necessarily reflect the positions of EMIF and the Fund Partners, Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.
Ваня Гривова е завършила журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Дипломира се с отличие през 2022 г. Стажувала е като редактор онлайн медии. Вълнува се от теми, които засягат екология, зелено земеделие, европейска политика, както и културата и евроинтеграцията на Балканите.