Постер та фото з пітчингу фільму про історію Чорного моря — фейкові. Сама ж історія заснована на російському пропагандистському наративі мало не десятирічної давнини.
У російських медіа, телеграм-каналах та інших соцмережах шириться повідомлення про те, що Україна знімає фільм «Історія Чорного моря». Публікації супроводжуються постером так званого фільму, на якому зображена лопата у морських хвилях. За версією пропагандистів, новий історичний фільм буде екранізацією українського міфу про те, що Чорне море викопали древні укри — плем’я, що нібито населяло територію України.
Насправді ж українські вчені ніколи не висували такої теорії, а самого фільму «Історія Чорного моря» не існує.
Фейк про те, що українські вчені вірять у штучне походження Чорного моря, команда StopFake спростувала ще 9 років тому. Тоді російська пропаганда поширювала фейковий абзац з нібито українського підручника про те, як предки українців викопали Чорне море. Насправді ж ні книги, ні автора, на якого посилалися пропагандисти, ніколи не існувало.
Цей факт, втім, не заважає російській пропаганді розповсюджувати нові наративи на цю тему майже десятиліття потому. Фільм «Історія Чорного моря», заявлений як екранізація цієї легенди, не згадується на жодному українському ресурсі. Це підозріло, адже заявлений бюджет картини — 80 млн гривень — зробив би її одним із найдорожчих українських кіно продуктів.
Так само неправдоподібно виглядають і зображення, що супроводжують публікації: на постері фільму вказаний рейтинг «+18» замість загальноприйнятого в Україні «18+». А фото з так званої презентації фільму «Історія Чорного моря» було віддзеркалено та оброблено у фоторедакторі. Оригінальний знімок насправді було зроблено ще у 2021 році: він слугував обкладинкою трансляції презентаційної сесії конкурсного відбору кінопроєктів для фінансування державою.