Немає жодних підтверджень інформації, яку поширювали лише кремлівські ресурси. У Дніпрі справді трапилося кілька трагічних інцидентів, пов’язаних із препаратами для наркозу, але це сталося ще в серпні 2023 року в одній із клінік, і ця трагедія не мала нічого спільного із гуманітарною допомогою. Препарати клініка закуповувала самостійно, а слідчі дії ще тривають.
Низка російських новинних ресурсів поширювали інформацію про те, що в Україну нібито завезли партію гуманітарної медичної допомоги, зокрема препарати для наркозу, термін придатності яких минув. Ба більше, заявляється, що через використання прострочених препаратів «за один день у Дніпрі після наркозів із цим Пропофолом померло 12 людей». Також агітпроп стверджує, що така сама трагедія сталася і в Харкові, де зареєстрували «не менше 5 смертей».
Насамперед на недостовірність такої новини вказує той факт, що її першоджерелом став російський Telegram-канал «Направленец по Украине», який поширює дезінформаційні наративи та використовує класичну російську риторику, розповідаючи про війну в Україні.
По-друге, якби медичні препарати справді призвели до смертей такої кількості людей у лікарнях Дніпра та Харкова, то про них писали б ЗМІ або користувачі в соцмережах. Але єдиними каналами поширення такої новини були виключно російські Telegram-канали та новинні сайти.
У серпні 2023 року у Дніпрі справді стався трагічний випадок в одній із клінік — коли після планових операцій 11 пацієнтів потрапили до реанімації, з них 11-річний хлопчик та 32-річний чоловік померли. У Державній службі України з лікарських препаратів та контролю за наркотиками повідомили, що пацієнти отримали тяжку побічну реакцію на медичні препарати, які застосовувалися під час проведення оперативних втручань. Двох пацієнтів медикам урятувати не вдалося.
Держслужба тимчасово заборонила реалізацію та застосування кількох партій медичних препаратів, які, ймовірно, викликали важкі побічні реакції під час проведення операцій. Наразі досудове розслідування триває. На запит ТСН у вересні в Головному управлінні Нацполіції Дніпропетровської області повідомили, що було призначено 31 судову експертизу. Серед них — токсикологічні експертизи, експертизи сильнодіючих та отруйних лікарських засобів, а також судово-медичні експертизи. Крім того, було здійснено обшуки у виробників і постачальників лікарських засобів, були вилучені ліки та документація. Але про те, що йдеться про гуманітарну допомогу, не повідомляли ані в Нацполіції, ані в Державній службі України з лікарських препаратів та контролю за наркотиками. Ба більше, пресслужба МОЗ України повідомила, що «медичні препарати лікарня закуповувала самостійно, а не отримувала через централізовані закупівлі».
Очевидно, що агітпроп використав цей окремий випадок для поширення дезінформації про «небезпечну гуманітарну допомогу».
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що НАТО нібито відправило ЗСУ «заражену донорську кров».