Перебування найманців військово-кримінальної компанії «Вагнер» на території Білорусі створює загрозу для всього Балто-Чорноморського регіону. Насамперед під прицілом їхньої активності перебуває Польща. Загибель Євгенія Пригожина відкриває новий аспект можливого розвитку подій.  Що відбувається, у який спосіб потрібно діяти владі та громадянам країн Балто-Чорноморського регіону – пошукаємо відповіді разом.

«Вагнерівці» зайшли на території Білорусі кількома колонами у похідному порядку, їхня передислокація продемонструвала зневажливе ставлення до білоруських громадян та тамтешніх силових структур. Підлеглі Євгенія Пригожина (він навіть виступив перед ними у таборі біля Осиповичів) не лише долали російсько-білоруський кордон повз черги зі звичайних цивільних автомобілів, але і постаралися притягнути до Білорусі чимало майна, вважаючи його трофейним. Є ще один момент – у тентованих вантажівках легше перекидати живу силу, приховуючи її реальну кількість. Тому варто виходити з того, що у Білорусі перебуває кілька тисяч «вагнерівців», за великим рахунком – залишки приватної армії Пригожина, яка восени 2022 року офіційно встала на службу Кремлю та билася за захоплення Бахмута. 

Тут ми переходимо до головної особливості «вагнерівців» – страшна слава про них біжить перед ними, їх воєнні злочини (не лише в Україні, до речі) інформаційно розкручені, добре прокомуніковані. Пригожин та його оточення добре вміють працювати з інформаційними спецефектами. Далеко ходити не треба: заколоту «вагнерівців» начебто передував обстріл їх табору федеральними силами, проте ця версія не знайшла подальшого незалежного підтвердження. Пригожин до 2022 року був відомий як власник фабрики тролів у Ольгіно та медіа-групи «Патріот-фільм», яка активно продукувала фільми для потреб кремлівської пропаганди. Очевидно, що цей інформаційний потенціал буде активно використовуватися і в Білорусі.

Розмови про перспективи використання «вагнерівців» на території Білорусі розпочалися практично після заколоту бойовиків. Вони розташувалися у наметовому містечку, яке може не витримати зиму, після чого почали поширювати інформацію про відпустку та невизначену кількість «вагнерівців» на території Білорусі. Паралельно почали працювати інші структури Пригожина, які можна назвати відповідальними за інформаційно-психологічні операції. Власне, фотографія «вагнерівця» біля польського прикордонного стовпа, яку активно просували у соціальних мережах, була не просто фейком, а елементом тиску на польське суспільство, яке поступово поринає у виборчі перегони. Якщо згадати, що Росія добрих півроку просуває інформаційну спецоперацію «Ядерна зброя на території Білорусі», стає зрозумілим, що ми спостерігаємо за узгодженими та добре продуманими діями Кремля. 

Пригожин пообіцяв«”вагнерівцями», що вони будуть перетворювати білоруську армію у «другу у світі», а потім, не виключено, вилетять до Африки. Нагадаємо, що на Чорному континенті найманці ПВК «Вагнер» не перший рік просувають російські інтереси без формальної присутності Кремля. Проте смерть Євгенія Пригожина та командувача «Вагнера» Дмитра Уткіна в авіаційній катастрофі 23 серпня суттєво все змінила.  Пригожин, як відомо, не лише був виконавцем «делікатних доручень» Путіна, але і суб’єктом політичного процесу, на нахабстві та самовпевненості якого трималася його приватна армія. 

Без господаря «вагнерівці» отримали несподівану нову рису свого колективного образу – некерованість. У поєднанні з агресивними намірами керівництва Росії щодо Польщі можна припустити, що її будуть інформаційно накачувати, щоб використати у розпал парламентської кампанії у Польщі. У поєднанні зі спробами нелегальних мігрантів прорвати кордон чи без них – ми дізнаємося доволі швидко. 

Євген МАГДА