Джерело: Наталія Виговська, для ІМІ
На території тимчасово окупованої частини Запорізької області почала працювати “медіашкола” “Медиатополь”. Задекларовано, що вона має “сформувати спільноту зі 100 молодих медійників на території Запорізької області за допомогою проведення комплексного навчання, апробування системи наставництва та придбання професійного обладнання для покращення якості й кількості медіаконтенту в період із 20.06.2023 року до 15.12.2023 року”. Цю інформацію серед іншого розміщено на російському сайті “Волонтерыкультуры.рф”. Втім, очевидно, що “медіашкола” – частина великої стратегії пропаганди серед молоді, яка перебуває на тимчасово окупованій території. Втілюється ця стратегія за підтримки окупаційної влади, зокрема групи колаборантів, що називають себе “міністерством з молодіжної політики Запорізької області”, заступника керівника адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка та голови “Росмолоді” Ксенії Разуваєвої. Хто ще і як вербує українську молодь на тимчасово окупованих територіях?
Власне, ця “медіашкола” – спосіб навчити представників молоді обслуговувати окупаційну владу. У промовідео на ютуб-каналі “#ЮгМолодой” Олександр Гуров, титрований як “керівник медіацентру “Медиатополь”, каже, що ідея створення школи виникла на зустрічі в міністерстві молодіжної політики Запорізької області. Школа розташована в Мелітополі, але в “керівника” великі плани на розширення. Поки що “цей проєкт муніципальний, ми будемо його розвивати в Мелітополі й Мелітопольському районі”, розповідає він, але в разі чого проєкту зроблять ребрендинг. Також Гуров наголошує, що більше займається кіно, а не класичною медіадіяльністю. Водночас, за його словами, він хоче дати можливість молоді навчитися, щоб вона працювала в “державних установах і муніципальних”.
Фото – скрін з сайту Добро.ру
Про початок роботи “медіашколи”, в заявці на яку треба було надавати всі персональні дані, включно з розміром одягу, пафосно написали багато пропагандистських локальних видань і навіть кілька великих пропагандистських медіа типу “Лєнта.ру”. Наприклад, локальне “ZOV Запорожье” уточнило, що “команда “Медіатополь” уже рік функціонує на базі Міністерства з молодіжної політики Запорізької області та висвітлює багато заходів і акцій, що проводяться громадськими організаціями. Однак для розвитку якісного контенту необхідно збільшити кількість медіаспівробітників. Завдяки перемозі в конкурсі пройде школа, яка збере спільноту молодих фахівців”. Автором цих дописів є Андрій Сигута, “представник АПК Запорізької області з питань меліорації та водного господарства”. Він, як і більшість посадовців-колаборантів, перебуває під санкціями.
Фото – сторінка Вконтакте Олександра Гурова
Фото – сторінка Вконтакте Олександра Гурова
Про самого керівника проєкту Олександра Гурова відомо мало. Власне, такі ноунейми в нових проєктах для молоді на тимчасово окупованих територіях зустрічаються вже не вперше. Як повідомляє РІА Південь (колишнє РІА Мелітополь), він українець, який пішов на співпрацю з ворогом. В російській мережі “Вконтактє” в його акаунті Мелітополь також зазначено як рідне місто. Гурову в листопаді цього року виповнюється 20 років. Зареєстрований Гуров Олександр Сергійович ще на одному російському сайті “Добро.ру”, на якому вказано, що він навчається у виші, живе в Мелітополі й має рік роботи в медіа.
У соцмережі “Вконтактє” можна знайти й сторінку “Медиатополя”, на якій Гуров розповідає про те, як, наприклад, попрацювали “наші волонтери на підтримку Ангеліни”, у якої “внаслідок терористичного акту з боку України на Кримському мосту загинули батьки”, а волонтери “не залишилися байдужими й зняли відео на підтримку Ангеліни під час практики в нашій медіашколі”. Водночас він не забуває попросити оцінити роботу “наших рєбят”. Або він публікує допис із інтерв’ю з “тімлідерами Міжнародного фестивалю університетського спорту”, які “як добровольці брали участь у EKAT2023 у ролі тімлідерів” тощо. Також “Медиатополь” просувають у телеграмі й рутубі.
Більше інформації про те, хто очолює так зване “міністерство з молодіжної політики Запорізької області”, на базі якого працює цей проєкт. Антон Тицький, який обіймав посаду радника керівника “Росмолоді”, був призначений окупантами “міністром з молодіжної політики Запорізької області” в липні 2022 року. Наразі він, як і Сигута, перебуває під санкціями України. Крім того, 32-річний “міністр” – під санкціями ЄС, Великобританії, США, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії і Нової Зеландії.
За даними ресурсу “Проект. Российский оккупационный корпус”, “міністр” народився 1990 року у Волгограді, закінчив Київський університет туризму, економіки і права. Із 2014 року був активістом проросійського руху в українському Криму, балотувався до Верховної Ради України, очолював севастопольський офіс партії “Російська єдність” Сергія Аксьонова, який нині призначений Кремлем керувати окупованим півостровом. У 2013 році Тицький був одним із творців всеукраїнської організації “Російський молодіжний рух”. Брав активну участь у “кримській весні”, став радником Аксьонова, керівником республіканського штабу партії “Родіна”. У 2016 році перейшов до “Єдиної Росії” і став гауляйтером одного з районів Севастополя. Він також пройшов “школу губернаторів” – проєкт заступника глави адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка щодо підготовки кадрового резерву російських посадовців. Тепер він займається молодіжною політикою на тимчасово окупованих територіях.
Про #ЮгМолодой
Сергій Кірієнко – не тільки автор “школи губернаторів”. Як “смотрящій” за тимчасово окупованими територіями він також бере активну участь у молодіжній політиці. “Медиатополь” – тільки вершина, що проклюнулася на поверхню пропагандистського айсберга. На тимчасово окупованій території Запорізької області, наприклад, створено розгалужену мережу телеграм-каналів молодіжного руху #ЮгМолодой.
Скрін з месенджера Телеграм
Окремі телеграм-канали є, зокрема, в Бердянську, Мелітополі, Дніпрорудному, Якимівці, Чернігівці, Куйбишевому, Веселому, Токмаку. Це все зайняті окупантами міста і селища. Організація позиціює себе як волонтерська. Втім, судячи з розмаху, отримує немалі гроші з федерального бюджету РФ. Щоправда, інформацію про точні суми щодо роботи цих молодіжних проєктів наразі з’ясувати не вдається. Сайт Федерального агентства в справах молоді РФ “Росмолодь”, де міститься вся інформація про надані гранти, єдиний з офіційних сайтів, до якого немає доступу.
На сайті ж югмолодой.рф у рубриці “Форуми і події для Запорізької області” наразі розміщено не менш ніж вісім форумів і конкурсів, що відбулися в серпні-вересні чи ще плануються.
Скрін з сайту #Югмолодой
Масштаби їхнього фінансування, тобто грошей, спрямованих на вербування української молоді російськими пропагандистами, можна оцінити за заявами того ж Сергія Кірієнка та інших повідомлень у російських медіа.
Так, за даними Гроза.Медіа, в червні 2023 року російське Федеральне агентство в справах молоді оголосило переможців чергового конкурсу “Росмолодь.Гранти”. 1456 переможців сумарно отримали понад 800 мільйонів рублів. Це майже 8,35 мільйона доларів.
На 110 мілітаристських та “патріотичних” проєктів-переможців Росія витратить 63,6 мільйона рублів. Підтримку серед іншого отримали 17 “патріотичних” проєктів на захоплених українських територіях. У тимчасово окупованій частині Запорізької області за мільйон грантових рублів запустять проєкт “Зв’язок поколінь”, за 865 тисяч – проєкт “Обличчя перемоги Запорізької області”. Ще 625 тисяч рублів витратять на проєкт “Інтеграція Запорізької області”. Власне, школа “Медиатополь” отримала 900 тисяч рублів (або 9325 доларів), а “Медіанавігатор Запорізької області” – 605 тисяч рублів (або 6305 доларів).
Уже в серпні 2023 року ще один російський посадовець, заступник керівника “Росмолоді” Денис Аширов, розповідав “Газеті.ру”, що “жителі нових регіонів Росії у 2023 році подали 170 заявок на конкурс “Росмолодь”. Переможцями стали 37 проєктів на загальну суму 20 мільйонів рублів”.
А 8 вересня 2023 року на сайті контрольованої окупантами структури “Міністерство молодіжної політики Запорізької області” з’явилася новина про те, що в конкурсі “Росмолодь.Гранти” учасники “Всеросійського форуму робочої молоді” надали 55 заявок, 26 з яких допущено до очних захистів. Максимальний розмір гранту становить 1 000 000 рублів”.
Наприкінці серпня 2023 року Сергій Кірієнко також повідомив, що майже 3 мільярди рублів буде спрямовано переможцям другого конкурсу президентських грантів на реалізацію проєктів у галузі культури, мистецтва та креативних (творчих) індустрій. Кірієнко розповів, що “серед переможців другого конкурсу 29 проєктів буде реалізовано на звільнених територіях: Луганськ, Донецьк, Херсон, Запоріжжя, Харківська область”. Чи були там молодіжні проєкти, не уточнюється. Але в першу хвилю цих “президентських грантів” запорізькі колаборанти й російські пропагандисти отримали купу грошей на створення і поширення своїх медіа на зразок “Голоса Новороссии” за 13 мільйонів рублів.
Хай там як, а на початку 2023 року уряд Росії спрямував з бюджету тільки одному руху дітей та молоді “Рух перших” на проєкти у сфері патріотичного виховання майже 38 мільярдів рублів. Якщо ж говорити про суто тимчасово окуповані території, то, крім реалізації локальних проєктів, окупанти проводять і масштабніші події. Одна з таких – великий “молодіжний форум”, який відбувся в окупованому Бердянську в серпні 2023 року. Він мав назву “Всеросійський молодіжний освітній форум “Юг Молодой” платформи “Росмолодь”. За даними пропагандистів, “учасниками форуму стали 500 активістів, керівників професійних спільнот і громадських організацій, фахівців з роботи з молоддю ЛНР, ДНР, Запорізької і Херсонської областей, а також представники молодіжних спільнот та НКО, які реалізують проєкти в нових суб’єктах Росії”. Побував на форумі й заступник адміністрації президента РФ Сергій Кірієнко. Також виступали перед молоддю заступник гендиректора Російського товариства “Знання”, керівник Центру Знань “Машук” Антон Сєріков, призначені окупантами “міністри молодіжної політики”, “ректори” вишів з окупованих Росією територій України, а також пропагандисти, які називають себе журналістами чи й лідерами громадської думки, розповідали в новинах пропагандистські медіа. Серед самоназваних “журналістів і лідерів громадської думки” були, наприклад, черговий гендиректор запорізького медіахолдингу “ЗаМедіа” Олександр Назаров і білоруський пропагандист Григорій Азарьонок. За даними Lenta.ru, “учасники форуму “ЮгМолодой” представили першому заступнику керівника адміністрації президента Росії Сергію Кирієнку і голові “Росмолоді” Ксенії Разуваєвій проєкт центру “Маяк”, що незабаром почнуть будувати на Запоріжжі”. Будувати освітній центр “Маяк” планують на березі Азовського моря. “У комплексі відкриються майданчики за напрямами сучасних технологій, медіа та безпеки. “Маяк” стане частиною екосистеми Росмолоді”, – мріють пропагандисти. Втім, окрім гучного анонсу наразі жодної інформації про будівництво цього “центру” немає.
Форум “Юг Молодой” продовжився в Судаку в окупованому Криму, на ще одному майданчику – “фестивалі молодого мистецтва “Таврида.АРТ”. Це ще один великий захід для молоді, зокрема з тимчасово окупованих територій. До речі, саме там знову зі своїм проєктом “Медиатополя” виступав Олександр Гуров у числі чотирьох “представників Запорізької області”. Про це повідомили в донецькому додатку пропагандистської КП.ru. Крім нього, по російські гроші до окупованого Криму поїхали проєкти “громадський рух талановитої молоді “Культурні запорожці” Юлії Симоненко, “марафон-інтенсив щодо концептуальної ілюстрації “Вектор стилю” Анастасії Лакосіної і “реабілітаційна кімната для дітей з обмеженим можливостями здоров’я Яни Сарбєєвої”.
Скрін зі сторінки Вконтактє “Медиатополь”
Але повернемося до “Юг Молодой”. Одна з помітних фігур цього “волонтерського руху” на тимчасово окупованій території Запорізької області також ноунейм особа, Арінаа (саме так, “аа”. – Авт.) Пучкова. На російському сайті “Добро.ру” вона, як і Гуров з “Медиатополем”, зареєстрована як волонтерка. Їй 19 років, вона з Мелітополя і з 2022 року навчається маркетингу Мелітопольського державного педуніверситету.
Фото зі сторінки Вконтакте Арінаа Пучкова
В анкеті також уточнено знання мов: “російська рідна” – і завантажено грамоту за номінацію на міжнародну премію. Зараз дівчина працює в пресслужбі державної бюджетної установи “Молодіжний ресурсний центр”. Google знаходить тільки одну таку бюджетну установу, і зареєстрована вона в російському Челябінську. На сторінці у вконтактє Аріна постить фото з Криму, Москви, фестивалів.
Фото зі сторінки Вконтакте Арінаа Пучкова
Фото зі сторінки Вконтакте Арінаа Пучкова
Часто на них є і Олександр Гуров, який як “активіст #ЮгМолодий і член команди “Медиатополь” з початку повномасштабного вторгнення й окупації продовжує мандрувати Росією і окупованими українськими територіями, виринаючи періодично то в окупованому Криму, то в Москві на подіях типу “масштабного форуму #МыВместе” і розповідаючи щось на кшталт “Я радий, що в Росії надається належна увага молоді. На високому рівні розвиваються добровольчі рухи, у складі яких можна знайти нові знайомства, підвищити свій рівень розвитку та покращити особисті навички”.
Про Малькевича
Аналізуючи тему російської пропаганди, спрямовану на українську молодь, яка проживає на тимчасово окупованих територіях, ми не помітили перетинання цих проєктів з головним медійним проєктом соратника вже покійного Євгена Пригожина, головного медіамейкера окупованих територій Олександра Малькевича. Він і сам завжди готовий нести пропагандистську маячню, наприклад про те, “як треба перепрограмовувати українців”.
Фото – скрін з RuTube
До цього він додає свої розмови з різними російськими посадовцями й політиками, зокрема з окупаційної влади. Втім, це трапляється не дуже часто. Наприклад, з тим же призначеним окупантами “міністром міністерства молодіжної політики Запорізької області” Антоном Тицьким він спілкується раз на два-три місяці. З іншою молодою порослю – ніколи. Плюс його “МалькевичLive” більше не доступний у ютубі, а на рутубі в каналу не набиралося навіть 400 підписників. Утім, він усе ще веде свій телеграм, у якому пошук не знаходить “Медиатополь”, а “Юг Молодой” згадується тільки як майданчик для власного піару.
Джерело: Наталія Виговська, для ІМІ
Наталія Виговська – регіональна представниця ІМІ в Запорізькій області.