Аж ніяк не антиросійські санкції, а зниження споживання червоного вина та падіння попиту з боку Китаю є головними причинами кризи у виноробній промисловості Франції.
«Знищенням нерозпроданого вина та вирубкою виноградників обернулася для французьких аграріїв участь їхньої держави у санкційній війні проти Росії», – таке повідомлення масово поширюють російські ЗМІ та так звані Z-канали в Telegram.
Пропагандистські ресурси запевняють своїх читачів у тому, що саме санкції проти Росії є головною причиною кризи у виноробній промисловості.
Наприкінці серпня стало відомо, що уряд Франції ухвалив рішення виділити 200 мільйонів євро на знищення надлишків вина та підтримку виробників, які вирішили перейти на виробництво інших продуктів, наприклад, оливок. За даними Асоціації фермерів Бордо, зараз спостерігається суттєве зниження цін на вино, його надвиробництво, а також серйозні фінансові труднощі для третини виноробів цього регіону.
Кремлівський агітпроп вирішив використати новину про кризу виноробної галузі у Франції для підтримки свого пропагандистського наративу про те, що антиросійські санкції нібито знищують економіку країн Європейського Союзу. Насправді ж криза у виноробній промисловості назрівала вже давно, і головною її причиною є зовсім не антиросійські санкції, а зниження споживання червоного вина та падіння попиту з боку Китаю.
Споживання червоного вина значно впало і в самій Франції за останні десятиліття, оскільки французи почали надавати перевагу крафтовому пиву. Дані Європейської комісії за червень 2023 року показують, що споживання вина впало і в інших країнах ЄС: на 7% в Італії, на 10% — в Іспанії, на 15% — у Франції, на 22% — в Німеччині та на 34% — у Португалії. Дослідження, проведене медіа-конгломератом RTL у 2022 році, показало, що споживання червоного вина знизилося на 32% за останнє десятиліття, насамперед за рахунок вікової групи від 18 до 35 років. Водночас деякі дослідження свідчать, що у 2023 році продажі пива у французьких супермаркетах можуть уперше перевищити продажі вина.
Падіння попиту спричинило значне зниження цін. За даними міністерства сільського господарства Франції, у другій половині 2022 року ціна на червоне вино з Бордо впала на 21% порівняно із середньою ціною за попередні п’ять років. Politico пише, що для багатьох виноробів кращим вибором є знищення своїх виноградників та отримання компенсації від держави, ніж продовження виробництва вина.
Що ж до експорту, то не Росія, а Китай є головним споживачем червоного французького вина. Politico повідомляє, що припинення Китаєм імпорту вина під час пандемії коронавірусу безперечно негативно позначилося на всій виноробній галузі Франції. І хоча наразі експорт відновлено, він ще не досяг допандемійного рівня. За даними Міжпрофесійної ради виноробів Бордо, 2022 року експорт з Бордо до Китаю скоротився майже на чверть порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Раніше StopFake вже спростовував подібні неправдиві повідомлення в таких матеріалах: «Фейк: Фінська економіка «руйнується» через санкції та НАТО – рівень інфляції в країні склав 40%», «Фейк: «Економіка Німеччини розбилася об Росію», «Фейк: Антиросійські санкції «Знищили економіку України».