Статистика МВФ показує, що німецька економіка дійсно переживає складні часи, однак стійко протистоїть сучасним викликам. Згідно із дослідженням групи економістів Боннського університету економіка Німеччини добре впоралася із російським газовим ембарго та виявила високу адаптивність до змін на енергетичному ринку.
Російські ЗМІ прогнозують колапс німецької економіки. «Економіка Німеччини йде на дно, оскільки німецькі компанії вимушені переводити виробництво в країни з більш дешевим газом та електроенергією», – повідомляють російські медіа, посилаючись на американський телеканал CNBC.
Крім того, російські видання маніпулюють прогнозами МВФ щодо очікуваного зниження рівня ВВП Німеччини. «За прогнозами МВФ, цього року Німеччина стане єдиною країною G7, економіка якої не зросте, а скоротиться. Споживчі ціни б’ють рекорди, об’єм промислового виробництва стрімко знижується, інфляція та державний борг зростають, бізнес-активність – найнижча за останні три роки. Демократичний зріджений газ із США виявився суттєво дорожим за російський», – заявляють росЗМІ, не вказуючи жодного джерела статистичних даних, які б підтверджували таку інформацію.
Міністр фінансів ФРН Крістіан Ліндер заявив, що Німеччина повністю диверсифікувала свою енергетичну інфраструктуру після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, про це повідомляє BBC.
«Звісно, Німеччина досі залежна від імпорту енергії, однак сьогодні – не з Росії, а з інших глобальних ринків», – каже Ліндер.
Росія припинила постачати газ у ФРН у серпні 2022 року. Відтоді експортерами газу для Німеччини стали США, Норвегія, ОАЕ та інші країни, – пише BBC. Енергетичну співпрацю на альтернативних ринках було налагоджено протягом декількох тижнів. Тоді ж розпочалося жваве обговорення того, яким чином німецька економіка впорається з російським газовим ембарго, зокрема взимку. Тоді низка економістів мали досить оптимістичні прогнози для Німеччини, до чого доволі критично ставився канцлер ФРН Олаф Шольц, – повідомляє The Economist.
Практика ж довела, що німецька економіка вистояла проти російського енергетичного терору. У своїй аналітичній праці «Навіть не рецесія: великі німецькі газові дебати у ретроспективі» (Not Even a Recession: The Great German Gas Debate in Retrospect) німецькі економісти Беньямін Молл, Моріц Шуларік та Георг Цахманн розповіли, що їхні передбачення стосовно того, як економіка Німеччини пройде крізь зиму без російського газу виправдалися.
«Німеччина була частково відключена від російського газу у червні 2022 року, і повністю – у серпні 2022 року, але це не призвело до глибокої депресії. Більше того, ВВП ФРН не лише не зазнав колапсу, а й зріс на 2% впродовж всього 2022 року», – зазначається у вищезгаданій праці.
МВФ зазначає, що наразі німецька економіка знаходиться у стабільному стані: негативний ефект від зупинки постачання російського газу поступово зменшується, знижується також рівень інфляції.
«Інфляція також різко зросла, оскільки ціновий шок на енергоносії додався до існуючих проблем енергопостачання, пов’язаних з пандемією, але зараз інфляція падає, оскільки ці наслідки починають послаблюватися. Фінансова система Німеччини залишається добре капіталізованою та загалом ліквідною», – йдеться у звіті МВФ.
Отже, дослідження економістів та досвід ФРН минулого року доводять, що німецька економіка не «тримається» на російських енергетичних ресурсах, як намагаються пропагувати російські медіа. Звісно, санкції проти РФ та відмова від російського газу сколихнули економіку Німеччини та ЄС в цілому. Однак можемо спостерігати, що катастрофи досі не відбулося і найближчим часом не очікується, адже європейська економіка поступово адаптувалася до нових умов.
Ми також проаналізували статистичні дані МВФ, щодо сучасних економічних викликів та глобальної фінансової стабільності, а також розглянули звіт МВФ станом на червень 2023 року щодо економічної ситуації в Німеччині протягом останніх декількох років.
Дійсно, наразі можна спостерігати регрес у ВВП Німеччини на 0.1%. Однак ФРН не єдина країна з G7, яка зараз має негативний показник зростання ВВП: ВВП Великої Британії, наприклад, теж зазнав спаду, але на 0.3%. МВФ також прогнозує, що у жовтні 2023 року негативний приріст у ВВП Німеччини дорівнюватиме 0.3%, а в Італії – 0.2%. Отже, бачимо, що складні часи переживає не лише німецька економіка, – інші європейські країни також зіштовхуються із певними труднощами, що зовсім не свідчить про економічний колапс, як нам намагаються довести російські ЗМІ.
Прогнози МВФ також свідчать про те, що вже у червні 2024 року приріст ВВП ФРН сягне 1.1%, а у жовтні – 1.5%. Наразі серед приватних споживачів незначного зниження зазнав попит на товари, натомість попит на послуги підвищився протягом 2022-2023 років. Скоротилися також обсяги виробництва в енергоємних галузях, але обсяги виробництва в неенергоємних індустріях також зросли протягом останнього року. Статистика доводить, що і бізнес досить спокійно переживає російське газове ембарго. Зараз підприємницька активність у Німеччині є меншою, аніж рік тому, але ці показники є доволі незначним, якщо порівняти їх, наприклад, із показниками активності бізнесу у період пандемії Covid-19.
Бачимо, що відключення від російського газу мало негативний вплив на німецьку економіку та на деякий час послабило її, але ніякого вбивчого ефекту, про який повідомляють російські видання, немає. У звіті МФВ щодо економічного розвитку Німеччини йдеться про те, що економіка ФРН загалом добре долає виклики, спричинені зупинкою імпорту газу із РФ, зокрема завдяки швидкій та послідовній реактивній політиці німецької влади:
«Політика [німецької] влади у відповідь на наслідки російської війни проти України загалом була своєчасною та добре продуманою. Потрібні будуть постійні зусилля для вирішення наявних проблем, пов’язаних з інфляційними ризиками, зростанням відсоткових ставок, старінням населення, переходом до більш екологічної політики, зростаючими ризиками, пов’язаними з глобальною геоекономічною фрагментацією».
Отже, німецька економіка перебуває у безпеці, тому російським медіа не варто хвилюватися про те, що вона не вистоїть без російського газу.