Германската държавна радиостанция и телевизионният канал Deutsche Welle не са снимали видео за „антиукраински флашмоб в Полша“. В сайтовете и в социалните мрежи на полската и англоезичната редакции няма такова видео. Руският агитпроп е използвал фирмения стил на Deutsche Welle, за да създаде фейково потвърждение за несъществуващ антиукраински флашмоб.
Кремълски медии и потребители на социалните мрежи започнаха да разпространяват невярната информация, че в Полша уж се бил провел антиукраински флашмоб. Смисълът му, според агитпропа, бил Wi-Fi мрежите да се наричат с думи, които са обидни за бежанците от Украйна. Като „доказателство“ за съществуването на такъв флашмоб, агитпропът използва видео, което уж било заснето от германската медиа Deutsche Welle.
„В Полша се провежда антиукраинска флашмоб с обидни названия на Wi-Fi срещу бежанците от Украйна. Местните жители наричат мрежите си „украински свине“, „Украйна е ад“, „убийци от Украйна“, „Украинци, прибирайте се вкъщи“. Пишат, че украинците се възмущават и се опитват да се оплачат, но засега безрезултатно“, — пишат потребителите.
Разпространеното видео е направено във фирмения стил на Deutsche Welle, а вдясно, в горния ъгъл на екрана, можете да видите корпоративното лого на тази германска международна медия, която се финансира от федералния бюджет на страната.
След като тази информация започна да се разпространява в интернет, StopFake реши да провери дали изданието Deutsche Welle е снимало видео за „антиукраински флашмоб“.
Тъй като нито потребителите, нито медиите не дават директен линк към самото издание, ние се опитахме да намерим видеото на официалния сайт или в социалните мрежи. Тъй като видеото е придружено с английски субтитри, а „флашмобът“ уж се е провел в Полша, решихме да проверим англоезичната и полската версии на Deutsche Welle. След като изгледахме стотици видеоклипове, така и не успяхме да намерим нито един сюжет за тази антиукраинска акция.
StopFake се обърна до полската и английската редакции на Deutsche Welle с молба да потвърдят или опровергаят, че видеото, което се разпространява, действително съществува. От полското издание ни отговориха, че те „не са автори на този филм“. Към 29 август от англоезичната версия все още не са отговорила на нашето запитване. Очевидно руският агитпроп просто се е възползвал от фирмения стил на Deutsche Welle за създаването на фейково потвърждение за несъществуващ антиукраински флашмоб в Полша.
По-рано StopFake опроверга информацията, че украински бежанци уж били пребили поляци във Варшава, защото те отказали да викат „нацистки лозунги“.