Польща, заборонивши проїзд через польсько-білоруський кордон фурам з російською та білоруською реєстрацією, не робила ніяких звернень із «проханням до росії відкрити кордон» і не приймала ніяких рішень щодо відновлення пропуску російських та білоруських вантажівок.
Прокремлівські ЗМІ продовжують розвивати наратив про те, як Європа «голодує без Росії», – цього разу російські ЗМІ заявили, що через санкції Польща стикнулася з «катастрофічним безробіттям». Коментуючи закриття польською владою кордону для вантажного транспорту з російськими та білоруськими номерами, російські ЗМІ заявили, що рішення «постачило Польщу на коліна» і без торгівлі з Росією «безробіття охопило країну».
«Росія фактично позбавила Варшаву найперспективнішого напрямку логістики… Поки політики у Варшаві роблять серйозні обличчя і продовжують безглузду боротьбу з Росією, поляки, які звикли заробляти на далеких рейсах, просять Росію відкрити кордони», – пишуть російські ЗМІ.
Прокремлівські медіа постійно просувають наративи про «голодуючу Європу», «шкодочинність європейських санкцій» та «катастрофічні наслідки антиросійських обмежень ЄС», – ці твердження є дезінформацією, покликаною підірвати єдність Європейського Союзу в санкційній політиці, яка ЄС реалізує у відповідь на вторгнення росії в Україну. Незважаючи на всі запевнення російської пропаганди, європейська економіка витримала процес розриву економічних зв’язків із Росією та перелаштувалась на інші ринки.
Влада Польщі, заборонивши проїзд через польсько-білоруський кордон фурам із російською та білоруською реєстрацією, не робила ніяких звернень із «проханням до росії відкрити кордон». Рішення про припинення прикордонного руху з Білоруссю набуло чинності 1 червня і діє до особливого розпорядження польської влади – станом на 18 серпня ніякого рішення про відновлення пропуску російських та білоруських вантажівок Польща не ухвалювала. Більше того, Польща та країни Балтії подумують про повне закриття кордону з Білоруссю в разі такої потреби.
Рішення польської влади про закриття кордонів для російських фур не вплинуло на офіційну статистику про працевлаштування громадян. Навпаки, згідно з даними Головного статистичного офісу Польщі, рівень безробіття в країні в поточному році становить 5,3%, що є найнижчим рівнем безробіття серед поляків за останніх 33 роки.
Крім того, росія – це не основний торговий партнер Польщі, тож рішення про закриття кордонів для російських фур – зовсім не «катастрофічне», як про це пишуть російські ЗМІ, і не вдарило по польській економіці. Польський ринок практично повністю орієнтований на Європу: за підсумками 2022 року Польща має найбільшу частку в загальному обсязі експорту з розвиненими країнами – 87,2%, з яких 75,6% – це торгівля з країнами ЄС. В імпорті частка менша, проте становить переважну частину польського товарообороту – 62,1% із розвиненими країнами, з яких 51,3% – це країни ЄС.
На загальному тлі рівень торгівлі Польщі з Росією низький. Частка експорту до Росії становить менше ніж 2% за рік. Імпортує з росії Польща 4,2% товарів, і цей показник знижується – 2021 року частка імпорту з Росії становила 5,9%. Саме тому твердження прокремлівських ЗМІ про «закриття Польщею перспективного напряму торгівлі з Росією» не мають фактологічних доказів і є дезінформацією.
Російські ЗМІ постійно просувають наративи про «голодування Європи» та «шкодочинність європейських санкцій». Читайте більше на цю тему у матеріалах StopFake «Фейк: ЄС збіднів без Росії і «вводить продуктові талони» та «Фейк: Фінська економіка руйнується через санкції й НАТО».