Джерело: The Insider
РІА «Новости» опублікувало статтю свого політоглядача Дмитра Косирєва під заголовком «Захід переходить від культурних воєн до релігійних». У ній йдеться:
«Серед Нобелівських лауреатів зустрічаються надзвичайно розумні люди. Ось зараз американець Пол Кругман (премія з економіки, 2008) однією простою фразою, винесеною в заголовок коментаря The New York Times, пояснив нам те, що ми й так давно бачили, але чітко і просто сформулювати чомусь не могли. А саме: “Клімат став предметом культурної війни”. Додамо – глобальної.
Він міг би навіть сказати “війни релігійної”. Культура і релігія тісно переплетені, і ґрунтуються викликані ними високі емоції не на фактах, а на почуттях. Почуття ж штука складна і стадна. Це сфера, де суперечки точитимуться завжди, поки живе людство, а ось війни… Війни — культурні та релігійні — починаються, коли одна група людей вважає за необхідне свої переконання силою нав’язати іншим групам. І це, звісно, завжди нещастя та злочин.
Сам Кругман не залишає жодних сумнівів у тому, на чиєму він боці в цій війні. Він повторює увесь обов’язковий набір пропагандиста ідеї, що людська діяльність нагріває атмосферу планети, а щоб цієї страшної кризи уникнути, слід змусити людство жити не так, як хочеться, а як йому скажуть розумні люди. Тобто перестати користуватися нафтою та газом, їсти м’ясо та таке інше за списком.
І наприкінці лауреат окреслює головний «символ віри» команди: є наука, яка сказала своє слово щодо клімату раз і назавжди, і є неосвічені ненависники науки, які її заперечують. У них така культура. Справа не в тому, що їм платять (нафтогазові та інші компанії, які щось виробляють), а просто республіканці ж — не ліберали. Якщо прийдуть до влади, згорнуть усю кліматичну програму чинної адміністрації. І це в момент, коли за вікном так спекотно: найгарячіше і найвологіше літо за всю історію спостережень!
Інше – деталі, але цінні. І вже не від Кругмана, а від тих самих поганих людей. Взагалі-то, справжню науку вони шанують і ненавидять науку продажну, яка використовується як дрючок. І ось вам відповідь на запитання, чому так спекотно. У січні минулого року відбулося унікальне виверження вулкана Тонга-Ханга в південній частині Тихого океану, причому трапилося це глибоко під водою. Не вірите — запитайте в американського космічного агентства NASA та його європейських колег (зі світлинами та таким іншим). Вулкан через водяний фільтр океану викинув у воду й атмосферу небачені обсяги пари. І заспокоїться вся ця штука нескоро. Підрахунки і оцінки кліматологів є.
Але це не зупиняє адміністрацію США та інші сили, які просувають і нав’язують людям нові технології та товари, які без страшилки про клімат ніхто й задарма не взяв би. Принагідно людей роблять бідними і скромними, заразом намагаються придушити бурхливе зростання економік незахідного світу, нав’язавши йому той самий наскрізь фальшивий кліматичний порядок денний. Що через це відбувається з бідолашною Німеччиною та іншою зігнутою в баранячий ріг Європою, добре відомо».
Що й казати, Дмитро Косирєв — експерт авторитетний: за радянських часів кореспондент «Правди» у країнах Південно-Східної Азії, потім політоглядач РІА «Новости», автор детективних романів під псевдонімом Майстер Чень, а також книги «Радянський Кеннеді» про свого діда — і «припряженого» Дмитра Шепілова, — та ще й чемпіон Росії з куріння сигар у командному заліку. Втім, Кругман теж не кліматолог, але його шпальта взагалі не про клімат, а про ставлення демократів і республіканців до науки:
«… Заперечення кліматичних змін перетворилося на фронт культурних воєн, коли праві відкидають науку частково тому, що їм не подобається наука загалом, і виступають проти дій проти викидів через інтуїтивний опір усьому, що підтримують ліберали.
І цей культурний вимір суперечок про клімат виник у найбільш невідповідний момент — момент, коли гранична небезпека неконтрольованих викидів і шлях до скорочення цих викидів стали очевиднішими, ніж будь-коли. <…>
У всьому світі липень був найспекотнішим місяцем за всю історію спостережень, у багатьох частинах земної кулі спостерігалися руйнівні хвилі тепла. Екстремальні погодні явища множаться. Флорида, по суті, сидить у гарячій ванні, а температура океану в деяких місцях біля її берегів вища за температуру тіла».
Кругман розповідає про підтримку «зеленої енергетики» адміністрацією Байдена та про альтернативний «Проєкт 2025», розроблений консерваторами з Heritage Foundation, який, напевне, буде реалізований у разі перемоги республіканця на президентських виборах: пропонується «згорнути майже всі програми екологічно чистої енергії в федеральному уряді та збільшити виробництво викопного палива». І з усього цього Кругман робить такий висновок:
«Ще в середині 2000-х республіканці та демократи мали однаковий рівень довіри до наукової спільноти. Проте відтоді довіра республіканців впала, а довіра демократів зросла; тепер між сторонами розрив у 30 процентних пунктів.
Ми побачили ефект цієї антинаукової тенденції, коли стали доступними вакцини проти COVID: вакцинація була безкоштовна для населення, тому для окремих осіб не було жодних економічних витрат, але щеплення широко сприймалося як щось таке, чого хотіли від вас „експерти” та ліберальні еліти. У результаті республіканці значно частіше відмовлялися від щеплень і страждали від значно вищих показників надмірної смертності — смертей понад ті, на які ви зазвичай очікуєте, — ніж демократи.
Хтось серйозно сумнівається в тому, що таке ставлення спонукає пересічних республіканців виступати проти дій щодо боротьби зі зміною клімату? Днями мій колега Девід Брукс заявив, що багато республіканців заперечують реальність зміни клімату та наполягають на використанні викопного палива, щоб „образити еліти”».
І все це Косирєв вирішив спростувати за допомогою вбивчого аргументу: вся нинішня аномальна спека викликана лише виверженням підводного вулкана Тонга-Ханга. Насправді, до речі, Хунга-Тонга (повна назва Хунга-Тонга – Хунга-Хаапай), але яка Косирєву різниця. І не підводний він, безлюдні острови Хунга-Тонга та Хунга-Хаапай — це його надводна частина. Але потужне виверження у грудні 2021 – січні 2022 року справді відбулося.
Чи може взагалі виверження вулкана призвести до аномальної спеки — питання суперечливе. Так, наслідки виверження вулкана Тамбора в Індонезії в 1815 відомі як «рік без літа»: хмари вулканічного попелу призвели до антипарникового ефекту, так званої вулканічної зими. У випадку з Хунга-Тонга попелу виявилося не так багато, проте кількість фітопланктону в районі виверження за дві доби збільшилася в 10 разів, а фітопланктон активно поглинає вуглець, чим запобігає парниковому ефекту. Океанограф Джон Мартін навіть пропонує для боротьби з глобальним потеплінням стимулювати зростання фітопланктону, насичуючи океанську воду необхідним залізом.
Але так чи інак, спека на Землі б’є рекорди: 3 липня 2023 року зафіксовано найвищу середньосвітову температуру за всю історію вимірювань – +17,01°C, – а попередній рекорд було встановлено 24 липня 2022 року. Це було після виверження Хунга-Тонга. Залишається подивитись, що було до виверження.
За даними Всесвітньої метеорологічної організації, 2020 рік став одним із трьох найтепліших за всю історію спостережень, разом із 2016 та 2019. Десятиліття 2011–2020 виявилося найтеплішим за всю історію спостережень. Спеці у 2020 році не завадило навіть атмосферне явище, відоме як Ла-Нінья, яке дає певний охолоджуючий ефект. Генеральний секретар ВМО професор Петтері Таалас у 2021 році зазначав:
«Примітно, що температура в 2020 році була практично на одному рівні з 2016 роком, коли ми спостерігали одне з найсильніших в історії спостережень явищ Ель-Ніньо, яке викликає потепління. Це наочне свідчення того, що глобальний сигнал від антропогенної зміни клімату наразі є настільки ж потужним, як і сила природи.
Температурний рейтинг окремих років показує лише миттєвий „зріз” набагато більш довгострокового тренду. Від початку 1980-х років кожне десятиліття було теплішим, ніж попереднє. Гази, що утримують тепло в атмосфері, залишаються на рекордно високому рівні, а тривалий термін життя двоокису вуглецю, найважливішого газу, гарантує планеті потепління в майбутньому».
Чемпіон з куріння сигар Косирєв, схоже, виступає проти боротьби з глобальним потеплінням лише тому, що ідею боротьби просувають його політичні вороги — американські демократи та ліберали. І цим лише підтверджує, що Кругман мав рацію, коли помітив аналогічну поведінку республіканців.
Джерело: The Insider