Ці повідомлення – цілковита вигадка. Наразі евакуація із прикордонних територій Сумської області ще не розпочалася. Місцева влада поки що складає списки охочих переїхати до більш безпечних регіонів, після чого буде організовано безкоштовний трансфер та проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). У Сумській ОВА наголошують, що екстреної та примусової евакуації не буде. Якщо ж хтось вирішить відмовитися від евакуації, то для цього достатньо написати відповідну заяву.
Пропагандистські Telegram-канали, а також деякі російські ЗМІ поширюють дезінформацію про те, що українська влада нібито «примусово» евакуює жителів прикордонних районів Сумської області, при цьому ще й стягуючи за це чималу плату. Будинки, які звільняться, як пишуть пропагандисти, нібито займуть українські військові.
«Українська влада, яка нещодавно оголосила про примусову евакуацію з територій, що межують з Росією, вирішила поєднати приємне з корисним і ще трохи заробити. Поки західні ЗМІ змагаються, хто виставить Зеленського більшим гуманістом, в Україні розпочалися справжні побори», – пишуть пропагандистські ресурси.
У зв’язку з безперервними російськими артилерійськими обстрілами прикордонних територій України 10 липня Сумська обласна військова адміністрація ухвалила рішення про необхідність підготовки та проведення евакуації жителів п’ятикілометрової прикордонної зони на Сумщині. У разі посилення обстрілів зону евакуації можуть збільшити до 10 кілометрів.
«Евакуація жителів Сумщини із п’ятикілометрової зони – це необхідність, яка назріла вже давно, – йдеться в заяві Сумської ОВА. – Постійні артилерійські обстріли прикордонних громад, інтенсивність яких останнім часом суттєво збільшилась, руйнують інфраструктуру, об’єкти забезпечення життєдіяльності, приватні будинки. А головне – гинуть наші люди. Якщо загалом із січня по липень 2023 року від ворожих обстрілів загинули 35 цивільних осіб, то за останній місяць 17 осіб, з яких 1 дитина, було вбито російськими військами у прикордонних громадах області».
Заяви пропагандистів про те, що українська влада нібито «силоміць» вивозить людей з прикордонної території, не відповідають дійсності. У прес-службі Сумської ОВА наголошують, що екстреної і примусової евакуації немає. Якщо місцевий житель відмовляється від евакуації, він має написати відповідну заяву про відмову. Ті громадяни, які погоджуються евакуюватися, будуть переміщені в безпечні місця.
У Сумській ОВА заявляють, що станом на 18 липня 80% населення у 5-кілометровій прикордонній зоні Сумщини вже сповіщено про евакуацію, з них кілька тисяч людей написали відмову від евакуації.
На сьогодні евакуація із прикордонних територій ще не розпочалася – поки що місцева влада складає списки охочих переїхати до більш безпечних регіонів. Тим не менше, 15 липня запустили перший евакуаційний потяг Суми–Київ для переселенців із тимчасово окупованих територій, які виїжджають до РФ, а потім повертаються в Україну через Сумську область. Жителі прикордонних територій також можуть ним скористатися. Коли запустять окремий потяг для евакуації жителів прикордонних територій, він курсуватиме за маршрутом Суми – Київ – Вінниця – Хмельницький – Івано-Франківськ. Проїзд у ньому буде безкоштовним. У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій зазначають, що на вокзалі у відділенні Укрпошти кожен громадянин після прибуття матиме право отримати допомогу в розмірі 3 тисячі гривень для дітей і осіб з інвалідністю та 2 тисячі гривень для всіх інших.
Видання УНІАН повідомляє, повідомляє, що для внутрішньо переміщених осіб із прикордонних населених пунктів готують житло у безпечніших регіонах. Так, прийняти евакуйованих згодні у Чапліївці Шосткинського району – там для заселення ВПО переобладнують амбулаторію. Окрім цього, модульні містечка планують збудувати у Недригайлівській, Лохвицькій та Пирятинській громадах Полтавської області. Охочих евакуюватися, найімовірніше, на перший час поселять у школах, санаторіях та дитячих садках.
Раніше журналісти StopFake спростовували неправдиву інформацію про те, що ЗСУ нібито «обстріляли Херсонську область під час евакуації жителів».