Джерело: EU vs Disinfo
Минуло вже понад 15 місяців відтоді, як Росія розпочала триденну «спеціальну військову операцію» проти України. Оскільки загарбницька війна Росії затягується, а перемога окупантів не передбачається, Кремлю доводиться постійно вигадувати нові виправдання, чому все йде не за планом.
Одна з найгостріших заяв, яку нещодавно випустила прокремлівська дезінформаційна екосистема, — це ідея про те, що українські солдати вживають наркотики, які перетворюють їх на сучасних незламних воїнів — берсеркерів: «ці речовини зробили солдатів невразливими для куль стрілецької зброї. Куля збиває його з ніг, але він встає і продовжує йти, ніби не відчуває болю — настільки сильно діють наркотики». Супроводжувалося все це ще й заявою про те, ніби Україна вже багато років займається військовими фармацевтичними програмами та розробляє психоактивні препарати для бойового застосування.
Заяви Росії про чудодійні лікарські препарати далеко не нові. У серпні минулого року керівник сил радіаційного, хімічного та біологічного захисту Російської армії натякнув, що українські військовослужбовці вживають препарати, побічними ефектами яких є надмірна агресивність, пояснюючи цим їхню [військових] «граничну жорстокість щодо цивільного населення». Схожі безпідставні звинувачення висувалися і під час Помаранчевої революції.
Туман військової машини
Сіяти сум’яття та деморалізувати супротивника — невід’ємна частина пропаганди воєнного часу. Прагнучи продемонструвати передбачувану військову міць Росії та зламати волю українців, прокремлівські ЗМІ часто поширюють безглузді заяви щодо українського військового начальства. Наприклад, голоси прокремлівської пропаганди неодноразово заявляли, що президент України Володимир Зеленський утік з України, що він наклав на себе руки або що він має двійника.
Нещодавно під приціл потрапив очільник української військової розвідки Кирило Буданов. 3 червня в Telegram було опубліковано повідомлення з посиланням на нібито новинну статтю українського новинного агентства telegraf.com.ua, в якій повідомлялося про ймовірну смерть Буданова. Протягом наступних 48 годин цим дописом поділилися в Telegram як мінімум на 16 каналах та процитували ще як мінімум на 20. Історія також потрапила до Twitter. Через два дні, 5 червня, РІА «Новости» опублікували статтю, в якій повідомлялося про чутки щодо загибелі Буданова. Статтю, у свою чергу, процитували кілька інших відомих дезінформаційних ЗМІ, підконтрольних Кремлю, зокрема News Front. Цю історію швидко викрили на самому порталі telegraf.com.ua, але ми можемо бути практично впевнені, що такі заяви продовжать надходити з Кремля та від його довірених осіб.
Імітаційна гра
Підробка та фальсифікація — одні з найбільш типових інструментів кремлівського інструментарію з маніпулювання інформацією. Буквально у вівторок французький уряд викрив широкомасштабну й витончену кампанію з маніпулювання інформацією проти Франції за участю російських суб’єктів. Серед іншого, кампанія полягала у створенні фальшивих вебсторінок, які повністю несанкціоновано копіювали як вебсайти національних ЗМІ, так і уряду Франції, а також у створенні фальшивих облікових записів у соціальних мережах. Кампанія, викрита Францією, схоже, є другою хвилею операції Doppelgänger, яку минулого року викрила брюссельська неурядова організація EU DisinfoLab та Meta.
Нещодавно наші радари засікли ще один цікавий випадок. 8 лютого Europress — вебсайт, який претендує на звання «офіційного європейського новинного вебсайту» — було зареєстровано анонімною особою в домені euro-press.net. Як часто буває в таких випадках, Europress не розкриває жодної інформації про своїх авторів, фінансування, належність чи місцезнаходження.
Події отримали несподіваний розвиток лише за кілька днів після реєстрації сайту — з 10 березня по сьогодні на сайті перевидано близько 7000 статей, які спочатку опублікувало міжнародне видання Sputnik — sputnikglobe.com (раніше sputniknews.com). Наразі вебсайт, схоже, публікує виключно статті зі Sputnik.
Найімовірніше, вебсайт автоматизований і залежить від пошукових роботів, оскільки більшість статей публікуються більше одного разу у різний час, часто протягом одного дня. Це схоже на спробу підвищити видимість самого вебсайту та його контент у результатах пошуку. Поки зарано говорити про те, чи існує прямий зв’язок між Europress і російською екосистемою маніпулювання інформацією, але за цим варто спостерігати, оскільки Росія має і мотив, і засоби для проведення такої операції.
Джерело: EU vs Disinfo