Іва Цой, для The Insider
РИА «Новости», «Российская газета», RT й інші видання опублікували замітки з гучними заголовками «ЗМІ: грізне попередження Путіна викликало паніку в США» та «Росія зірвала спробу США розпалити ядерний конфлікт в Україні». Російські ЗМІ переказують англомовну статтю з порталу InfoBRICS такого собі Драго Босніча, в якій той розповідає, як Володимир Путін усіх переграв.
На думку Босніча, коли в грудні 2022 року російський президент заявив, що США має теорію превентивного удару і Росія може взяти на озброєння американські напрацювання в цій галузі, він «передбачив плани НАТО», адже відразу після цього США заговорили про відправку ЗСУ винищувачів F -16, «здатних нести ядерні заряди». Ця ініціатива, пише автор, рано чи пізно призведе до того, що Україна захоче завдати удару по Москві, що й є кінцевою метою США. Але тепер підступні плани НАТО зруйновано — все завдяки прозорливості Путіна.
«Отже, попередження Путіна стало сигналом Білому дому про поінформованість Росії про всі плани Заходу, що не може не насторожувати НАТО», – пише РІА «Новости».
По-перше, заяви про те, що Україні потрібні винищувачі F-16 для завдання ядерних ударів по Росії є цілковито безпідставними. F-16 – багатоцільовий винищувач, що має безліч модифікацій, деякі з яких справді здатні нести ядерний заряд. При цьому F-16 — один із найпопулярніших у світі винищувачів, що стоїть на озброєнні багатьох країн, зокрема й тих, які, на відміну від України, справді мають ядерну зброю: США, Ізраїлю та Пакистану. Втім, їхня наявність ніколи не призводила до будь-яких ядерних конфліктів. Стверджувати, що Україна за допомогою поставлених їй F-16 зможе скинути на Москву атомні бомби, яких вона просто не має, може тільки очільник російського МЗС Сергій Лавров.
По-друге, самі тези Босніча не надто логічні та суперечать одна одній. Якщо Путін «викликав паніку» у США своїми погрозами, чому після його промови США, навпаки, заговорили про постачання F-16 в Україну? І як у такому разі заява російського президента запобігла ядерному конфлікту? Дивлячись на цю послідовність дій, можна припустити протилежне: у Вашингтоні вже настільки не бояться Путіна, що, незважаючи на його погрози, зважилися на постачання винищувачів.
Зрештою, заслуговують на увагу сам автор статті Драго Босніч та портал InfoBRICS, на якому вона опублікована. Судячи з посилання, прикріпленого до імені Босніча на сайті, він — автор Telegram-каналу CerFunhouse. В описі каналу зазначено: «Просто ще один комедійний канал для тих, хто віддає перевагу будь-чому, але тільки не цьому». Хоча на сайті InfoBRICS він підписаний як «незалежний геополітичний і військовий аналітик», знайти хоч щось про його освіту чи наукові досягнення в Мережі не вдалося. Він також пише статті для нікому не відомого порталу The Communists, який підписаний як «Комуністична партія Великобританії (марксистсько-леніністична)» та Global Research (як уже писав The Insider, це сайт канадського конспіролога-антисеміта, на якому останнім часом публікуються хвалебні статті про Росію).
Сам портал InfoBRICS деякі російські ЗМІ називають «китайським». Проте його домен зареєстровано у Москві компанією Inforos Co. Інформаційне агентство «Інфорос» стало відоме на Заході влітку 2020 року: воно координувало цілу мережу маловідомих сайтів різними мовами, які розповсюджували фейки про COVID-19 у США, Франції, Естонії та інших країнах. За інформацією влади США та Естонії, керівники «Інфорос» – Олександр Старунський та Денис Тюрін – є співробітниками ГРУ. Наразі інформагентство перебуває під санкціями США, Канади, Великобританії, Австралії, Нової Зеландії та Японії. У Росії «Інфорос» виступає постачальником багатьох держвідомств, серед яких МЗС, Мінрегіонрозвитку, Федеральне агентство з друку та масових комунікацій тощо. А в 2021 році Путін призначив керівника інформагентства Дениса Тюріна членом наукової ради при Радбезі РФ.
Іва Цой, для The Insider